Grupa Cyfrowego Polsatu pochwaliła się swoją siecią - są wszystkie szczegóły

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0

Grupa Cyfrowy Polsat w swoim raporcie za 2017 r. podała dokładne informacje dotyczące swojej własnej sieci dostępowej i szkieletowej.

31 grudnia 2017 roku sieć dostępowa 2G Grupy Polsat składała się z 7.569 stacji bazowych, natomiast sieć 3G z 10.143 stacji NodeB (UMTS/HSPA+).

Sieć CDMA obejmowała 575 stacji bazowych.

Sieć LTE składała się z 9.934 stacji bazowych działających w technologii LTE/LTE Advanced.

Grupa CP podała także, że istotnym krokiem w rozwoju sieci jest refarming 900 MHz skutkujący alokacją części pasm używanych obecnie do świadczenia usług 2G i 3G do technologii LTE i LTE-Advanced. Od kilku kwartałów prowadzono intensywne prace przygotowawcze i na początku 2018 roku rozpoczęto uruchamianie stacji bazowych działających na tym paśmie. Na dzień zatwierdzenia raportu przekazano do użytkowania klientom już ok. 1000 nadajników LTE działających w oparciu o częstotliwości z pasma 900 MHz.

Sieć dostępowa wspierana jest przez sieć transmisyjną wykorzystującą głównie technologie pakietowej transmisji danych. Sieć ta dzieli się na warstwę dostępową (łącza radioliniowe 180 Mb/s, 360 Mb/s i 1 Gb/s oraz łącza światłowodowe), sieć agregacyjną (w całości światłowodową, wykorzystującą technologię Carrier Ethernet Transport MPLS-TP o przepływności głównie 10 Gb/s) oraz sieć szkieletową (w całości światłowodową, wykorzystującą technologię IP/MPLS z przepływnościami będącymi wielokrotnością 100 Gb/s).

Radiowa sieć transportowa składa się z 7.957 łączy radioliniowych w warstwie dostępowej. Warstwa agregacyjna sieci transportowej zbudowana jest z 572 węzłów wyposażonych w przełączniki CET wysokiej pojemności, a warstwa szkieletowa z 11 węzłów z redundantnymi routerami IP/MPLS. W warstwie fizycznej pracuje 88 węzłów DWDM wyposażonych w urządzenia umożliwiające przenoszenie ruchu o przepływności do wielokrotności 100 Gb/s (wielokrotność wymiarowana jest na bieżące potrzeby danego węzła).

Sieć transportowa wykorzystywana jest do świadczenia dedykowanych usług dla segmentu klientów biznesowych. Przykładami takich usług są: wirtualne sieci prywatne (z możliwością dostępu do Internetu), centrale PBX (centrale abonenckie, ang. private branch exchange) oraz łącza dzierżawione.

Sieć optyczna eksploatowana przez Grupę Polsat obejmuje 4.418 km własnych kabli światłowodowych oraz 4.950 km dzierżawionych kabli światłowodowych.

Tabela zawiera główne informacje dotyczące rezerwacji częstotliwości przez polskich operatorów komórkowych:

Raport zdradził także, że już w październiku 2017 roku Cyfrowy Polsat we współpracy z Polkomtelem w dwóch budynkach mieszkalnych osiedla Port Praski uruchomił FUT (Friendly User Test) usługi dostępu do Internetu w oparciu o technologię GPON o przepustowości do 300 Mb/s. Wyniki FUT będą stanowiły jedną z podstaw decyzji o podjęciu przez Grupę Polsat komercyjnego świadczenia usług w tej technologii.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: