W połowie grudnia 1999 r. dwóm izraelskim naukowcom - Alex Birkov i Adi Shamir udało się rozpracować sposób szyfrowania głosu stosowanego powszechnie w systemach telefonii komórkowej GSM. Aby rozszyfrować zakodowany głos (obecnie szyfrowany algorytmem A5/1) wystarczy zwykły PCet, wyposażony tylko w 128 MB pamięci RAM oraz duży obszar pamięci dyskowej. Dotychczas kod szyfrujący A5/1, który jest jednym z czterech algorytmów kryptograficznych standardu GSM był utrzymywany w ścisłej tajemnicy i nigdy nie upowszechniany. W opublikowanym dokumencie naukowcy ukazują wady algorytmu A5/1, umożliwiające rozpracowanie szyfru. Sprawą tą natychmiast tj. 16 grudnia 1999 zajęła się specjalna grupa stowarzyszenia GSM Association w Dublinie.
ehhh, myslalem ze takich starych postowow nikt nie czyta a istniejace komentarze sie przedawnily i dla jaj chcialem sobie napisac "Jestem pierwszy" a ty taka niespodzianka ... :)
biorąc pod uwage date nowosci tego newsa to mysle to takie smieszne oczywiscie patrząc z perspektywy czasu no ale skąs musialy sie wzjac te poczatki .Pozdrawiam
:)))))))))))
::a tak wogule z tym lamaniem zabezpieczen to fajniutka sprawa :) ludzie mysla ze sa bezpieczni a tu w gruncie zeczy pic na wode :) mogli by naprawde popracowac nad metodami ochrony prywatnosci
I tak obecnie policja ma prawo do podsluchiwania naszych rozmow .Jednak np. w niemczech sprawa podslochu wyszla na jaw (chodzi o operatora O2). No coz zyjemy w erze ciaglei inwigilacji.
Już dawno zmienili rodzaj kodowania. Teraz już nikomu tak szybko nie pójdzie. A policja owszem ma podsłuchy, ale nie zawsze działają. Częściej nakazują centralom na odsłuch rozmów. To jest o wiele prostrze.