Polkomtel rozpoczął publiczną debatę na temat wprowadzenia „zerowej” stawki za zakańczanie połączeń (MTR) w ramach rozliczeń międzyoperatorskich
W trakcie debaty zorganizowanej 23 czerwca br. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej Polkomtel zaproponował rozważenie wprowadzenia zerowej stawki za zakańczanie połączeń (MTR) w ramach rozliczeń międzyoperatorskich. Plus twierdzi, że popiera każdą inicjatywę obniżania stawek MTR pod warunkiem, że dla wszystkich operatorów komórkowych stawki będą jednakowe. Wyeliminuje to szkodliwą dla ok. 95% klientów tzw. asymetrię. Asymetria stawek MTR sprawia, że klienci sieci Plus, Era, Orange czy MVNO płacą za połączenia do operatorów uprzywilejowanych, tj. Play i Polsat Cyfrowy, do blisko 3 razy więcej niż klienci sieci Play i Polsat Cyfrowy do Plusa, Orange czy Ery. Ponadto za sprawą usługi przenoszenia numerów dochodzi do sytuacji, w której klient nie wie, ile de facto zapłaci za minutę połączenia, ponieważ wybierany numer telefonu może działać w innej sieci, niż wskazywałby na to prefiks. Tak wysoka asymetria jest niespotykana w Europie, a w niektórych krajach Starego Kontynentu asymetria nie występuje w ogóle. Wprowadzenie jednakowej dla wszystkich operatorów, zerowej stawki MTR będzie korzystniejsze dla klientów. W ocenie operatora rozwiązanie to wesprze również wzrost konkurencji na polskim rynku, umożliwiając rozwój obecnie dyskryminowanych operatorów MVNO.
Wprowadzenie „zerowej” stawki MTR musi być jednak poprzedzone dogłębną analizą pod kątem pełnej zgodności tego rozwiązania z zaleceniami Komisji Europejskiej z 7 maja 2009 r., prawem krajowym (w tym podatkowym) oraz musi uwzględniać kwestie bilansu wymiany ruchu z zagranicą. Warunkiem niezbędnym do wprowadzenia „zerowej” stawki MTR jest również to, by obowiązywała wszystkich operatorów komórkowych (MNO i MVNO). Wprowadzenie takich samych zasad dla wszystkich operatorów jest niezbędne, aby nie dochodziło do nadużyć.
W trosce o rozwój rynku i zwiększanie jego konkurencyjności Polkomtel apeluje do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o rozpoczęcie rzeczowej analizy możliwości wprowadzenia „zerowej” stawki MTR. Dalsze utrzymywanie asymetrii hamuje rozwój rynku, dlatego niezbędne jest podjęcie jak najszybszych działań.