PLAY wprowadza markę 5G READY

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0

PLAY rozpoczyna kampanię reklamową sieci 5G READY.

Sieć nazwana 5G READY obejmuje kilkanaście procent nadajników PLAY.

W dzienniku Rzeczpospolita, szef PLAY zdradził, że 5G READY to dokładnie 2 tys. lokalizacji, a do końca roku ma ich być 3,1 tys. Odpowiada to 30 proc. sieci i 20 proc. ludności.

5G READY ta część sieci operatora, która wykorzystuje technologie MIMO4x4 (multiple-input and multiple-output), agregację pasm, modulację 256QAM (Quadrature Amplitude Modulation), synchronizację fazy oraz Cloud Air (pozwala na dynamiczne dzielenie tego samego pasma pomiędzy różnymi technologiami np. LTE i GSM).

Synchronizacja fazy i cloud air dostępne tylko w sieci PLAY.

Klienci Play korzystający z dedykowanych urządzeń dla sieci 5G READY będą mogli korzystać z Internetu o prędkości od 80 do 500 Mbps.

Aby korzystać z sieci 5G READY trzeba znaleźć się w zasięgu nadajnika 5G READY i mieć smartfon rekomendowany dla sieci 5G READY.

Są to: Samsung Galaxy  S10E, Samsung Galaxy  S10, Samsung Galaxy S10+, LG V30, LG G7 ThinQ, LG V40, Sony XPERIA XZ3, Huawei P20, Huawei P20 Pro, Huawei Mate 20 Pro, Apple iPhone XS, Apple iPhone XS Max i router Netgear Nighthawk.

Mapa zasięgu 5G READY PLAY jest tutaj

W 2013 r. PLAY, jako pierwszy w Polsce, wprowadził do swojej sieci markę 4G LTE - relację z tej konferencji można zobaczyć tutaj 

Najczęściej zadawane pytania:

Czym jest sieć 5G READY?

  • Sieć 5G READY to zaawansowana sieć LTE-A, gotowa na obsłużenie technologii 5G w przyszłości.

Czym różni się 5G READY od „zwykłego LTE”?

  • Sieć 5G READY to ta część naszej sieci, która działa z użyciem zaawansowanych technik radiowych: MIMO 4x4, Agregacja min. 3 pasm częstotliwości, Modulacja 256QAM, Synchronizacja fazy, Cloud Air

Czym dokładnie są zaawansowane funkcjonalności LTE-A?

  • MIMO 4x4: to zwiększenie liczby anten odbierających i wysyłających sygnał. Ta technologia pozwala zwiększyć prędkość transmisji danych. To tak, jakby „poszerzyć” drogę o kilka pasów i zamienić ją w autostradę – więcej samochodów przejedzie po niej jeszcze szybciej.
  • Agregacja pasm: pozwala na korzystanie z internetu z jeszcze większą prędkością. Agregacja oznacza łączenie ze sobą pasm. To tak jakbyśmy tę autostradę budowali jedną nad drugą, tak aby w jedna stronę mogło jechać nawet 4 razy więcej samochodów.
  • Modulacja QAM: pozwala przesłać większą ilość danych w tym samym czasie. To oznacza, że wysyłając komuś plik lub pobierając zdjęcia z internetu wyślemy i ściągniemy je szybciej niż do tej pory lub będziemy mogli pobrać lub wysłać jeszcze większe pliki w tym samym czasie, w którym do tej pory przesyłaliśmy te mniejsze. To tak jakby do tej pory po autostradzie jeździły samochody, w których mieści się tylko 1 osoba, a dziś w takim samym komforcie mogą nimi jechać 4 osoby.
  • Synchronizacja fazy jest potrzebna do dynamicznego współdzielenia częstotliwości pomiędzy technologiami, łagodzenia i eliminowane zakłóceń w sieci, a także możliwości korzystania z zasobów dwóch stacji bazowych naraz – poprawiamy jakość, co sprawia, że więcej Klientów będzie mogło korzystać z szybszego internetu w tym samym momencie. To tak jakbyś wjeżdżał na autostradę, gdzie nie ma najmniejszej nierówności ani zakrętu, a Ty jedziesz jeszcze szybciej, bo Twój samochód ma pod maską silnik odrzutowca.
  • Cloud Air: pozwala na dynamiczne dzielenie tego samego pasma pomiędzy różnymi technologiami, np. LTE i GSM. Gdy ruch w technologii GSM jest bardzo mały lub nie ma go wcale, LTE zyskuje więcej zasobów sieciowych i tylko gdy pojawia się większa potrzeba na technologię GSM, wtedy te zasoby są przesuwane. To tak jakby obok autostrady znajdował się dodatkowy techniczny pas, który do tej pory nie był na co dzień wykorzystywany, a teraz możesz z niego korzystać.

Jaki jest zasięg 5G READY?

  • Zasięg 5G READY będziesz mógł sprawdzić na naszej stronie już 15 marca.

Czy każdy telefon i router działa w 5G READY?

  • Lista telefonów rekomendowanych i najlepiej działających w sieci 5G READY będzie dostępna na naszej stronie od 15. marca. Są to najbardziej zaawansowane na polskim rynku smartfony, które również wykorzystują funkcjonalności agregacji pasm, anteny MIMO 4x4 i modulacje 256QAM.

Czym różni się 5G READY od 5G?

  • Technologia 5G to nie tylko nowoczesne urządzenia dostępne dla użytkowników, ale to również – a może przede wszystkim – nowoczesna sieć komórkowa oferująca usługi na niespotykanym do tej pory poziomie. Główne założenia sieci 5G to:
    • 1. Szybszy i bardziej niezawodny internet
    • 2. Internet rzeczy (IOT)
    • 3. Bardzo niskie opóźnienia

Czy fale radiowe technologii 5G zagrażają zdrowiu?

  • Nie. Polska Norma promieniowania wynosi 7 V/m. Badania prowadzone przez Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska wykazały średnie natężenie pola na poziomie 0,34 V/m (to zaledwie 5% normy).

Czy są wiarygodne badania potwierdzające szkodliwość 5G?

  • Nie. Nie ma żadnych naukowo potwierdzonych i uznanych badań, które wskazywałyby na negatywny wpływ promieniowania elektromagnetycznego wykorzystywanego w telefonii komórkowej na ludzi i zwierzęta.

Czy brać poważnie dostępne w internecie informacje o negatywnych skutkach 5G?

  • Nie. To normalne, że ludzie się boją tego, co nieznane. Ważne jednak, żeby posłuchali głosu niezależnych ekspertów tj. Ministerstwo Cyfryzacji i UKE, GIOŚ, wyższe uczelnie, itp. nie potwierdzili szkodliwości 5G.

Gdzie mogę znaleźć więcej informacji nt. wpływu technologii na zdrowie?

  • Zainteresowanych większą dawką wiedzy na temat norm oraz wpływu technologii na zdrowie zachęcamy do odwiedzenia stron www.badzwzasiegi.pl oraz www.elektrofakty.pl.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: