Polkomtel przygotował swoje stanowisko w sprawie przyznaniu częstotliwości UMTS dla Netii Mobile. Oto treść tego stanowiska:
Polkomtel z zaniepokojeniem przyjął informację o tym, że Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty wydał decyzję o przyznaniu częstotliwości w paśmie UMTS na rzecz spółki Netia Mobile Sp. z o.o. Niepokój ten wynika z faktu, że postępowanie przetargowe zmierzające do wyłonienia podmiotu, który otrzyma częstotliwości UMTS, dotknięte było wieloma poważnymi wadami prawnymi, których istnienia Prezes URTiP ma pełną świadomość, chociażby za sprawą środków odwoławczych złożonych na ręce Prezesa URTiP, a następnie na ręce właściwych sądów przez operatorów niezadowolonych ze sposobu, w jaki przetarg został przeprowadzony.
Zaskoczenie budzi także fakt, że postępowanie w sprawie rezerwacji częstotliwości nie zostało przez Prezesa URTiP zawieszone do czasu rozpatrzenia odwołań operatorów przez sąd, mimo że taki obowiązek wyraźnie wynika z przepisów prawa.
Polkomtel S.A. od chwili rozstrzygnięcia przetargu nie zgadza się z bezpodstawnym odrzuceniem jego oferty z powodu rzekomych błędów formalnych. W ocenie Polkomtel S.A. takie działanie Prezesa URTiP doprowadziło do rażącego naruszenia przepisów prawa, a przede wszystkim do rażącego naruszenia prawnie chronionych interesów uczestników postępowania przetargowego. Chociażby z tego powodu Prezes URTiP powinien był wstrzymać się z wydaniem decyzji na rzecz zwycięzcy w przetargu przynajmniej do chwili zbadania prawidłowości działania tego organu przez niezawisły sąd (który sprawą już się zajmuje).
Polkomtel S.A. pragnie jednocześnie podkreślić, że nie jest w żadnym razie przeciwny dalszemu rozwojowi konkurencji na polskim rynku telefonii komórkowej. Oczywiste jest jednak, że jako poważny i trwale związany z polskim rynkiem przedsiębiorca ma prawo oczekiwać, by wszelkie działania administracji państwowej zmierzające do zapewnienia tego rozwoju były przejrzyste, obiektywne, a nade wszystko zapewniały niedyskryminujące traktowanie wszystkich uczestników rynku, co w przypadku przetargu na częstotliwości UMTS niestety nie miało miejsca.
Elżbieta Sadowska
rzecznik prasowy Plus GSM