Dziennik Rzeczpospolita podał, że zakończyły się konsultacje zmian w planach zagospodarowania częstotliwości dla cyfrowej telewizji naziemnej oraz z zakresów 700 i 800 MHz dla sieci komórkowych prowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Konsultacje planu dla pasm 700 i 800 MHz to wstęp do rozdysponowania nowych zasobów firmom telekomunikacyjnym w drodze aukcji lub przetargu.
W tych konsultacjach opinię, i tylko w kwestii pasma 700 MHz, przekazał urzędowi tylko T-Mobile Polska.
Telekom poparł propozycję UKE w kwestii przeznaczenia prawie 100 megaherców „siedemsetki” między operatorów sieci komórkowych, operatora systemu łączności dla służb oraz organizatorów specjalnych wydarzeń masowych (PMSE).
T-Mobile przypomniał w swojej opinii, że Polska, obok Malty, jest jednym z ostatnich krajów Europy, w których nie rozdysponowano jeszcze pasma 700 MHz, a jest ono wskazane w Europie jako jedno z „pasm pionierskich” dla 5G.
Dziennik Rzeczpospolita zebrał także opinie pozostałych operatorów komórkowych:
Rynek oczekiwał rozpoczęcia aukcji na pasmo 700 MHz już pół roku temu. Jesteśmy zaskoczeni, że dystrybucja dobra rzadkiego, jakim są częstotliwości, przebiega dużo wolniej, niż można się było tego spodziewać. Nie możemy tracić już więcej czasu, bo częstotliwość 700 MHz jest ważna nie tylko dla klientów i biznesu, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa państwa – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.
Plus napisał tylko, że plan zagospodarowania omawianych częstotliwości nie wzbudza kontrowersji.
Według informacji dziennika Rzeczpospolita, ogłoszenie aukcji wstrzymuje teraz jeszcze decyzja rządu, a dokładnie – kolegium ds. cyberbezpieczeństwa, które tworzą najważniejsze osoby w państwie. UKE wystąpił do kolegium z propozycją dodatkowych warunków, które powinni spełnić uczestnicy aukcji, i czeka na decyzję.