Jeśli dziś ktoś chce w naszym kraju sprawdzić, jakie możliwości ma technologia 5G, to jego wybór powinien paść na sieć Plus. Internet piątej generacji od tego operatora zapewnia większy komfort korzystania z sieci, szczególnie w zakresie szybkości pobierania bardzo dużych ilości danych i płynnego streamingu treści wideo.
W grudniu ubiegłego roku prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosił długo oczekiwane konsultacje na przydział częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz, czyli tzw. pasma C przewidzianego do budowy nowych sieci 5G w Polsce. Jest więc szansa, że w tym roku odbędzie się aukcja na te pasma, choć jeszcze wciąż nie wiadomo, kiedy może się zacząć. Zgodnie z zapowiedzią UKE chce zakończyć proces przydziału tych częstotliwości w sierpniu tego roku, ale opóźnienie raczej nikogo nie zdziwi. Jednak wcale nie trzeba czekać, żeby już dziś cieszyć się z tego co oferuje 5G, a dla klientów są to znacznie szybsze prędkości przy ściąganiu danych.
Tak więc, mimo że w Polsce wciąż czekamy na aukcję 5G, to technologia ta już tak naprawdę przestaje być nowinką, a staje się standardem. Nie zmienia to jednak faktu, że rozwój usług opartych na 5G będzie jeszcze przez kilka najbliższych lat jednym z wiodących trendów technologicznych. Na pewno, więc warto sprawdzić samemu, co oferuje 5G, tym bardziej że pandemia spowodowała trwałe zmiany w stylu życia i dziś szybki internet jest podstawowym narzędziem do pracy.
Jednak jak pokazują publikowane wyniki testów 5G, nie wszystkie dostępne dziś na rynku oferty sygnowane jako 5G dają możliwość poznania w pełni zalet tej technologii, czyli np. to, że ściąganie plików może być nawet 3 razy szybsze niż w przypadku tradycyjnego internetu. Dlatego chcąc się przekonać, jaki jest potencjał sieci mobilnej najnowszej generacji zdecydowanie najlepiej wybrać tę usługę w Plusie, który buduje swą infrastrukturę 5G w paśmie 2600 MHz TDD, podczas gdy pozostali operatorzy wykorzystują węższe zakresy pasma współdzielonego z 4G w systemie DSS.
Potwierdza to np. styczniowy raport prezentujący szybkości działania sieci 5G w Polsce opublikowany przez SpeedTest.pl. Plus zdeklasował w nim konkurentów. W styczniu osiągnął on prędkość 137,4 Mb/s w najważniej dla klientów kategorii średniej prędkość pobierania. Był to wynik prawie dwukrotnie lepszy od drugiego Play (71,7 Mb/s) Trzeci Orange zanotował wynik 66,4 Mb/s, a T-Mobile 56,5 Mb/s.
Trzeba tu podkreślić, że duża przewaga sieci 5G Plusa nad konkurentami, jeśli chodzi średnią prędkości ścigania danych (około dwukrotnie szybciej) potwierdzały też rankingi SpeedTest z poprzednich miesięcy. I tak w grudniu 2022 w przypadku Plusa było to 139,3 MB/s, podczas gdy drugi Play osiągnął wówczas średnią 74 Mb/s. W listopadzie wynik Plusa to 141,6 Mb/s, a drugiego Playa to 73,3 Mb/s/, a w październiku Plus notował średnią 139,2 Mb/s, a drugi Play – 72,3 Mb/s.
Dominację Plusa w usługach 5G w Polsce potwierdzają też wyniki testów publikowanych przez inne benchmarki internetowe. Przykładowo w przeprowadzonych rok temu testach firmy Notel (wykorzystującej inną metodę badań) w aglomeracji Śląskiej, jeśli chodzi o szybkości pobierania danych, na czele z dużą przewagą znalazł się także Plus ze średnią 219,9 Mb/s. Zdecydowanie wyprzedził w tych testach T-Mobile (128 Mb/s), Orange (85,8 Mb/s) oraz Playa (103,8 Mb/s.). Sytuacja powtarzała się regularnie w innych miastach. W Warszawie średnia prędkość pobierania Plusa wyniosła 322 Mb/s, czyli blisko 190 Mb/s więcej od konkurencji – T-Mobile (134 Mb/s), Orange (109,6 Mb/s), Play (78,8 Mb/s).
Nie ma żadnego odstępstwa od normy w porównaniu do innych, przebadanych dotąd miast (np. Szczecin, Poznań, Trójmiasto, Białystok, Śląsk, Warszawa, itd.). Także w Bydgoszczy, Łodzi czy Radomiu wyraźnie najlepszym operatorem jest Plus, który osiąga w każdym mieście wyraźnie ponad 200 Mb/s – napisali rok temu badacze z Notela w podsumowaniu raportu z testów 5G w Bydgoszczy, Łodzi i Radomiu.
W Bydgoszczy triumfował Plus ze średnim wynikiem 240,1 Mb/s. Na drugim miejscu znalazł się Play (118,8 Mb/s), a T-Mobile okazał się wyraźnie najsłabszy (78,6 Mb/s). W Łodzi też na czele znalazł się Plus (220,2 Mb/s), który wyprzedził T-Mobile (145,5 Mb/s). Ostatnie miejsce na podium zajęło Orange z wynikiem 118,7 Mb/s. Na końcu łódzkiej klasyfikacji znalazł się Play (64,4 Mb/s). W Radomiu, gdzie rozpatrywano wyniki trzech operatorów, najlepszy był Plus (216,9 Mb/s), a kolejne miejsce zajął T-Mobile (181,8 Mb/s) i Play (77,5 Mb/s).
Rankingi te potwierdzają, że Plus jest liderem technologii 5G w Polsce. Tę różnicę „robi” sposób budowy sieci 5G. Plus wykorzystuje bowiem technologii TDD w paśmie 2600 MHz – w odróżnieniu od innych operatorów w Polsce, którzy oferują te usługi w paśmie 2100 MHz. Infrastruktura budowana przez Plusa, zapewnia nową, dodatkową pojemność sieci. W przypadku spectrum sharing, którą stosują inni działający w Polsce operatorzy, stacja bazowa musi podzielić to samo pasmo pomiędzy klientów 5G i 4G, co potem widać w wynikach w znacznie gorszych wynikach testów prędkości.
Co ważne, sieć 5G jest ciągle rozwijana i klienci mogą się spodziewać jeszcze poprawy osiąganych w niej parametrów usług. Potwierdzeniem tego są choćby testy przeprowadzone przez Plusa Piotrkowie Trybunalskim, gdzie osiągnięty został rekord prędkości w komercyjnej sieci 5G– 1 Gb/s. Rekord osiągnięto dzięki temu, że w Piotrkowie Trybunalskim sieć 5G Plusa pracująca na częstotliwości 2600 MHz TDD została dodatkowo poszerzona o częstotliwości LTE 1800 MHz i 2100 MHz.
Co niemniej ważne, Plus stale zwiększa zasięg swojej sieci 5G i obecnie ma już ok. 3 tys. stacji bazowych obsługujących tę technologię. To zaś przekłada się na to, że w zasięgu jego sieci nowej generacji jest już ponad 19 milionów mieszkańców Polski, czyli ponad połowa mieszkańców kraju z 800 miejscowości.
Operator dba także o to, by klienci, którzy chcą korzystać z usług 5G bez problemu, mogli wybierać w szerokim portfolio smartfonów i routerów przystosowanych do tej technologii. W ofercie Plusa jest już około 130 smartfonów i routerów 5G, w tym również telefony poniżej 1000 zł. Dzięki temu już dziś każdy może samemu sprawdzić, czym jest 5G.