Polskie 5G to światowa awangarda, kompromis dobry dla biznesu z Polski, Niemiec i Francji
15 października 2021
Żródło: PolskieRadio24.pl
Nikodem Bończa-Tomaszewski, szef państwowego Exatela, twierdzi, że projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa przyspieszy rozwój sieci 5G. W rozmowie z Polskim Radiem 24 Nikodem Bończa-Tomaszewski wyjaśniał słuchaczom założenia nowego projektu.
Nowelizacja zakłada utworzenie spółki Polskie 5G, w której udziały będzie miał skarb państwa (między innymi poprzez spółkę Exatel) i prywatni operatorzy. Projekt określa podział częstotliwości z pasma 700 MHz i kosztów budowy infrastruktury. Celem jest pokrycie całego kraju zasięgiem sieci piątej generacji, a także ograniczenie wydatków oraz ograniczenie promieniowania.
Według prezesa Polskie 5G to pomysł awangardowy nawet patrząc na arenę światową. Zapewne szefowi Exatela chodzi o to, że nigdzie na świecie takiego rozwiązania nie ma. Szef Exatela powiedział, że na ten projekt będzie patrzył cały technologiczny świat. Bończa twierdzi też, że rozwiązanie jest bardzo kompromisowe - troszczy się o interesy Polkomtela oraz operatorów z Niemiec i Francji.
Bończa-Tomaszewski powiedział, że będzie to także projekt opłacalny dla wszystkich stron. Sam napięty i opisany w projekcie harmonogram nie jest zagrożony, bo wszystko już zostało z operatorami ustalone - prace trwają od 2 lat. Według nieoficjalnych informacji, operatorzy nie chcieli współpracować z Exatelem na "biznesowych zasadach", więc władze stworzyły teraz straszak w postaci projektu ustawy.
Bończa-Tomaszewski chce wieszać nowe nadajniki na masztach należących do francuskich, niemieckich i hiszpańskich firm. Sam chce dobudować 330 masztów, ale również z pomocą operatorów komórkowych.
Krytycy ustawy twierdzą, że zaangażowanie Exatela i państwa w budowę wirtualnego operatora wygeneruje ogromne koszty, które w większości będą musiały pokryć podmioty już działające na polskim rynku mobilnym i stacjonarnym. Exatel nie ma żadnego doświadczenia przy projektach mobilnych, a dodatkowo na świecie nie ma wielu przykładów podobnych wdrożeń. Może się więc okazać, że projekt Polskie 5G na paśmie 700 MHz nie wypali w ogóle.
Pełny wywiad z szefem Exatela w Polskim Radiu 24 jest tutaj.