Polkomtel wdraża kolejny element systemu wspomagającego zarządzanie

Newsy
Żródło: Codec Polska
Opinie: 4

Polkomtel rozpoczął wdrożenie rozwiązania informatycznego Inflection Point, które będzie wspomagać podejmowanie decyzji w ramach zaawansowanej metodologii zarządczej ABC. Metoda ABC polega na optymalizacji zarządzania firmą poprzez kompleksową, ciągłą analizę kosztów podejmowanych przez nią działań. Za wdrożenie systemu Inflection Point odpowiada informatyczna firma Codec Systems, która jest jednocześnie autorem tego rozwiązania.

Polkomtel należy do grona nielicznych firm w Polsce, które doskonalą zarządzanie poprzez wdrożoną metodologię zarządczą ABC (ang. Activity Based Costing – analiza kosztów działań). Metoda w centrum uwagi stawia koszty podejmowanych przez firmę działań, które prowadzą do wytworzenia i sprzedania oferty przedsiębiorstwa. ABC polega zatem na kompleksowej, ciągłej analizie kosztu wielu procesów, realizowanych przez firmę, oraz badaniu wpływu, jaki poszczególne działania mają na sprzedaż produktów i usług. Koncentracja na kosztach działań jest daleko idącym usprawnieniem zarządzania, ponieważ pozwala ona generować wiarygodne informacje na temat rzeczywistej alokacji dostępnych w firmie zasobów i środków. Wyniki stosowania tradycyjnych metod controllingowych, dla których obiektem badań nie są działania lecz miejsca powstawania kosztów, często są pełne wad, z których największą jest nieczytelny obraz alokacji zasobów w kontekście osiąganych przez firmę wyników.

Wdrożenie zaawansowanych metodologii zarządczych wymaga informatyzacji i wsparcia ze strony rozwiązań informatycznych. Wybrany przez Polkomtel Inflection Point bazuje na wdrożonych wcześniej aplikacjach wspomagających zarządzanie, pobiera z nich niezbędne dane, a następnie dzięki zaprogramowanym modelom biznesowym, przetwarza je w użyteczne informacje menedżerskie, przydatne na wielu szczeblach organizacji. Beata Szafarczyk-Cylny z Departamentu Strategii Marketingowej i Planowania w Polkomtelu wyjaśnia, że decyzja o wdrożeniu systemu Infection Point była podyktowana potrzebą rozwoju modelu analizy kosztów według metodologii ABC oraz koniecznością poprawy jego wydajności w związku ze stale rosnącą ilością danych. „Dokonaliśmy weryfikacji dostępnych na rynku wielowymiarowych baz danych, które spełniałyby wymogi metodologii ABC oraz nasze oczekiwania związane z wydajnością. Wybraliśmy narzędzie Microsoft Analysis Services, które współpracuje z rozwiązaniem Inflection Point. Atutem, przemawiającym na korzyść tego systemu, była możliwość dostępu do danych w sposób tradycyjny oraz poprzez interaktywne, trójwymiarowe obiekty analityczne i nawigacyjne. Jako kompleksowy system typu Business Inteligence, Inflection Point daje użytkownikom możliwość raportowania on-line, interaktywnego analizowania danych, planowania, zarządzania wydajnością, a także oferuje funkcjonalność wspomagającą efektywne zarządzanie firmą.” – powiedziała Beata Szafarczyk-Cylny.

Wdrażane w Polkomtelu rozwiązanie zastąpi dotychczas wykorzystywany system MPC, także dostarczony przez firmę Codec. Inflection Point znajdzie zastosowanie w obszarach analizy i planowania opartego o rachunek kosztów działań (ABC), analizy klientów i aktywności sprzedaży oraz badania efektywności sprzedaży i dystrybucji. Beata Szafarczyk-Cylny uważa, że Inflection Piont umożliwi lepszą interpretację informacji, co przyspieszy podejmowanie decyzji na wszystkich szczeblach organizacji. Jak mówi: „W nowym rozwiązaniu użytkownicy mogą tworzyć przekroje, przedstawiać dane i kreować niezbędne raporty. Wbudowane w system funkcje wspomagające współpracę umożliwiają użytkownikom wymianę informacji, pomysłów i dzielenie się wiedzą. System pozwoli również na wymianę poczty elektronicznej, załączników i informacji w formie komentarzy do raportów, co jest istotne w trakcie prac grupowych nad interpretacją wyników analiz.”

