"Konieczne jest zainicjowanie przez prezesa URTiP wspólnie z Ministrem Infrastruktury prac nad całościową strategią wspierania inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną na wsi" - stwierdził Przewodniczący Rady Telekomunikacji Krzysztof Kwiecień, na ostatnim w 2002 r. posiedzeniu Rady (w dniu 20 grudnia br.). Obrady zdominowała tematyka rozwoju polskiego rynku telekomunikacyjnego, a w szczególności sposobów wspierania inwestycji infrastrukturalnych na terenach wiejskich i promowania nowych technologii.
Podczas spotkania członkowie Rady zapoznali się ze stanowiskiem Prezesa URTiP w sprawie przeprowadzonego w Telekomunikacji Polskiej S.A. audytu metodologii kalkulacji kosztów świadczenia usług miedzyoperatorskich (stanowisko Prezesa URTiP było zaprezentowane podczas konferencji prasowej w dniu 19 grudnia br.). Wysokość zaproponowanych przez TP S.A. stawek rozliczeniowych (interkonektu) mieści się w granicach stawek stosowanych w krajach Unii Europejskiej i powinna sprzyjać rozwojowi telekomunikacji w Polsce. Przedstawione przez Prezesa URTiP stawki są zbliżone do analogicznych stawek obowiązujących w Hiszpanii, Portugalii, Irlandii i Grecji. Od średniej w UE są wyższe o około 20 %, co w znacznym stopniu odzwierciedla obecny etap rozwoju polskiego rynku.
W przyjętej przez Radę uchwale wskazano, iż w przyszłym roku URTiP powinien prowadzić działania zmierzające do obniżenia stawek rozliczeń za zakończenie połączeń oraz za tranzyt w sieci TP S.A. Przedstawiane przez operatora dominującego propozycje powinny być zweryfikowane na podstawie analizy stawek i zasad rozliczeń stosowanych na rynkach krajów UE. Rada Telekomunikacji w przyjętej uchwale uznała za niezbędne jak najszybsze doprowadzenie do opracowania oferty ramowej dot. zasad rozliczeń i łączenia sieci niezależnych operatorów z siecią TP S.A.
Rada zapoznała się również ze stanem prac Urzędu nad projektem planu zagospodarowania częstotliwości w paśmie 3,4 - 4,2 GHz. Przygotowywany na podstawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości szczegółowy plan zagospodarowania określonych zakresów częstotliwości będzie zawierał informacje o aktualnym stanie wykorzystania zasobów widma fal radiowych przez służby cywilne i rządowe. Prezes URTiP będzie bezpłatnie udostępniał informacje zawarte w planie.
W drugiej części obrad Rada Telekomunikacji dyskutowała nad sposobami promowania rozwoju nowoczesnych usług na obszarach wiejskich. Wskazano także na potrzebę większego zaangażowania samorządów (głównie województw i powiatów) w rozbudowę infrastruktury telekomunikacyjnej. Za niezbędne Rada uznała także wypracowanie programu ochrony usługi powszechnej. Zdaniem Prezesa URTiP Witolda Grabosia "obecnie prawne możliwości wspierania przez URTiP rozwoju usług telefonicznych są ograniczone do prowadzenia liberalnej polityki dopuszczania nowych podmiotów na rynek oraz wygospodarowania wolnych pasm częstotliwości dla systemów radiowego dostępu abonenckiego na terenach wiejskich".