PLAY myśli nad trzecim dostawcą - to ma być straszak dla Ericssona

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
PLAY myśli nad trzecim dostawcą

Jean-Marc Harion, CEO PLAY, zdradził dziś na wirtualnym spotkaniu z dziennikarzami, że jego firma zastanawia się, czy nie wpuścić do budowy swojej sieci trzeciej firmy. Na razie PLAY korzysta przy budowie z dwóch dostawców: Huawei i Ericsson. Huawei odpowiada za zbudowanie niemal całej sieci P4. Harion nie podał o jaką firmę może chodzić, ale można się spodziewać, że PLAY rozmawia na ten temat z Nokią. Trzeci dostawca będzie prostym „planem B”, gdy polski rząd ewentualnie wykluczy z infrastruktury Huawei. Współpraca z Nokią pozwoli także pohamować zapędy Ericssona, który według nieoficjalnych informacji już poczuł wiatr w żaglach i zaczyna podnosić ceny swoich komponentów sieciowych.

Jean-Marc Harion unikał odpowiedzi na pytania, jaki wpływ na jego firmę będzie miało wykluczenie Huawei. PLAY, Orange i T-Mobile mają nadzieję, że Huawei pozostanie w Polsce, bo pozwoli to na znacznie tańszą rozbudowę sieci 4G i bez porównania tańsze budowanie technologii 5G. Harion zwracał uwagę na niemożność wdrożenia agregacji pasm, gdy sieć będzie budowana na danym obszarze w oparciu o sprzętu różnych firm.

Jean-Marc Harion przyznał także, że koreański Samsung nie oferuje jeszcze sprzętu, który pozwala na ocenianie go na poziomie innych dostawców infrastruktury.

Informacje o sieci 5G PLAY:

  • liczba miejscowości z zasięgiem 5G: 58
  • liczba klientów Play z taryfami uprawniającymi do korzystania z 5G: ok. 2 miliony
  • liczba urządzeń kompatybilnych z 5G dostępnych w Play: 10
  • zasięg 5G w Play obejmuje ok. 13% populacji Polski.

Z naszą analizą sieci 5G w Polsce i w Wielkiej Brytanii możecie zapoznać się tutaj

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: