Przez ćwierć wieku klienci Plus wydzwonili ponad 340 miliardów minut, a łączny czas trwania połączeń wychodzących w tej sieci wyniósł ponad 646 437 tys. lat! Dziś jednak operator, który obchodzi 25. urodziny, skupia się głównie na rozwoju najnowocześniejszych usług, czyli 5G, bo tego oczekują od niego abonenci a poza tym – jak zawsze – chce pozostawać liderem technologicznym na polskim rynku komórkowym. To ostatnie nie zmieniło się przez ćwierć wieku.
Czy dziś można sobie wyobrazić życie i funkcjonowanie bez telefonu komórkowego? Raczej byłoby to trudne. I dotyczy to nie tylko pokolenia, które dorastało ze smartfonem w ręce. A przecież telefonia komórkowa w Polsce ma 25 lat, czyli ćwierć wieku. Dużo to czy mało? Odpowiedź na to pytanie, zależy zapewne od numeru pesel osoby, która na nie odpowiada.
Ci co pamiętają jeszcze lata 90. ubiegłego wieku, dobrze wiedzą, że w okres głębokich przemian społeczno-ekonomicznych tego dziesięciolecia wchodziliśmy jako kraj zapóźniony pod względem rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu osób, szczególnie na obszarach wiejskich, posiadanie telefonu stacjonarnego było marzeniem niemal nie do urzeczywistnienia. Na koniec 1995 r. liczba abonentów telefonii stacjonarnej w Polsce wynosiła nieco ponad 5,7 mln z czego na obszarach wiejskich było to tylko 804 tys.
Sytuacja ta zaczęła się szybko zmieniać od 1996 r., ale już głównie za sprawą operatorów komórkowych, którzy wówczas uruchomili swe usług na polskim rynku. Jednym z nich był Polkomtel, operator sieci Plus, który 1 października 1996 r. zaczął oferować usługi komórkowe w Polsce.
Warto tu wspomnieć, że do Polski standard GSM zawitał pięć lat po tym, gdy doszło do pierwszej w historii rozmowy zrealizowane w tej technologii komórkowej. W 1991 r. odbyli ją premier Finlandii i zastępczyni burmistrza fińskiego miasta Tampere. I właśnie od tego wydarzenia rozpoczęła się prawdziwa ekspansja mobilnej telefonii i telefonów komórkowych.
Także w Polsce technologia ta szybko zyskała sobie zwolenników, co sprawiało, że tacy operatorzy jak Plus, zaczęli wprowadzać nowe usługi, poza standardowymi rozmowami. Abonenci szybko docenili pocztę głosową, wyświetlanie numeru osoby dzwoniącej czy powiadamianie o tym, że ktoś chce się z nim skontaktować, kiedy rozmawia z inną osobą.
Już w 1997 r. Plus jako pierwszy w kraju uruchomił możliwość wysyłania SMS-ów. Przełomową komunikację za pomocą krótkich wiadomości tekstowych użytkownicy pokochali za prostotę i szybkość. Warto pamiętać, że w tamtym czasie komórki były swego rodzaju rarytasem, symbolem osoby, której się dobrze powodzi. Dobrze oddaje to popularne powiedzenie z lat 90.: "Skóra, fura i komóra", czyli trzy rzeczy, które wyznaczają w pewien sposób status społeczny.
Plus jednak przecierał szlaki, by komórki stały się powszechnym urządzeniem elektronicznym, jaki to ma miejsce dzisiaj. Dlatego w 1998 r. operator pod marką Simplus również jako pierwszy w Polsce wprowadził usługę tzw. telefonu na kartę, czyli możliwość dzwonienia i wysyłania wiadomości za pomocą doładowań, bez abonamentu. W ten sposób telefonia komórkowa stała się tańsza i bardziej dostępna. A ile wówczas kosztowało korzystanie z usług komórkowych? W latach 90-tych popularnymi modelami telefonów były: Motorola d160 i Sagem RC712, które w ofercie Simplus kosztowały średnio od 400 do 500 złotych. Cena za połączenie zależała od pory jego wykonania - 2,95 zł w godz. 7:00-19:00 i 1,75 zł w godz. 19:00 -7:00 oraz w dni wolne. Obowiązująca taryfikacją było zaliczanie kwoty za każdą rozpoczęta minutę.
W 1998 r. operator uruchomił także dla swoich klientów usługę roamingu. A potem jeszcze w końcówce ostatniej dekady XX wieku Plus wprowadził WAP, który była początkową formą internetu mobilnego i dawał klientom dostęp do bardzo uproszczonych wersji stron internetowych.
Pierwsza dekada nowego wieku to czas, kiedy telefony komórkowe przestały być wyłącznie atrybutem biznesmena, a stały się kieszonkowym centrum sterowania. I podczas gdy w 1999 r. wskaźnik penetracji telefonii komórkowej w Polsce przekroczył nieco 10 proc. to w 2003 r. wynosił już ponad 45 proc., tj. jest przez trzy lata wzrósł czterokrotnie, a w 2007 r. przekroczył 100 proc. Obecnie według danych UKE za 2020 r. wynosi on 141, 5 proc.
Szybkiemu wzrostowi sprzyjały kolejne innowacje. I tak w 2000 r. Plus rozpoczął świadczenie usług na częstotliwości 1800 MHz i wprowadzając usługę pakietowej transmisji danych – GPRS. W maju 2002 roku Plus oddał w ręce swoich klientów usługę MMS. Dzięki temu po raz pierwszy klienci mogli do wysyłanego tekstu dołączyć zdjęcia, dźwięk, a nawet krótki film.
Rok później operator wprowadził jeszcze nowocześniejszą technologię EDGE. To było bardzo ważne, bo w niektórych rejonach Polski telekomunikacyjna infrastruktura stacjonarna była ciągle słabo rozwinięta i mobilny internet był jedynym sposobem na połączenie z siecią.
W 2004 r. Plus wprowadził natomiast na rynek popularną ofertę MIX. W następnym roku operator ruszył z przełomową ofertą nielimitowanych połączeń w ramach sieci Plus, co było początkiem końca rozliczeń za minutę. Dziś abonament z nielimitowanymi połączeniami czy SMS-ami są standardem. W momencie pojawienia się Facebooka i YouTube w 2007 r. Plus uruchomił szybki internet HSDPA z transferem na poziomie 7,2 Mbit/s, który był wówczas naturalnym krokiem w unowocześnianiu sieci 3G. Dwa lata później jako pierwszy operator w Polsce udostępnił transmisje danych w technologii HSPA+. Od tej pory klienci mogli przeglądać strony internetowe, korzystając z łącza 21 Mb/s. Trzeba tu podkreślić, że sam projekt wdrożenia nowej technologii był innowacyjny nie tylko w Polsce, ale także europejską skalę.
Warto też wspomnieć, że sieć Plus szybko dostrzegła, jak branżę muzyczną może zrewolucjonizować cyfrowa muzyka i oferowanie utworów muzycznych w formacie mp3 oraz streamingu. W 2008 r. operator uruchomił serwis Muzodajnia umożliwiając w ten sposób abonentom ściąganie muzycznych plików mp3 bez dodatkowych opłat. Był to de facto pierwszy polski cyfrowy sklep z muzyką online.
Już pod koniec pierwszej dekady XXI wieku stało się jasne, że sieci mobilne w coraz większym stopniu będą wykorzystywane do przesyłania danych (mobilny internet). Dobrze obrazują to statystyki transferu danych w sieci Plus. W 2007 roku, kiedy na rynku dominowała technologia UMTS, przez sieć Plusa przetransferowano blisko jeden petabajt danych. Dla porównania, 13 lat później w 2020 roku klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu przesłali ponad 1500 razy więcej danych – w sumie ponad półtora miliarda gigabajtów, tj. 1518 petabajtów. Do tej pory w sieci Plusa przetransmitowano ponad 6.2 eksabajta (6200 petabajtów) danych. 1 eksabajt to 1000000000000000000 bajtów Dla porównania, aby wykorzystać jeden eksabajt danych, trzeba by rozpocząć wideokonferencję ponad 230 tys. lat temu, a według niektórych obliczeń 5 eksabajtów równa się wszystkim słowom kiedykolwiek wypowiedzianym przez ludzi.
I rzeczywiście druga dekada XXI wieku upłynęła pod znakiem rozwoju szybkiego internetu. Jeszcze pod koniec minionego dziesięciolecia – w 2010 r. Plus – rozpoczął testy transmisji danych w technologii LTE., a rok później już udostępniał tę technologię swoim klientom. W 2012 r. operator osiągnął rekordowe w skali globalnej wyniki szybkości transmisji danych LTE na częstotliwości 1800 MHz – 150 Mb/s.
