Minister rozpoczyna walkę z Apple o satelitarne połączenia alarmowe w Polsce

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Polski minister rozpoczyna walkę z Apple o satelitarne połączenia alarmowe w Polsce

Jest pismo Ministerstwa Cyfryzacji do Apple w sprawie umożliwienia urządzeniom na rynku polskim wykonywania połączeń alarmowych 112 za pomocą łączności satelitarnej.

Jest to samodzielna inicjatywa wiceministra cyfryzacji Michała Gramatyki.

List został przesłany do działu Government Affairs Europe.

Treść listu:

List od Michała Gramatyki, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, do Apple Inc.

Warszawa, 27 września 2024

Apple Inc.

Government Affairs Europe

Szanowni Państwo,

Piszę w sprawie usługi Emergency via Satellite świadczonej za pomocą urządzeń mobilnych w publicznej sieci telekomunikacyjnej. Zidentyfikowaliśmy problem polegający na tym, że podczas próby nawiązania połączenia z numerem alarmowym innym niż 112 z krajowej listy numerów alarmowych, połączenie może nie zostać nawiązane z powodu braku połączenia użytkownika z siecią macierzystą, do której przypisany jest IMSI karty SIM, braku karty SIM lub braku połączenia z jakąkolwiek siecią mobilną. Problem ten wynika ze standardu technicznego 3GPP TS 22.101 i jest zgodny z raportem GSMA NG.119. W specyfikacji dla systemu IOS, w sekcji dotyczącej awaryjnej komunikacji satelitarnej, wskazano, że urządzenia Apple mogą połączyć się z określonym numerem alarmowym przy użyciu komunikacji satelitarnej, nawet bez logowania do natywnej sieci naziemnej. Przepisy na stronie internetowej Apple pokazują, że takie połączenia są możliwe w niektórych krajach (np. 17, 18, 114, 119, 191, 196 we Francji, 110 w Niemczech i 999 w Irlandii). Chciałbym prosić o rozważenie uruchomienia takiej usługi w Polsce, przynajmniej dla jednolitego europejskiego numeru alarmowego 112. Jeśli Apple Inc. wyrazi zgodę na uruchomienie takiej funkcji, prosimy o informacje na temat niezbędnych kroków w celu jej wdrożenia.

Zauważamy, że problem pojawia się głównie podczas wywoływania numerów alarmowych w obszarach z ograniczonym dostępem do sieci mobilnej użytkownika. Niedawne powodzie błyskawiczne, które dotknęły Europę Środkową, w tym Polskę, pokazują, że infrastruktura telekomunikacyjna wszystkich operatorów może być wyłączona przez klęski żywiołowe.

Uzgodnienia prawne i techniczne dokonane przez Apple Inc. z Ministerstwem Cyfryzacji doprowadziły do wejścia w życie nowych regulacji technicznych od 12 grudnia 2023 roku, umożliwiających korzystanie z urządzeń S-PCS w Polsce. Dla uruchomienia tej usługi w Polsce stworzyliśmy ramy prawne, określając je w odniesieniu do decyzji ECC/DEC(09)04 i ECC/DEC(12)01. Decyzja ECC/DEC(12)01 obejmuje pasmo częstotliwości 1613,8-1626,5 MHz, które jest wolne od opłat dla dwukierunkowych terminali. Obejmuje także pasmo 2483,5-2500 MHz.

Mam nadzieję, że Apple Inc. uruchomi usługę Emergency via Satellite w Polsce, co przyczyni się do ratowania życia ludzkiego i zdrowia w obszarach bez zasięgu telekomunikacji mobilnej oraz dotkniętych klęskami żywiołowymi. Według najnowszych badań udział smartfonów z systemem iOS w Polsce wynosi około 19% całego rynku, co czyni Polskę znaczącym rynkiem dla Apple Inc.

W razie potrzeby ustaleń technicznych lub prawnych, zespół Ministerstwa Cyfryzacji Polski jest do Państwa dyspozycji. W kwestiach strategicznych rekomenduję kontakt z Marzeną Sawicką, Dyrektorką Departamentu Telekomunikacji lub Tomaszem Opolskim, Zastępcą Dyrektora Departamentu Telekomunikacji. W sprawach technicznych lub prawnych, polecam kontakt z Arturem Potockim, Radcą w Departamencie Telekomunikacji.

Z wyrazami szacunku,

Michał Gramatyka

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: