Porozumienie TP S.A. i związków zawodowych wchodzi w życie

Newsy
Żródło: Prawo i Gospodarka
Opinie: 11

Chociaż NSZZ Solidarność nie podpisał porozumienia regulującego zasady wypłat odszkodowań pracownikom odchodzącym z TP S.A., to i tak ma ono moc obowiązującą. Solidarność nie wzięła udziału w spotkaniu ze związkami zawodowymi, podczas którego zostało podpisane uzgodnienie. 

"Rozmowy ze związkiem trwają, jednak dokument już wszedł w życie" - powiedział Witold Rataj, rzecznik prasowy spółki. 

Zarząd podpisał porozumienie z siedmioma centralami związkowymi działającymi w TP S.A. 31 stycznia br. Porozumienie reguluje generalia restrukturyzacji zatrudnienia w spółce. Jest ono podstawą do składania pracownikom konkretnych propozycji. Obecnie trwa kampania informacyjna wśród załogi.
Do końca jednak nie wiadomo, jaka będzie skala odejść, gdyż nie jest pewne, ilu pracowników zaakceptuje zaproponowane im odszkodowania. Spółka zobowiązała się, że przez 40 miesięcy od czasu podpisania umowy z inwestorem strategicznym nie będzie w TP S.A. zwolnień grupowych, proponowane odszkodowania mają więc charakter zachęt finansowych mogących skłonić pracowników do dobrowolnych odejść. 
Rataj zwraca uwagę również na taki wariant przebiegu restrukturyzacji, w którym pracownik, korzystając z rekompensat finansowych, sam zgłosi chęć odejścia ze spółki. 

"Możemy więc mieć do czynienia z taką sytuacją, w której większa niż planowano liczba pracowników zgłosi zamiar opuszczenia TP S.A." - powiedział. 

Jednak w sytuacji, gdy spółka uzna, że pracownik jest jej potrzebny, może nie uzyskać zgody na odejście z TP S.A.

Opinie:

Opinie archiwalne (11):

Komentuj

Komentarze / 11

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  gawrosz pisze: 2002-02-12 11:36
  A swoją drogą ciekawe jakiej wysokości są przewidywane rekompensaty?... Jakieś podobne rozwiązanie było przyjęte w górnictwie i chyba się nie sprawdziło... Sporo osób odeszło ze względu na wypłacaną kasę nie myśląc co będzie dalej a potem zasilili rzesze bezrobotnych bez perspektyw na dalsze zatrudnienie w branży a mało osób przeznaczyło uzyskane środki na własny biznes czy przekwalifikowanie się...
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-02-12 11:33
  Posunieca tepsy sa coraz bardziej cdziwne, tylko co po tych 40 miesiacach!??? Nagle wszyscy znajda sie na bruku i znow wrocimy do punktu wyjscia, tylko ze za 40 miesiecy nikt juz moze nie pamietac o tym co sie dzieje teraz!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  piasek pisze: 2002-02-12 11:33
  A jednak można się jakoś dogadać z tepsą
  0
 • Users Avatars Mini
  piasek pisze: 2002-02-12 11:41
  bo polak jak ma to sie bawi niemyśląc o niczym a jak niema to nażeka
  0
 • Users Avatars Mini
  Kan pisze: 2002-02-12 12:07
  proponowane odszkodowania mają więc charakter zachęt finansowych mogących skłonić pracowników do dobrowolnych odejść. Juz to przezyłem tu w Żorach wielu pobrało z górnictwa zachety poszalało przez pare miesięcy i poszło na garnuszek państwa,czyli nas podatników,oby tak sie nie stało i w tym wypadku.Jedyna nadzieja to to,że z tpsa jednak pójdą ludzie bardziej wykształceni.cze.
  0
 • Users Avatars Mini
  Kan pisze: 2002-02-12 14:25
  według ostatnich danych przedstawionych w Rzeczpospolitej strata TPSA wyniosła w czwartym kwartale 510 milionów złotych wobec 878 milionów zysku netto w analogicznym okresie poprzedniego roku jak tłumaczą powodu czteromilardowych rezerw na pokrycie kosztów redukcji zatrudnienia oraz zaległych należnosci. Tak więć redukcja zatrudnienia nie tylko przynosi pożytek spółce,ale też ogromne koszty finansowe.cze.
  0
 • Users Avatars Mini
  graffi pisze: 2002-02-12 14:38
  Kan, podzielam Twoje obawy (ale inadzieję|) co do tych rekompensat, to chyba nie jest dobry pomysł
  0
 • Users Avatars Mini
  smarcik pisze: 2002-02-12 16:04
  Część ludzi znajdzie zapewne prace w innych firmach telekomunikacyjnych, a co z reszta??? A ja mialem isc na Telekomunikacje na Polibude i nie wiem co w takim wypadku robic? czy za pare lat bede mial prace??? Lipa
  0
 • Users Avatars Mini
  hubi pisze: 2002-02-12 16:34
  tak i oni licza ze wiecej zglosi sie chetnych do odejscia niz oni chca zwolnic, naiwniacy
  0
 • Users Avatars Mini
  efen pisze: 2002-02-13 14:42
  czy ktos wie jak to wplynie na cene akcji TPSA na gieldzie?
  0
 • Users Avatars Mini
  bob_gr pisze: 2002-02-16 04:44
  Ciekawe czy zatrzymujac pracownika ktory bedzie chcial odejsc TPSA zaproponuje mu podwyzke?
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: