Nasza redakcja otrzymała do testów najbardziej zaawansowany telefon firmy Philips - model Fisio 825. Jest to odrobinę ulepszona i odnowiona wersja telefonu Fisio 820. Oba telefony z zewnątrz są prawie nierozróżnialne (różnią się tylko innym numerem pod wyświetlaczem), a odróżnia je od siebie tylko zestaw dostępnych funkcji.
Fisio 820 nie jest telefonem nowym, został wprowadzony na rynek europejski w I kwartale 2002 roku. Nie odniósł jednak spektakularnego sukcesu. W pierwszym kwartale 2003 r. na polskim rynku pojawi się jego następca Fisio 825. Jest to świetna okazja żeby poznać wady i zalety tego bardzo interesującego telefonu.
Philips stara się poprawić swoją pozycję na rynku dostawców telefonów komórkowych. Jednym z elementów tej strategii było wprowadzenie całej serii nowych słuchawek w tym Fisio 820. Telefon ten został stworzony przede wszystkim dla wszystkich tych, którzy lubią w telefonach nowinki techniczne i zależy im na posiadaniu kolorowego wyświetlacza.
Philips od początku nie ukrywał, że głównym rywalem Fisio na rynku będzie flagowy produkt firmy Sony Ericsson T68i. Analizując konstrukcje Philipsa, nie sposób wyzbyć się wrażenia, że projektanci tego telefonu dogłębnie zbadali produkt Sony Ericsson i tworząc własny starali się, aby był on bardziej użyteczny od swego konkurenta. W dużym stopniu im się to udało, lecz niestety nie wyposażyli swego produktu w kilka funkcji, które powodują, że czasami jest mu trudno konkurować z Ericssonem.
Podobnie jak kiedyś napisaliśmy o T68i, że został on wyposażony we wszystkie obecne na rynku i związane z telefonią komórkową technologie, tak o Fisio możemy powiedzieć, że posiada "prawie wszystkie" te technologie. Brakuje mu tak naprawdę jedynie obsługi wiadomości MMS. Jest to jednak duża niedogodność, zważywszy, że większość nowych telefonów, także tych z niższej półki, obsługuje już ten typ wiadomości. Braku tego nie rekompensuje niestety w żadnym stopniu wbudowany klient e-mail, który jest bardzo przydatny, lecz także niepozbawiony wad.
Od T68i Philipsa różni jeszcze jedna właściwość - Fisio 825 jest telefonem dwusystemowym, działającym w sieciach GSM 900/1800, podczas gdy Ericsson jest telefonem trzysystemowym.
Mimo wszystko należy uznać Fisio 825 za jeden z najlepszych telefonów, które niebawem pojawią się w sprzedaży. Jest to na pewno bardzo udany powrót Philipsa do pierwszej ligi producentów telefonów komórkowych. Jest to tym bardziej warte podkreślenia, że wielu analityków "stawiało już krzyżyk" na dziale rozwiązań mobilnych holenderskiego koncernu.
Co w pudełku?
W pudełku znajdujemy niewiele jak na tę klasę telefonu, którego cena w Europie poza promocjami oscyluje wokół kwoty 500 Euro. Poza baterią, podróżną ładowarką i angielską instrukcją obsługi, w pudełku znajduje się płyta CD z oprogramowaniem.
Na uwagę zasługuje natomiast wystawiana przez Philips międzynarodowa gwarancja. Obejmuje ona nie tylko, jak to miało wcześniej miejsce, kraje Unii Europejskiej, ale także kraje, które w UE znajdą się dopiero w 2004 roku. Dzięki temu także polscy klienci mogą liczyć na odpowiedzialność producenta za wady telefonu, bez względu na to, gdzie zakupili telefon lub gdzie w danym momencie się znajdują. Wkrótce takie gwarancje staną się zapewne standardem, lecz dziś, gdy większość producentów wystawia "narodowe gwarancje", warto o tym szczególe wspomnieć.
Wygląd
Jakkolwiek ocenialibyśmy wygląd Philipsa, na pewno można stwierdzić, że przykuwa on wzrok. Telefon ma bardzo dobrze zaprojektowaną bryłę, bez zewnętrznej anteny. Cały telefon z łatwością mieści się w dłoni (wymiary 98 x 47 x 21 mm).
Mnie osobiście telefon bardzo się spodobał. Srebrny kolor to najbardziej konserwatywny i neutralny z możliwych kolorów obudowy. Jednak właśnie w tej obudowie telefon prezentuje się najbardziej elegancko. Telefon jest, zgodnie z obecnymi trendami, bardzo lekki i waży 80 gramów.
Głównym elementem przedniego panelu Philipsa jest bardzo duży kolorowy wyświetlacz. Potrafi on wyświetlać aż 4096 kolorów. Ma on kształt kwadratu i pracuje w rozdzielczości 112 na 112 punktów, co pozwala na wyświetlenie 9 linii tekstu i aż 150 znaków.
Wyświetlacz to główna cześć telefonu, która została przez inżynierów ulepszona od czasów modelu 820. Poprzednik modelu 825 mógł wyświetlać tylko 256 kolorów. Wielkość wyświetlacza pozostała bez zmian. Niestety, choć Fisio wyświetla więcej kolorów niż T68, to porównując oba wyświetlacze łatwo zauważymy, że kolory na jego wyświetlaczu są mniej żywe a obraz ma dużo gorszy kontrast.
Klawiatura telefonu została skonstruowana w sposób bardzo nowatorski. Philips zrezygnował z przycisków zielonej i czerwonej słuchawki oraz z manipulatora. Zamiast niego zintegrowano przyciski strzałek z klawiaturą numeryczną. Poza ty telefon posiada jeszcze 3 przyciski poniżej wyświetlacza, których opisy są nadawane dynamicznie i wyświetlane na ekranie.
Najbardziej kontrowersyjny jest sposób umieszczenia przycisków strzałek. Musze przyznać, że początkowo byłem pod wrażeniem tego pomysłu i dziwiło mnie, że nikt wcześniej nie wpadł na ten pomysł. Jednak im dłużej korzystałem z telefonu tym bardziej przekonywałem się, że nie jest to jednak "klawiatura idealna". Głównym problemem jest to, że tak naprawdę bardzo trudno, a wręcz nie sposób przewidzieć, kiedy dany klawisz jest jeszcze strzałką a kiedy zaczyna reprezentować cyfrę.
Po menu najczęściej poruszamy się szybko i bez specjalnego namysłu. Wtedy tez powstaje najwięcej błędów, które w ekstremalnych przypadkach czynią korzystanie z menu nieznośnym. Podobnie jest z klawiszami funkcyjnymi. Rezygnacja z zielonej i czerwonej słuchawki nie jest chyba najlepszym pomysłem. Najgorszy z tego wszystkiego jest utrudniony dostęp do listy ostatnio wybieranych numerów. Nie sposób dostać się do niej jednym naciśnięciem przycisku. Trzeba wejść do głównego menu a potem jeszcze 2 razy wybierać funkcje z kolejnych menu. Krótko mówiąc, prędzej znajdziemy daną osobę w książce telefonicznej, niż na liście ostatnich numerów. Czy w takim przypadku ta lista jest jeszcze w ogóle potrzebna?
Warto także zwrócić uwagę na brak portu podczerwieni. Jedynymi narzędziami komunikacji słuchawki ze światem zewnętrznym są wiec kabel USB i Bluetooth. Kabel nie jest standardową dołączany do telefonu i należy go zakupić oddzielnie.
Bateria
Telefon jest standardowo wyposażony w baterię litowo-jonową o pojemności 750 mAh. Producent podaje, że telefon może pracować bez ładowania przez 400 h. W teście przy 30 minutach rozmów dziennie i 100 odebranych wiadomościach SMS telefon działał przez około 60 godzin. To zaledwie 15% wartości podawanej przez producenta.