Plus w poprzedniej dekadzie mocno inwestował w rozwój tej technologii. Dostęp do internetu w Plusie zapewnia obecnie ponad 8000 stacji. Ciekawostkę może stanowić, że najwyżej położona stacja LTE tego operatora znajduje się na Kasprowym Wierchu (2000 m n.p.m.), a najgłębiej zainstalowana jest w kopalni w Wieliczce (130 m p.p.m.).
Dodać też trzeba, że Plus rozwijając swą sieć bardzo dbał o to, by z jego usług korzystać mogły służby ratunkowe w obszarach, które do łatwych inwestycyjne nie należą. Dzięki temu numery ratunkowe Plusa w górach i nad morzem działają już ponad 20 lat.
W 2013 Plus, kolejny raz jako pierwszy, wprowadził na rynek smartfony z obsługą LTE, natomiast w 2014 roku wdrożył program smartDOM, pozwalający na korzystne łączenie usług i generowanie oszczędności oraz wprowadził na rynek markę PLUSH dedykowaną młodzieży.
W 2016 internet LTE w Plusie przyspieszył do 300 Mb/s. W 2020 r. Plus umocnił pozycję lidera technologicznego, wprowadzając jako pierwszy w Polsce superszybką sieć 5G 2600 MHz TDD z maksymalną szybkością technologiczną do 600 Mb/s. W tym samym roku operator ogłosił rozpoczęcie sprzedaży instalacji fotowoltaicznych.
Po tylu latach Plus to nadal przede wszystkim innowacje, na co wskazuje niedawno wprowadzona identyfikacja wizualna. Z najszybszej sieci 5G w Polsce może korzystać już 40% Polaków. Łącznie w jej zasięgu jest ponad 15 mln mieszkańców ze wszystkich 16 województw.
Plus to jednak nie tylko usługi mobilne, o czym dobrze wiedzą kibice sportowi. Prawie od początku swego istnienia, bo od 1998 r. sieć wspiera polską siatkówkę, będąc głównym sponsorem reprezentacji kobiet i mężczyzn. I to zapewne to jeden z powodów, dla których polska liga siatkowa należy do najsilniejszych (najbardziej zasobnych finansowo) na świecie, obok ligi włoskiej i rosyjskiej. Dobrą wiadomością dla wszystkich jest więc, że we wrześniu tego roku Polsat Plus zawarł nową umowę sponsoringowa z Polską Ligą Siatkową i pozostanie sponsorem tytularnym męskiej Plus Ligi siatkowej oraz sponsorem strategicznym Tauron Ligi kobiet. Umowa obowiązuje do 2028 r.
1.10.1996 – Rozpoczęcie działalności Plusa, pierwszego operatora cyfrowej telefonii komórkowej w kraju
1997 – Plus uruchamia usługę SMS
1998 – Uruchomienie roamingu i wdrożenie usługi „telefon na kartę” pod marką Simplus
1999 – Początki mobilnego internetu – Plus poszerza zasoby internetu o technologię WAP
2000 – Świadczenie usług na częstotliwości 1800 MHz i wprowadzenie usługi pakietowej transmisji danych przez Plusa
2002 – Udostępnienie klientom Plusa usługi MMS
2004 – Wprowadzenie oferty MIX dającej pełną kontrolę kosztów z możliwością nabycia markowego telefonu za złotówkę
2005 – „No limit” tylko w Plusie – „Plusnieskończoność” początkuje prowadzenie nielimitowanych rozmów
2007 – Uruchomienie szybkiego internetu HSDPA z transferem na poziomie 7,2 Mbit/s
2008 – Początki bezpłatnej muzyki w Plusie – uruchomienie aplikacji Muzodajnia i ściąganie plików mp3 bez dodatkowych opłat
2009 – Plus pionerem udostępniania transmisji danych w technologii HSPA+
2010 – Rozpoczęcie testów transmisji danych w technologii LTE
2011 – Plus pierwszym operatorem świadczącym usługę transmisji danych w technologii LTE
2012 – LTE Plusa na częstotliwości 1800 MHz osiąga prędkość ponad 150 Mb/s
2014 – Start programu smartDOM i nowej marki dla młodzieży - Plush
2016 – LTE w Plusie przyspiesza do 300 Mb/s
2020 – Plus jako pierwszy w Polsce wprowadził superszybką sieć 5G 2600 MHz TDD z maksymalną szybkością technologiczną do 600 Mb/s
2021 – Plus liderem technologii 5G w Polsce