Porozumienie o kontroli wyrobów znajdujących się na rynku

Newsy
Żródło: URTiP
Opinie: 8

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Witold Graboś oraz Wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Ewa Kubis podpisali 24 lutego 2004 r. porozumienie o współpracy przy realizacji zadań związanych z systemem kontroli wyrobów znajdujących się na rynku.

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2002 r. Nr 166, poz. 1360) ustanowiła Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty organem wyspecjalizowanym w zakresie kontroli wyrobów emitujących lub podatnych na emisję pola elektromagnetycznego, w tym aparatury i urządzeń telekomunikacyjnych wprowadzonych do obrotu handlowego. Koordynatorem całego systemu jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Głównym zadaniem systemu nadzoru rynku jest skuteczna i efektywna kontrola wyrobów wprowadzonych do obrotu, koncentrująca się na obszarach wysokiego ryzyka. Od 1 maja 2004 r. w Polsce zacznie działać system kontroli wyrobów podlegających oznakowaniu symbolem CE. Krajowe inspekcje rozpoczną kontrolę wyrobów znajdujących się na rynku i będą eliminować takie, które nie spełniają wymagań zawartych w tzw. dyrektywach nowego podejścia, stanowiących jeden z fundamentów Jednolitego Rynku.

Zgodnie z dyrektywami nowego podejścia, wyroby legalnie wyprodukowane lub wprowadzone do obrotu w jednym krajów członkowskich mają zagwarantowany dostęp do rynków całej Wspólnoty. Warunkiem swobodnego przepływu jest jednak sprawnie działający system nadzoru. Krajowe inspekcje muszą sprawdzać, czy producenci stosują wszystkie procedury potwierdzania zgodności wyrobów z wymaganiami zawartymi w przepisach.

Celem podpisanego Porozumienia jest zapewnienie efektywnego i sprawnego współdziałania w wykonywaniu zadań wynikających z ustawy o systemie oceny zgodności oraz - częściowo - z nowej ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Porozumienie zakłada współpracę organów wyspecjalizowanych z Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów między innymi w zakresie: 

  • prowadzenia kontroli i postępowań, 

  • organizowania wspólnych akcji informacyjnych dotyczących nadzoru rynku, skierowanych do konsumentów i przedsiębiorców, 

  • wykonywania oraz wzajemnego udostępniania wyników analiz i badań, które przyczynią się do wypracowania rozwiązań umożliwiających ochronę konsumentów.

Na mocy Porozumienia zostanie powołany Komitet Sterujący do Spraw Nadzoru Rynku na szczeblu ekspertów. Każdy z organów kontrolnych wyznaczy przedstawiciela do udziału w pracach instytucji Unii Europejskiej zajmujących się problematyką związaną z dyrektywami nowego podejścia.

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: