Polska zajmuje 7 miejsce pod względem czasu korzystania z 3G - głównie dzięki Plusowi

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Polska zajmuje 7 miejsce pod względem czasu korzystania z 3G - głównie dzięki Plusowi

Według Opensignal, pomimo fali wyłączeń sieci 3G w całej Europie, wielu użytkowników nadal w dużym stopniu polega na starszych technologiach 3G i 2G.

2G i 3G stanowią wyjątkowe wyzwanie dla operatorów i organów regulacyjnych dążących do modernizacji infrastruktury przy jednoczesnym zminimalizowaniu zakłóceń dla użytkowników.

Region europejski znajduje się w czołówce transformacji i ponad połowa (52,6%) globalnych wyłączeń 2G i 3G została zakończona, zaplanowana lub jest w toku właśnie w tym regionie (zgodnie z raportem Global Mobile Suppliers Association z lipca 2024 r.).

Polska zajmuje siódme miejsce pod względem czasu korzystania z sieci 3G, głównie dzięki Plusowi, który uzyskał wynik 16,8%.

Kolejnym polskim operatorem pod tym względem jest Orange z wynikiem 5,4%.

T-Mobile Polska wyłączył swoją sieć 3G w 2023 roku.

 

Kluczowe wnioski z raportu Opensignal:

Kraje skandynawskie przodują w odchodzeniu od 3G i 2G. Norwegia, Finlandia, Dania i Szwecja - wraz z Holandią - zajmują pięć ostatnich miejsc pod względem odsetka czasu spędzanego przez użytkowników na połączeniach 2G lub 3G.

Użytkownicy w Mołdawii spędzają najwięcej czasu korzystając z połączenia 2G lub 3G.

Mołdawia ma najwyższy wynik w kategorii czas na 2G/3G - 18,9%. Mołdawscy użytkownicy Opensignals pędzają również najwięcej czasu korzystając z połączenia 3G - 17,6%. Bośnia i Hercegowina, Malta i Albania zajmują odpowiednio drugie, trzecie i czwarte miejsce pod względem czasu korzystania z sieci 2G/3G i 3G.

2G

Najwyższe wykorzystanie sieci 2G występuje w Luksemburgu. Użytkownicy w Luksemburgu spędzają najwięcej czasu w sieci 2G - 4,5% - a następnie w Grecji i Czechach. Grecja wyłączyła swoje sieci 3G, ale jej czas korzystania z 2G/3G jest tylko nieznacznie niższy niż w Wielkiej Brytanii.

Wyłączenie 3G przez Vodafone U.K. skutkuje dłuższym czasem korzystania z sieci 2G. W Wielkiej Brytanii EE i Vodafone wyłączyły swoje sieci 3G, podczas gdy 3 jest w trakcie tego procesu. Użytkownicy Vodafone odnotowali znaczny spadek dostępności i wzrost czasu korzystania z sieci 2G. Vodafone wyłączył 3G stosunkowo nagle w porównaniu do 3 i rozpoczął proces ze znacznie wyższym czasem korzystania z 3G niż EE.

Dla operatorów odejście od starszych technologii umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie widma, zmniejsza koszty i poprawia efektywność energetyczną. Pozostają jednak wyzwania - od minimalizowania zakłóceń dla użytkowników po modernizację urządzeń IoT i poprawę zasięgu.

Decyzja o tym, którą starszą technologię wyłączyć w pierwszej kolejności, zależy w dużej mierze od klientów biznesowych, zwłaszcza tych korzystających z usług 2G/3G dla urządzeń IoT (Internet of Things), takich jak inteligentne liczniki - a w przypadku Francji, windy. Francuska Federacja Wind poprosiła o opóźnienie wyłączenia sieci 2G/3G, ponieważ branża windowa nie jest gotowa na zmianę, a prawie połowa wind w kraju jest wyposażona w technologię 2G lub 3G. W grę wchodzi również wiele innych czynników, w tym posiadane przez operatorów widmo, wiek sprzętu i poziom inwestycji poczynionych w każdą technologię. Istnieje również szybkość, z jaką operatorzy przechodzą z 2G na 3G. 3G nie oferuje żadnej wyraźnej przewagi nad 4G, które może wykonywać wszystkie funkcje 3G bardziej efektywnie, a sieci 3G generalnie mają wyższe koszty operacyjne niż 2G.

Dodatkową kwestią jest starsza transmisja głosu z komutacją łączy, która musi być obsługiwana przez urządzenia, które nie obsługują Voice over LTE (VoLTE). Niewielka liczba urządzeń nadal należy do tej kategorii, a wyłączenie zarówno 2G, jak i 3G odbiera im możliwość wykonywania połączeń, co może naruszać wymogi regulacyjne.

3G

Z analizy Opensignal wynika, że europejscy użytkownicy telefonów komórkowych spędzają średnio 3,9% czasu na połączeniach z sieciami 3G. Ukrywa to znaczne różnice między krajami i operatorami. Podczas gdy kraje takie jak Mołdawia oraz Bośnia i Hercegowina wykazują dużą zależność od 3G, inne, takie jak Norwegia i Finlandia, są już bliskie całkowitego wycofania 3G, a użytkownicy prawie nie spędzają czasu w sieci.

Użytkownicy Opensignal w Mołdawii spędzają najwięcej czasu w sieci 3G - 17,6%, znacznie wyprzedzając użytkowników w zajmującej drugie miejsce Bośni i Hercegowinie oraz na zajmującej trzecie miejsce Malcie. Pozycja Albanii na czwartym miejscu jest w dużej mierze spowodowana wysokim wynikiem ONE Albania w zakresie czasu korzystania z 3G wynoszącym 15,3% (wynik Vodafone wynosi 5,5%).

Irlandia zajmuje piąte miejsce pod względem czasu korzystania z 3G na wszystkich analizowanych rynkach. Eir i 3 mają statystycznie remisowe wyniki na poziomie 8,1-9,2%, podczas gdy Vodafone odnotowuje znacznie niższy wynik - 4%, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że rozpoczął ostatnią fazę procesu wyłączania w październiku.

Francja jest jedynym europejskim członkiem G7 z wynikiem Time on 3G powyżej 5%. Średnia krajowa byłaby niższa, gdyby nie doświadczenie naszych użytkowników Free Mobile. Spędzają oni 8,1% swojego czasu na 3G, znacznie więcej niż użytkownicy innych operatorów. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że prawie jedna czwarta abonentów Free Mobile nie korzysta z planów 4G/5G.

Polska zajmuje siódme miejsce pod względem czasu korzystania z sieci 3G, głównie dzięki Plusowi, który uzyskał wynik 16,8%. Kolejnym najwyższym polskim operatorem pod tym względem jest Orange z wynikiem 5,4%. T-Mobile Polska zamknął swoją sieć 3G w 2023 roku.

Hiszpania wykazuje znaczne zróżnicowanie czasu korzystania z 3G wśród swoich operatorów, z ogólnym wynikiem 4,3%. Użytkownicy Yoigo spędzają 9% czasu w sieci 3G, użytkownicy Movistar 5,7%, Orange 4,7%, a Vodafone zaledwie 1,1%. Vodafone był na późniejszym etapie wyłączania swojej sieci 3G w okresie zbierania danych wykorzystanych w tej analizie. Austria również ilustruje to zróżnicowanie, z użytkownikami A1 spędzającymi 6,2% czasu z połączeniem 3G, podczas gdy ci z 3 spędzają tylko 2%. Magenta również zakończyła wyłączanie 3G w tym roku.

2G

W całej Europie sieci 2G pozostają włączone ze względu na ich kluczową rolę w aplikacjach IoT, niezawodny zasięg na obszarach wiejskich i odległych oraz niższe koszty operacyjne. Średnio użytkownicy na analizowanych rynkach spędzają 1,7% czasu w sieci 2G.

Użytkownicy w Luksemburgu spędzają najwięcej czasu na 2G - 4,5%. Grecja - która wyłączyła swoje sieci 3G - zajmuje drugie miejsce - 4,1% - a za nią plasują się użytkownicy w Czechach i na Słowacji. W Grecji użytkownicy sieci Nova spędzają 6% czasu w sieci 2G, w porównaniu do statystycznie równych wyników 3,5-3,6% dla użytkowników sieci Cosmote i Vodafone. W Czechach użytkownicy Vodafone mają najwyższy czas korzystania z sieci 2G, 5,1%, a następnie O2 i T-Mobile z wynikami 3,2-3,7%.

Użytkownicy 4ka na Słowacji spędzają 9,9% swojego czasu z połączeniem 2G, podczas gdy użytkownicy sieci rywali spędzają zaledwie 2,8-3,2%. Spośród europejskich członków G7 (Francja, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania), niemieccy użytkownicy Opensignalspędzają najwięcej czasu na 2G - 2,3% w porównaniu do 1,7% i 1,6% odpowiednio dla Wielkiej Brytanii i Włoch. Niemiecka średnia byłaby wyższa, gdyby nie Telekom, który uzyskał 1,5% czasu spędzonego na 2G w porównaniu do 2,4% i 2,8% odpowiednio dla O2 i Vodafone. Niemieccy operatorzy zamknęli swoje sieci 3G w 2021 roku, więc 2G jest jedyną starszą technologią mobilną, która nadal działa.

Operatorzy na tym samym rynku często dokonują różnych wyborów dotyczących tego, którą starszą sieć zachować i jak zrównoważyć wykorzystanie różnych generacji telefonii komórkowej. Na przykład w Rumunii Telekom i Digi Mobil całkowicie wyłączyły swoje sieci 3G, podczas gdy Orange i Vodafone nadal obsługują 3G, a użytkownicy spędzają 5,5-6,4% czasu podłączeni do 3G. I odwrotnie - Telekom nadał priorytet 2G, a użytkownicy spędzili 8,1% czasu z sygnałem 2G - znacznie więcej niż kolejny wyższy wynik 1,8% zgłoszony przez naszych użytkowników Vodafone.

Wyłączenie starszej sieci zwykle trwa kilka lat, ponieważ obejmuje takie etapy, jak:

  • zakaz sprzedaży lub importu urządzeń 3G (rządy i organy regulacyjne)
  • Wycofanie ze sprzedaży urządzeń, kart SIM i pakietów 3G oraz zachęcanie użytkowników do przejścia na wersje obsługujące 4G.
  • Budowanie dodatkowego zasięgu 4G i 5G na obszarach, które są obecnie obsługiwane tylko przez technologię, która ma zostać zamknięta.
  • Współpraca z klientami biznesowymi w celu migracji/aktualizacji/wymiany ich urządzeń.
  • Współpraca z innymi zainteresowanymi stronami, takimi jak dostawcy i służby ratunkowe.

Gdy zależność od starszej technologii spadnie do akceptowalnego poziomu, operator może rozpocząć wyłączanie sieci. Wielu operatorów robi to w zależności od regionu, aby dać im więcej czasu na wdrożenie zasięgu 4G lub 5G w tych, które pozostają w tyle. Operatorzy często zmieniają przeznaczenie większości widma wykorzystywanego do obsługi starszych technologii przed ich wyłączeniem.

W Wielkiej Brytanii EE i Vodafone zakończyli wyłączanie 3G na początku 2024 roku, podczas gdy 3 ma zakończyć się pod koniec 2024 roku - i już miało miejsce w większości Wielkiej Brytanii. O2 jeszcze tego nie zrobił, ale zamierza całkowicie wyłączyć swoją sieć 3G do końca 2025 roku.

Kiedy spojrzymy na odsetek czasu, jaki brytyjscy użytkownicy spędzają podłączeni do 3G w czasie, możemy zauważyć, że EE, Vodafone i 3 przyjęły różne podejścia do swoich wyłączeń 3G. EE rozpoczęło swoje wyłączenie ze znacznie niższym wynikiem czasu korzystania z 3G niż pozostali dwaj operatorzy. Vodafone i 3 rozpoczęli swoje wyłączenia 3G z porównywalnymi wynikami - ale Vodafone był bardziej gwałtowny niż 3.

Stosunkowo nagłe wyłączenie 3G przez Vodafone miało konsekwencje dla jego użytkowników. W przeciwieństwie do naszych użytkowników EE i 3, ci z Vodafone odnotowali znaczny spadek dostępności (procent czasu, jaki  użytkownicy spędzają z mobilnym połączeniem szerokopasmowym - 3G, 4G lub 5G) i wzrost ilości czasu spędzonego na 2G. Jednak 3 nigdy nie miało sieci 2G, a EE miało tę przewagę, że zaczynało od znacznie lepszej pozycji niż Vodafone pod względem czasu spędzanego na 3G.

 

Opensignal

 

Opensignal

 

Opensignal

 

Opensignal

 

Opensignal

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: