Rzeczpospolita: PLAY będzie miał wspólną sieć z Plusem

Najważniejsze | Newsy
Żródło: Rzeczpospolita
Opinie: 0
Rzeczpospolita: PLAY będzie miał wspólną sieć z Plusem

Dziennik Rzeczpospolita przeprowadził wywiad z Alexem Mestre Molins, wiceprezesem firmy Cellnex Telecom.

Pełna treść rozmowy jest dostępna tutaj

Oto cztery wybrane odpowiedzi:

   

Zbudujecie jedną wspólną sieć dla Playa i Cyfrowego Polsatu? Kiedy?

Nie był to nasz cel jako taki. To będzie zależało od zainteresowania naszych partnerów. Oczywiście, pragmatyzm i innowacyjność Playa oraz Cyfrowego Polsatu może doprowadzić do celu, o którym pani mówi. Przecież Orange i T-Mobile robią w Polsce poprzez joint venture już coś podobnego, nie mając partnera technologicznego z zewnątrz, prawda? Gdyby udało nam się doprowadzić do tego, aby nasi partnerzy korzystali nawzajem ze swoich sieci, także w warstwie aktywnej, byłby to korzystny element tego projektu. Zwykle dążymy do tego, aby operatorzy korzystali nawzajem ze swoich masztów, w tym sensie nasze działania mają prokonkurencyjny charakter.

Przede wszystkim jednak zależy nam na tym, aby działalność naszych partnerów pozostała niezakłócona oraz na wsparciu rozbudowy zasięgu ich usług.

 

Czy pana zdaniem w Cyfrowym Polsacie jest wola, aby połączyć siły z Play i zbudować jedną wspólną sieć? Operatorzy w Polsce są znani z zajadłego konkurowania o klientów.

- Szczerze mówiąc, wydaje mi się, że jest za wcześnie, aby o tym mówić. Nie sfinalizowaliśmy jeszcze umów, musimy przejść przez procedurę przed urzędem antymonopolowym i nie jest to dobry moment na takie rozmowy. Tak jak powiedziałem jednak bylibyśmy więcej niż zadowoleni, gdyby przypadła nam w udziale rola podmiotu, ułatwiającego taką współpracę

 

(…) Czy dobrze rozumiem, że odnosi się pan do pomysłu budowy jednej sieci 700 MHz? Czy ten pomysł odstrasza Cellnex, czy przeciwnie?

W ogóle nas nie odstrasza. Uważamy, że jest miejsce dla wielu strategicznych graczy. 700 MHz to pasmo niskiego zakresu, bardzo dobre by budować sieć o ogólnokrajowym zasięgu i świetnie sprawdzi się w zastosowaniach, o których mówią pomysłodawcy inicjatywy #Polskie5G. Nie jest jednak optymalne dla budowy sieci w miejscach o dużej gęstości zaludnienia, do tego by połączyć a nadajnikiem wielu użytkowników jednocześnie. Do tego potrzeba pasma wyższych częstotliwości. Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby posiadanie dwóch rodzajów spektrum w przyszłości: np. 3,5 GHz i 700 MHz. Tutaj także widzimy okazję dla aktywów, które chcemy nabyć: możemy je udostępnić na potrzeby sieci 700 MHz. Nie postrzegamy się więc jako konkurenta, ale jako podmiot, który może pomóc w szybszej rozbudowie sieci 5G.

 

Jeśli rozumiem dobrze, Play może zarzucić korzystanie z aktywnej części sieci, którą ma, a którą dostarczył Huawei na rzecz nadajników Polkomtela?

Dokładnie tak. Polkomtel umożliwia nam pełną komercjalizację tych aktywów. Może na tym skorzystać nie tylko Play, ale także państwowa sieć 5G, czemu nie.

 

Pełna treść rozmowy jest dostępna tutaj

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: