30 października br. Instytut Telekomunikacji Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej przyznał Polkomtelowi Certyfikat, który potwierdza, że pomiary porównawcze wydajności sieci i jakości świadczonych usług, wykonywane przez operatora sieci Plus, umożliwiają w sposób jednolity i zgodny z międzynarodowymi standardami porównanie z sieciami innych operatorów telefonii komórkowej. Wykonane w dziewięciu największych miastach Polski pomiary, zrealizowane w oparciu o przyjętą metodologię, o której mowa w Certyfikacie, wykazały, że Polkomtel okazał się najlepszy w kategorii transmisji danych, a w szczególności w przypadku szybkości transmisji HSDPA. Pomiary wykonano w różnych obszarach miast, wewnątrz i na zewnątrz budynków - łącznie w 900 lokalizacjach (po 100 lokalizacji w każdym mieście).
Certyfikat wydany przez Politechnikę Warszawską jest uzupełnieniem certyfikatów w zakresie zarządzania jakością ISO. Decyzja Instytutu Telekomunikacji Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oznacza, że firma Polkomtel S.A. przeprowadzając badania, wykonuje je bardzo rzetelnie, dochowując należytej staranności, a zastosowane przez nią narzędzia mają maksymalnie zobiektywizować wyniki i uczynić je odpowiadającymi stanowi faktycznemu.
KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki wydajności, to metryki używane w procesie realizacji celów organizacji. Ich rolą jest określanie stanu wybranego elementu lub zjawiska w projekcie, tak aby można było ocenić postęp i podjąć ewentualną korektę, by cel został zrealizowany.
„Przeprowadzone pomiary pokazały nam, że osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki w przypadku szybkości transmisji danych z wykorzystaniem technologii HSDPA. Chcemy też zapewnić coraz lepszą jakość transmisji danych EDGE tam, gdzie nie ma sieci UMTS i HSDPA” – powiedział Miguel Marin, Członek Zarządu i Dyrektor ds. Technicznych Polkomtel.
Uśrednione wyniki (ze 100 lokalizacji) średniej szybkości transferu danych pliku o wielkości 10 MB – z wykorzystaniem protokołu FTP:
Czerwona pozioma kreska pokazuje uśredniony wynik ze wszystkich miast poszczególnych operatorów. Średnia szybkość transmisji danych Plusa wynosi 2065 kb/s.
Uśrednione wyniki maksymalnej osiągniętej szybkości transmisji danych pliku o wielkości 10 MB – z wykorzystaniem protokołu FTP:
Czerwona pozioma kreska pokazuje uśredniony wynik ze wszystkich miast poszczególnych operatorów. Maksymalna średnia szybkość transmisji danych Plusa wynosi 4851 kb/s.
Z przeprowadzonych badań wynika również, że średnia dostępna szybkość transmisji przypadająca na jednego użytkownika (mieszkającego w jednym z dziewięciu miast, w których wykonane były pomiary) wynosi w przypadku Plusa 1994 kbps i jest to wartość największa wśród wszystkich operatorów.
Plus nie zamierza poprzestawać na wykonanych pomiarach, ale kontynuuje ten proces, jak również planuje rozszerzenie zakresu na kolejne miasta oraz obszary pozamiejskie.