System Inflection Point został opracowany w ramach międzynarodowej grupy Codec z centralą w Irlandii. Polskie biuro, które ma znaczący udział w międzynarodowych wdrożeniach rozwiązań grupy Codec, jest obecnie w skali firmy jednym z najważniejszych europejskich ośrodków wdrożeniowych i konsultingowych. Radosław Kozieja, prezes Codec Systems w Polsce mówi: „System Inflection Point był projektowany i doskonalony przez ponad dwa lata. Premiera tego rozwiązania na rynku polskim i europejskim odbyła się dokładnie rok temu i w krótkim czasie system został wybrany przez kilka dużych organizacji: w Polsce dotychczas wybrały go Agora, Kompania Piwowarskiej, Bank BGŻ oraz BRE Bank. Cechą wyróżniającą Inflection Point na tle innych rozwiązań klasy Business Intelligence jest możliwość prezentacji informacji w zaawansowanej, a jednocześnie przystępnej formie graficznej, która pozwala wyjść ponad dotychczasowe możliwości transformacji danych w informacje. Niewątpliwie mocne strony tego rozwiązania to szybkość działania, tryb pracy w czasie rzeczywistym, przez Internet oraz – co najważniejsze – możliwość kompleksowego wdrożenia przez firmę zaawansowanych metodologii zarządczych. Możliwości te powodują, że z systemu chętnie korzystają główni managerowie organizacji, którzy z reguły mają mniej czasu na analizę tabel i obszernych zestawień.” – powiedział Radosław Kozieja.

Inflection Point po wdrożeniu będzie wspierał również drugą metodologię zarządczą stosowaną przez Polkomtel – ABB (ang. Activity Based Budgeting – budżetowanie w oparciu o działania). Polega ona na precyzyjnym planowaniu efektów w kontekście wymaganych do ich osiągnięcia środków i zasobów – jest zatem w pewnym sensie odwróceniem metodologii ABC.

Firma Codec oferuje rozwiązania informatyczne klasy Business Performance Management, wspomagające zarządzanie dużymi organizacjami. MPC (Management Planning & Control) oraz Inflection Point to główne produkty firmy. Wspomagają procesy zarządzania strategiami, planowania, budżetowania, konsolidacji finansowej oraz analiz i raportowania. MPC odpowiada za kontrolę bieżącej realizacji strategii, działalności operacyjnej, wyników finansowych oraz za konsolidację finansową. Oba systemy oparte są na technologii WWW i wykorzystują technologię OLAP dając możliwość dostępu do funkcjonalności przez Internet.

Codec Polska jest częścią grupy Codec - międzynarodowej firmy informatycznej z centralą w Irlandii. Polski oddział został założony w 1995 roku. Do grona klientów firmy należą m.in. Agora, banki BPH oraz PKO BP, Bakoma, Johnson & Johnson, PTC, Polkomtel, UPC oraz Kompania Piwowarska.

Opinie:

Opinie archiwalne (4):

Komentuj

Komentarze / 4

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-06-19 16:08
    Dyplomatycznie przemilczano , że do grona klientów należy też PTC Era (info za stroną codec.pl)
    0
  • Users Avatars Mini
    Sof pisze: 2006-06-19 16:59
    A ostatnie zdanie o czym mówi ? Do grona klientów firmy należą m.in. Agora, banki BPH oraz PKO BP, Bakoma, Johnson & Johnson, < < PTC > >, Polkomtel, UPC oraz Kompania Piwowarska.
    0
  • Users Avatars Mini
    issa pisze: 2006-06-19 18:05
    Na pewno nie przegapiłem **sof tego PTC - dopisek pojawił się później:)
    0
  • Users Avatars Mini
    bohowoj pisze: 2006-06-19 19:22
    hehe, nic sie nie ukryje. Swoją drogą nie wiem po co takie nieptorzebne przemilczenia - ani to nic nie da, ani nic nie zmieni...
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: