Plany NOM i Tel-Energo

Newsy
Opinie: 14

Prezes NOM, Andrzej Arendarski, poinformował, że jego firma nie zacznie świadczyć usług połączeń międzynarodowych od 1 stycznia 2003 r. Nadal nie została podpisana umowa pomiędzy NOM a Telekomunikacją Polską w sprawie zasad rozliczeń tych połączeń. NOM na początku roku może rozpocząć świadczenie usług tego typu w oparciu o technologię VoIP. Według przedstawicieli operatora może się okazać, że usługi połączeń międzynarodowych w tradycyjnej technologii najwcześniej NOM-owi uda się świadczyć od kwietnia lub maja przyszłego roku. Szefostwo NOM nie wierzy w szybkie uzyskanie dużej części rynku połączeń międzynarodowych. Proces ten określają bardziej jako ewolucję, niż rewolucyjne przejęcie rynku należącego obecnie niemal w całości do TP przez niezależnych operatorów.

NOM prowadzi także rozmowy w sprawie uruchomienia komercyjnej oferty wdzwanianego dostępu do Internetu. Operator chce wynegocjować lepsze od Energisu zasady rozliczeń z TP pozwalające na stosowanie własnych stawek za połączenie z Internetem. Partnerami przy świadczeniu usług dial-up może być portal internetowy Interia oraz duża ogólnopolska telewizja. Uruchomienie usług będzie możliwe za 2-3 miesiące po przeprowadzeniu odpowiednich testów.

Prezes NOM oraz Tele-Energo nie potwierdził żadnych rozmów z operatorami komórkowymi na temat wejścia NOM-u na ten rynek jako operatora wirtualnego. Arenarski zapowiedział jednak, że takie plany w dłużej perspektywie nie są wykluczone. Na razie Tel-Energo może stracić jednego ze swoich głównych klientów na dzierżawę łączy - Polkomtel. Plus GSM poinformował ostatnio, że planuje wybudowanie sieci szkieletowej w oparciu o sprzęt Lucenta. Prezes Arendarski zapewniał, że poprzez udziałowców naciska na zarząd Polkomtela, aby firma ta zarzuciła pomysł budowy własnej sieci szkieletowej.

Według nieoficjalnych informacji Tel-Energo wraz z firmą Motorola będzie uczestniczyć w dużym przetargu na system TETRA dla polskich służb mundurowych. Główną przewagą tego "konsorcjum" może być to, że Tel-Enego jest firmą państwową, co ma duże znaczenie w kwestiach bezpieczeństwa narodowego. Plusem może być także doświadczenie Motoroli w instalacjach TETRY dla polskiej policji oraz atrakcyjne ceny systemów łączności oferowanych przez tego producenta.

Opinie:

Opinie archiwalne (14):

Komentuj

Komentarze / 14

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  BOSSNOKIA pisze: 2002-12-17 16:15
  A co do newsa...planowac trzeba i tyle,wtdy cos z tego mzoe wyniknac :))
  0
 • Users Avatars Mini
  An. pisze: 2002-12-17 16:24
  i punkciki lecą .... absurd
  0
 • Users Avatars Mini
  marek pisze: 2002-12-17 16:35
  ale widac ze czegos sie juz ten prezes NOMu nauczyl:) juz nie liczy na super zyski z polaczen miedzynarodowych i nie liczy na odebranie przynajmnije 15%rynku tepsie:) smutne ale prawdziwe
  0
 • Users Avatars Mini
  bodopl pisze: 2002-12-17 16:52
  no to szkoda myslałem ze wejdą od razu z niższymi cenami - a tak to i tepsa nie ma sie gdzie spieszyć z obniżkami
  0
 • Users Avatars Mini
  PAQL pisze: 2002-12-17 17:41
  tak, jak zwykle pewnie telepsa maczala w tym swoje paluchy! smutne, ale prawdziwe - to tylko polska (mala litera pisana).. i nie ceny, ani jakosc oblugi klienta albo nie wiadomo co jeszcze jest powodem znienawidzenia tepsy przez ludzi - to sposob postepowania przez w/w.. kiedy to wreszcie do nich dotrze? *** a swoja droga kolejny (potencjalny) konkurent telepsy wymieka (a raczej jest eliminowany) - jak dlugo jeszcze? *** A GDZIE DO **UJA WAFLA JEST GRABOS? ZA CO MU PLACA? ZA OPER(BIP) SIE? NIE ZNA PRZEPISOW CZY CO? (cos chyba jest wspomniane tam o 3 tyg. (ale nie dam za to glowy) bezowocnych rozmow kiedy to urtip moze / musi wkroczyc do akcji) (no comment)
  0
 • Users Avatars Mini
  dobi pisze: 2002-12-17 19:53
  grabos bierze(pierze)kase i nas ma głęboko w odbycie,taka prawda....
  0
 • Users Avatars Mini
  wlo pisze: 2002-12-17 20:17
  Spece! Nie słyszeli, że szefowie tej "niezależnej" komórki są właścicielami sporych pakietów akcji jednego z największych polskich telekomów?
  0
 • Users Avatars Mini
  Karol_ pisze: 2002-12-17 21:04
  Jeśli chodzi o rozmowy miedzynarodowe to juz teraz mozna dzwonic taniej (1.10 zł z VATEM) niezależnie od tego czy na stacjonarny czy na komorke. (VoIP) Wystarczy kupic "Karte Świat" (Tele2). Numer dostępowy darmowy czyli nie ma dodatkowych kosztow poza kupieniem karty. Dzwonilem na wloska komorke i placilem 1.10/min (z VATem), a w Tepsie ta sama rozmowa kosztowalaby 2.06zl/min (bo na kom)...jakosc calkiem dobra...polecam. Karte (a raczej kod) mozna kupic na www.agadka24.pl. Numer dostepowy 0800800900
  0
 • Users Avatars Mini
  BOSSNOKIA pisze: 2002-12-17 23:48
  An:Absurd to jest jak sie ma taki nick jak ty...
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-12-18 08:59
  Przeciez ten baner doprowadzi mnie do zawalu macicy! Zaczyna sie to robic naprawde zenujace, zeby nie mozna bylo niczego przeczytac!
  0
 • Users Avatars Mini
  galeo pisze: 2002-12-18 11:02
  Plus wybuduje własną sieć i będzie niezależny... o ile państwo mu w tym nie przeszkodzi. A NOM niech tak dalej kombinuje. Może wreszcie zacznie się coś ciekawego dziać na rynku telekomunikacyjnym.
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-12-18 11:42
  A za co plus ma to wybudowac, jezeli juz niedlugo nie bedzie mial kasy na wyplaty, poniewaz nie wypuszcza nowych promocji, czyli nie lapie swiezej kasy!??
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-12-18 21:38
  Fawu wogole niech zamknie swoja siec dla nowych chetnych na zakup telefonu i zarabia tylko na tych co ma, podnoszac ceny i czekajac az wszysyc przejda do konkurencji!
  0
 • Users Avatars Mini
  Tytan pisze: 2002-12-22 01:52
  Zeby tylko Plus nie podzielil losu Titanica (sorry za porownanie)
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: