Jean Marc Harion, prezes Play, udzielił wywiadu Dziennikowi Gazeta Prawna.
Rok 2023 to będzie dla Play czas inwestycji czy oszczędności?
Rok 2022 był dla nas okresem inwestycji, zwiększania bazy abonenckiej i integracji zakupionego UPC Polska. Także w tym roku będziemy inwestować. Od przejęcia Play w 2020 r. Iliad zainwestował w Polsce już przeszło 20 mld zł. Tytułem podatku CIT wnosimy zaś do budżetu państwa dwa razy więcej niż pozostali trzej operatorzy razem wzięci.
Ile przeznaczycie w 2023 r. na inwestycje w sieć komórkową, a ile w stacjonarną światłowodową?
(…)
Energia jest jednym z najistotniejszych komponentów naszych kosztów. A w sieci komórkowej piątej generacji będziemy jej zużywać coraz więcej. W państwach Europy Zachodniej 5G wciąż obsługuje co najwyżej 10 proc. ruchu, ale odpowiada za 30– 50 proc. zużycia energii. Musimy to brać pod uwagę, planując inwestycję w 5G.
A jak pan ocenia te warunki? Cena wywoławcza pozostała na poziomie z 2020 r.
5G to długoterminowa inwestycja. Zamierzamy wnioskować o rozłożenie opłaty rezerwacyjnej na raty, do spłacenia np. w ciągu pięciu lat.
Jak bardzo długoterminowa? Zakładając, że zgodnie z przewidywaniami UKE otrzymacie przydział częstotliwości w sierpniu 2023 r., to kiedy zbudujecie sieć 5G w paśmie C będącym przedmiotem aukcji?
Mamy już sporo stacji bazowych gotowych do przełączenia na to pasmo. Ale ze względu na wspomniany problem z energią w przypadku 5G musimy jeszcze popracować nad ich zasilaniem.