Wszystko to, co napisałem, odnosi się jednak do telefonu z wyłączonym modułem Bluetooth. Jego uruchomianie powoduje, że telefon pobiera bardzo dużo energii i przez to znacząco spada czas pracy akumulatorów.
Przy każdym przypadku gdy wyciągniemy z telefonu baterie, czyli przy każdej wymianie karty SIM, telefon gubi bieżące ustawienia daty i godziny. Po każdym takim uruchomieniu telefon prosi o ich ponowne wpisanie. Dlaczego inżynierowie Philipsa zafundowali taką niespodziankę swoim klientom, nie wiem.
Menu
Menu Philipsa jest na pierwszy rzut oka bardzo przyjemne i dobrze zorganizowane. Jak zwykle oczywiście "diabeł siedzi w szczegółach". Całe menu zostało zorganizowane w systemie kołowym lub inaczej w systemie karuzeli. Po menu poruszamy się przyciskami strzałek. Jest 11 pozycji w menu głównym, które reprezentują sobą najważniejsze grupy funkcji.
Jak już wcześniej napisałem, bardzo przyjemne jest poruszanie się po menu głównym, jednak kiedy zaczynamy sięgać wgłąb, to coraz bardziej gubimy się w gąszczu funkcji i karuzelo-menu. Po dłuższym czasie użytkowania menu Philipsa bardzo zatęskniłem za prostym menu znanym z Nokii. Do tego dochodzą jeszcze problemy związane z klawiaturą oraz to, że naciskając przycisk strzałki nie wiemy, czy to będzie rzeczywiście strzałka czy cyfra. Oczywiście do menu Philipsa można się przyzwyczaić.
Ostatni zarzut do menu testowanego telefonu to bardzo wolne wykonywanie wszystkich poleceń. Wystarczy kilka razy nacisnąć klawisz, by telefon zwolnił i bardzo powoli zaczął wykonywać ruchy kursora. Bywa to bardzo irytujące, szczególnie wówczas, gdy zależy nam na szybkim dotarciu do określonego miejsca w menu.
Interesujące jest to, że do menu telefonu możemy dostać się także, gdy w telefonie nie ma karty SIM. Mamy w tym czasie dostęp do ustawień telefonu oraz kalendarza. To funkcja praktycznie niespotykana w innych telefonach.
Książka telefoniczna
Wewnętrzna książka telefoniczna w modelu Fisio 820 może zawierać do 300 pozycji. Każdej pozycji z książki można przypisać do 7 różnych danych, w tym kilka numerów telefonów, adres e-mail czy notatkę tekstową. Poza ogólnym ograniczeniem liczby kontaktów istnieje także ograniczenie pojemności pamięci telefonu. Telefon posiada około 500 kB pamięci, które książka współdzieli z innymi aplikacjami telefonu. W przypadku zapełnienia tej pamięci dodawanie nowych rekordów do książki nie jest możliwe.
Każdy kontakt z książki telefonicznej może zostać przydzielony do grupy kontaktów. Każda grupa natomiast może mieć własny dzwonek nadejścia połączenia oraz własne logo w postaci obrazka wyświetlanego, gdy nadchodzi telefon od osoby z danej grupy. Jako obrazki mogą być także używane zdjęcia - telefon może nam wyświetlać zdjęcie osoby, która chce się z nami połączyć. Dodatkowo do 40 kontaktów z książki może być wybieranych głosowo.
Telefon obsługuje także pamięć zawartą na karcie SIM.
Wiadomości SMS
Telefon pozwala na wysyłanie i odbieranie wiadomości SMS oraz EMS, nie obsługuje on jednak standardu wiadomości multimedialnych MMS.
Niestety, choć menu telefonu zostało spolszczone, to Fisio nie został wyposażony w polski słownik T9. Z tego względu wprowadzanie wszystkich tekstów w naszym języku odbywa się metodą tradycyjną. Możliwe jest natomiast wprowadzenie i wysyłanie wiadomości dłuższych niż 160 znaków, które telefon dzieli w celu ich wysłania. Funkcją, która bardzo mi się spodobała, jest możliwość zdefiniowania podpisu dołączanego do każdej wysyłanej wiadomości SMS. Poza SMS-ami testowany telefon obsługuje także standard EMS i pozwala na tworzenie wiadomości zawierających obrazki i melodie. Wszystkie obrazki są przechowywane w pamięci telefonu w postaci plików graficznych jpg, bmp lub gif. Mogą być one także wykorzystywane jako tło wyświetlacza telefonu lub wygaszacze ekranu.
Profile i dźwięki
Telefon posiada 5 zaprogramowanych ustawień zachowania w przypadku nadejścia połączenia, SMS-a lub innego zdarzenia, zwanych profilami. Dostęp do nich następuje poprzez wybranie funkcji Quick Settings w menu głównym telefonu.
Profile można dowolnie aktywować, wyłączenie profilu powoduje powrót do ustawień osobistych. Możliwa jest także edycja samych profili, tak by każdy mógł dostosować zachowanie telefonu do własnych wymagań.
Telefon jest standardowo wyposażony w 19 melodii dzwonków nadchodzącego połączenia. Poza tym możliwe jest także zapisywanie w pamięci telefonu własnych melodii. Mogą być one stworzone przy użyciu wbudowanego kompozytora lub też przesłane poprzez SMS.
Moją uwagę przykuła opcja equalizera dostępna podczas rozmowy telefonicznej. Po wybraniu tej funkcji możliwy jest wybór jednego z 5 typów dźwięku. W słuchawce od razu zmienia się charakterystyka wydawanego przez telefon dźwięku.
Wbudowany cyfrowy dyktafon telefonu pozwala na naganie do 30 sekund dźwięku w celu jego późniejszego odtwarzania.
Funkcja wybierania głosowego pozwala na głosowy wybór pozycji z książki telefonicznej lub funkcji z menu telefonu. Możliwe jest przypisanie do 40 pozycji lub funkcji. Aktywacja wybierania losowego jest bardzo prosta i następuje po dłuższym przytrzymaniu środkowego klawisza funkcyjnego telefonu.
WAP i GPRS
Telefon pozwala na korzystanie z WAP, zarówno za pośrednictwem zwykłego przesyłania danych GSM, jak i poprzez pakietową transmisje danych GPRS. Oczywiście ten drugi sposób jest bardziej użyteczny i tani.
Philips został wyposażony przeglądarkę WAP w wersji 1.2.1. Połączenie tych funkcji z dużym, kolorowym wyświetlaczem powoduje, że przeglądanie stron WAP jest przy jego użyciu przyjemne i łatwe.
Słuchawka posiada zaimplementowaną obsługę pakietowej transmisji danych GPRS klasy 10. Oznacza to, że w celu ściągania danych telefon wykorzystuje maksimum 4 kanały GSM, a do wysyłania 2 kanały. Daje to szybkość przepływu danych odpowiednio: 52,8 i 26,4 kbit/sekundę. Niestety żadna z polskich sieci GSM nie pozwala jeszcze na wykonywanie tak szybkich połączeń GPRS. Prędkość ta jest mniej więcej porównywalna do osiąganej przy wykorzystaniu modemów telefonii stacjonarnej.
Niestety konfiguracja ustawień WAP over GPRS nie jest prosta. Jest to związane z nieintuicyjnym rozmieszczeniem w menu różnych parametrów tych połączeń. Żaby wszystko poprawnie skonfigurować, należy się naprawdę nieźle natrudzić.
Klient e-mail
Telefon nie posiada obsługi wiadomości MMS, natomiast producent wyposażył go w prostego klienta pocztowego, który pozwala na wysyłanie i odbieranie listów wraz z załącznikami ze zwykłych serwerów poczty e-mail.
Jest to bardzo przydatna funkcja, i w pewnym ograniczonym stopniu może ona zrekompensować brak możliwości korzystania z MMS-ów. Konfiguracja tego klienta jest prostsza, a sam klient sprawuje się bardzo dobrze.
Niestety ma on jedna poważną wadę. Nie jest możliwe zapisanie w telefonie odebranych wiadomości e-mail. Za każdym razem, kiedy chcemy korzystać z poczty, musimy połączyć się z serwerem i ściągnąć odpowiednie wiadomości. Żadna pamięć telefonu nie pozwala na składowanie odebranych wiadomości. Możliwe jest natomiast zapisanie w pamięci obrazków w formacie JPG, które były załącznikami do listu. Taki załącznik zostanie zapisany w pamięci przeznaczonej na obrazki i zdjęcia.
Bluetooth
Fisio 825 może łączyć się z urządzeniami zewnętrznymi na dwa sposoby: poprzez kabel USB lub też poprzez połączenie Bluetooth. Jako że do testów nie otrzymaliśmy kabla USB, postanowiliśmy sprawdzić, jak Philips radzi sobie z komunikacją bezprzewodową.
Niestety okazało się, że wbudowana funkcja obsługi Bluetooth potrafi tylko szybko wyładowywać baterię i nic więcej. Prawie przez dwa dni starałem się połączyć Fisio z różnymi komputerami, niestety bez rezultatu. W testach korzystałem ze sprawdzonego adaptera Bluetooth firmy MSI, wszystko odbywało się na komputerach z systemem operacyjnym Windows XP z zainstalowanym Service Pack 1. Niestety, wszystko to nie dało rezultatu. Telefon nie chciał widzieć komputera, komputer natomiast widział telefon, ale w żaden sposób nie mógł się z nim połączyć.
Ponieważ nie udało nam się połączyć, nie mieliśmy możliwości skorzystania z dołączonego do telefonu programu Philips Mobile Phonetools (PMP). Program umożliwia edycję książki telefonicznej, wiadomości SMS i zmianę innych ustawień telefonu z poziomu komputera PC. Niestety, z powodu braku możliwości korzystania z Bluetooth'a, aby skorzystać z PMP, należy się zaopatrzyć w kabel połączeniowy z komputerem USB.
Kalendarz
Ostatnią ważną funkcją, w która wyposażony został Philips, jest kalendarz. Pozwala on na planowanie spotkań i innych zdarzeń oraz umożliwia skonfigurowanie przypominających o nich alarmów. Kalendarz można przeglądać w ujęciu tygodniowym lub miesięcznym, możliwe jest tez oglądanie poszczególnych dni. Możliwe jest tworzenia alarmów jednorazowych lub cyklicznych.
Przy użyciu wspomnianego wcześniej oprogramowania możliwe jest synchronizowanie kalendarza Fisio z podobnymi programami znajdującymi się na komputerze PC np. Microsoft Outlook.
Poza kalendarzem Fisio został wyposażony w kalkulator. Telefon jest także wyposażony w prosty przelicznik walut na Euro, lecz działa on tylko wówczas, gdy zalogujemy się do sieci w jednym z państw strefy Euro. Telefon posiada także jedną prostą grę.
Podsumowanie
Trzeba stwierdzić, że stworzony przez Philips telefon to jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie modeli telefonów. Został wyposażony w obsługę prawie wszystkich najnowszych technologii mobilnej komunikacji.
Niestety, poza bardzo duża liczbą funkcji prototyp telefonu charakteryzował się jeszcze dużą liczbą błędów i niedoróbek. Powoduje to, że jest mu bardzo ciężko stawać do równej walki z Sony Ericsson T68i o prymat na rynku. Wydaje się, że już niedługo i T68i będzie musiał odejść w cień, ustępując miejsca nowym, lepszym modelom telefonów. Wtedy skończy się także kariera Philips Fisio 825. Zdaje się, że ten moment bardzo szybko się już zbliża. Dziś natomiast, zważywszy na fakt, że Sony Ericsson T68i i Philips Fisio 825 będzie można kupić w podobnej cenie, polecam zakup modelu Sony-Ericsson. Jest on doskonalszy i pozbawiony większości wad, które w dłuższym okresie czasu mogą uczynić korzystanie z Philips mało przyjemnym.