Podczas konferencji Computerworld "Forum na rzecz usług szerokopasmowych" wybrani polscy operatorzy telekomunikacyjni podpisali Pakt na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do usług i sieci łączności elektronicznej w Polsce. Operatorzy apelują w nim o rozwój dostępu do usług i sieci łączności elektronicznej. Deklarują zarazem wolę współdziałania, zmierzającą do uzgodnienia i powszechnej akceptacji zasad i norm wspomagających rozwój infrastruktury dostępowej w Polsce.
Pakt podpisały firmy: Aster City Cable, Telekomunikacja Polska, Telefonia Dialog, Netia, Energis Polska, Telekomunikacja Kolejowa, UPC Polska, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowego - operator sieci naukowej PIONIER oraz ATM. Dokument nie został podpisany przez operatorów sieci komórkowych, którzy według nieoficjalnych informacji nie mogli się dogadać z organizatorami w sprawie niektórych zapisów paktu, a także w ten sposób chcieli zaprotestować przeciwko nieskuteczności tego typu wcześniejszych inicjatyw.
Przed podpisaniem Paktu odbyła się gorąca debata w sprawie rozwoju polskiego rynku usług broadband. Mniejsi operatorzy w czasie dyskusji optowali za mocnym regulatorem, który ma im w domyśle pomóc w walce o dostęp do infrastruktury. Operatorzy, którzy mają duży udział w rynku (PTC, Polkomtel oraz TP) mocniej opowiadają się natomiast za wolnym rynkiem i jak najmniejszą interwencją ze strony państwa (w domyśle URTiP-u).
Prezes PTC, Bogusław Kułakowski był bardzo rozgoryczony ostatnimi działaniami Regulatora, który rozpoczął unieważnianie przetargu na pasmo 3,6 – 3,8 GHz. Era chciała je właśnie wykorzystać do budowy sieci dostępu do Internetu. Wszyscy operatorzy zgodzili się, że przy takich warunkach otoczenia prawnego, długofalowe decyzje inwestycyjne obarczone są bardzo dużym ryzykiem, co podraża np. pozyskiwanie kapitału.
Operatorzy komórkowi dostyć odważnie wypowiadali się w sprawie przyszłości rynku broadband. Jerzy Sadowski z Polkomtela prognozował, że transmisja danych powtórzy za 3-5 lat scenariusz usług głosowych i rozpocznie migrację do sieci mobilnych. Prezes PTC zapowiedział, że jego sieć ma w strategicznych planach zarządzanie contentem, co może być poważną konkurencją dla obecnych ofert telewizji kablowych i planów telekomów stacjonarnych.
Przedstawiciel Telekomunikacji Polskiej ostro krytykował działania rządu, a raczej ich brak. W Polsce państwo nie stymuluje w żaden sposób potrzeb korzystania z Internetu np. poprzez tworzenie aplikacji typu e-government, które skłaniałyby obywateli do instalowania łaczy ułatwiających załatwianie codziennych spraw.