Polscy operatorzy zaczynają wyścig z PayPass

Newsy
Opinie: 10
Opinie: 10

Polska Telefonia Cyfrowa, P4, Polkomtel oraz PTK Centertel, podpisali list intencyjny dotyczący rozpoczęcia współpracy przy ujednoliceniu standardów usług mobilnych nowej generacji. Porozumienie to jest rozwinięciem ogłoszonej 29 listopada br., inicjatywy Polskiej Telefonii Cyfrowej oraz PTK Centertel.

Intencją operatorów jest :wspólne wypracowanie rozwiązań pozwalających na najpełniejsze wykorzystanie nowoczesnych technologii". Stworzenie standardów ma umożliwić powstanie uniwersalnej platformy technologicznej, co ma szczególne znaczenie dla udziału w inicjatywie partnerów z sektora bankowego, mediów, handlu, czy transportu publicznego. We współpracy z nimi możliwe będzie rozszerzenie funkcjonalności telefonu komórkowego. Będzie on mógł spełniać rolę karty płatniczej, elektronicznego biletu autobusowego, czytnika foto kodów (kody 2D), czy odbiornika mobilnej telewizji cyfrowej.

Efekty współpracy operatorów w zakresie mobilnych płatności mają zaistnieć już w I kw. przyszłego roku. Era i Orange planują pilotaż usługi NFC z warszawskim przedsiębiorstwem transportu miejskiego ZTM. W pilocie mają być wykorzystane telefony Nokia 6131 NFC - jedyny model, który obsługuje technologię zbliżeniową. Operatorzy planują także przeprowadzić pilotaż związany z pobieraniem opłat za parkowanie. Takiego pilota przygotował już mPay.

W czasie konferencji prezesi PTC i PTK wyraźnie podkreślili, że ich firmy nie zamierzają rozpocząć współpracy z firmą mPay ze względu na skomplikowanie tej usługi dla końcowego użytkownika. Plus i Play na razie planują kooperację z mPay, ale należy się spodziewać, że główny nacisk zostanie położony na projekty, które będą prowadzone w ramach wczorajszego porozumienia.

Obecnie technologia NFC może być zrealizowana w następujący sposób:

 • wymiana telefonu na model z NFC (tak są realizowane piloty w Europie)

 • wymiana karty SIM na kartę z obsługą NFC (konieczność wyprowadzenia anteny systemu na zewnątrz obudowy telefonu) - projekt

 • specjalna karta zbliżeniowa, którą operator mógłby wydać razem z bankiem

Największym konkurentem operatorów w mobilnych płatnościach jest obecnie PayPass firmy MasterCard. Od 11.12.2007 kartą MasterCard PayPass lub Maestro PayPass można już płacić zbliżeniowo w barach  McDonald's w wybranych punktach Warszawie i Poznaniu. Kartę wydaje Bank Zachodni WBK.

Liderem rynku mikropłatności zostanie rozwiązanie, które pozyska jak najwięcej poważnych parterów z branży transportu miejskiego, samorządów i dużych sieci usług.

Przykładowy opis transakcji kartą zbliżeniową (limit 50 zł):

Instrukcja obsługi karty Maestro PayPass


Trzymaj swoją kartę Maestro PayPass w dłoni
Zbliż ją do czytnika w miejscu, gdzie zobaczysz ten symbol
Odsuń kartę od czytnika
Poczekaj, aż zobaczysz cztery światełka i sygnał dźwiękowy potwierdzający przyjęcie płatności
Jeżeli kwota transakcji była równa lub niższa 50 PLN to zabierz swój rachunek
Jeżeli kwota transakcji była wyższa od 50PLN to transakcja nie zostanie dokonana technologią PayPass (podaj kartę Maestro PayPass sprzedawcy i przeprowadź transakcję w standardowy sposób)

Instrukcja obsługi karty MasterCard PayPass

Trzymaj swoją kartę MasterCard PayPass w dłoni.
Zbliż ją do czytnika w miejscu, gdzie zobaczysz ten symbol
Odsuń kartę od czytnika.
Poczekaj, aż zobaczysz cztery światełka i sygnał dźwiękowy potwierdzający przyjęcie płatności.
Jeżeli kwota transakcji była równa lub niższa 50 PLN to zabierz swój rachunek.
Jeżeli kwota transakcji była wyższa od 50 PLN to podaj PIN lub podpisz wydruk z karty, a następnie zabierz swój rachunek.

Opinie:

Opinie archiwalne (10):

Komentuj

Komentarze / 10

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  gpsik pisze: 2007-12-20 10:19
  Era i Orange od dawna zapowiadała, że zainteresowani są stworzeniem własnego systemu płatności przez telefon kom - z info wynika że mPay pozostaje jednak na lodzie - ich system nie zostanie wdrożony u tych operatorów.
  0
 • Users Avatars Mini
  Anna pisze: 2007-12-20 12:48
  N 6131 jest przecież tylko w Erze dostępna ...
  0
 • Users Avatars Mini
  pagos pisze: 2007-12-20 13:02
  Więcej o tej technologii networld.pl/news/133425/Near.Field.Communication.przyszloscia.komorek..html
  0
 • Users Avatars Mini
  dan-rut pisze: 2007-12-20 14:58
  Połączylibyście raczej swoje siły w kwestii bardziej istotnej dla klienta końcowego. Mobilne płatności swoją drogą - połączcie swoje siły w kwestii zasięgu UMTS!
  0
 • Users Avatars Mini
  nolla pisze: 2007-12-20 21:31
  Hehe jojo nie martw się i UMTS też będzie tylko cierpliwości... :) Ja was nie rozumiem po co wam tak strasznie ten UMTS??????????? PAMIĘTAJCIE telefon służy do komunikacji a nie do byle jakich bajerów... :)
  0
 • Users Avatars Mini
  dan-rut pisze: 2007-12-20 21:47
  nolla przecież UMTS to jeden z (bardzo ważnych) aspektów komunikacji. To mobilna poczta, Internet, dostęp do konta bankowego, modem do laptopa w głuchej leśnej ciszy... ;-)
  0
 • Users Avatars Mini
  Chumber pisze: 2007-12-21 15:44
  @Anna, tylko tu chodzi o Nokie 6131 NFC, a nie ta zwykłą :) Pozdrawiam, www.Chumber.pl
  0
 • Users Avatars Mini
  olotoja pisze: 2007-12-22 13:03
  kurcze, to się znowu będą tłukli, kto pierwszy i kto lepszy... ludzie weźcie się tam wszyscy wreszcie dogadajcie i zróbcie jeden standard, będzie taniej i wszyscy będą zadowoleni...
  0
 • Users Avatars Mini
  Domadm pisze: 2007-12-23 23:30
  A skąd przypuszczenie że chodzi o to, żeby było taniej? Wręcz przeciwnie, chcemy trzymać łapę na rozwiązaniu i zdzierać ile się da, i nie będzie nam tu jakiś mPay czy inny Maestro mówił co mamy przesyłać.
  0
 • Users Avatars Mini
  zaku pisze: 2007-12-26 13:07
  jak nie wiadomo o co chodzi to ..chodzi o pieniadze...
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: