Premiera Android 14 – co nowego w systemie mobilnym Google?

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Premiera Android 14 – co nowego w systemie mobilnym Google?

Android 14 po raz pierwszy wykorzystuje najnowsze zdobycze sztucznej inteligencji, choć jeszcze w dość zachowawczy sposób. Wprowadza sporo nowości skoncentrowanych na wyglądzie i dostosowaniu do osób z wadami wzroku i słuchu. Zaczerpnął też jedną funkcję wprost z iPhone ’a – potrafi zastąpić kamerę internetową.

Mobilne systemy operacyjne są już na tyle dopracowane i dojrzałe, że na rewolucyjne zmiany, diametralnie wpływające na komfort korzystania ze smartfonów nie ma co liczyć. Android działa płynnie już na urządzeniach z najniższej półki, co na pewnym etapie rozwoju tej platformy wydawało się nie do pomyślenia. Mimo wszystko znajdziemy kilkanaście nowych funkcji, które ułatwią i uprzyjemnią korzystanie z telefonu.

Najbardziej modne w dzisiejszych czasach korzystanie z AI pojawiło się w Androidzie 14 w postaci możliwości generowania tapety na bazie opisu użytkownika, tzw. promptu. Można pomóc sobie jedną z proponowanych kategorii lub wprowadzić całkowicie autorski opis naszej tapety.

Nowości związanych z wyglądem jest więcej. Pojawiły się monochromatyczne motywy systemu i aplikacji systemowych, bardziej rozbudowana konfiguracja ekranu blokady, a także możliwość precyzyjnego, nieliniowego regulowania wielkości czcionki. Dodano także możliwość zmiany rozmiaru czcionki z poziomu belki skrótów, w podobny sposób jak jasność ekranu.

Android 14 lepiej wspiera osoby niedowidzące i słabosłyszące. Wirtualna lupa powiększająca fragment ekranu ma teraz więcej możliwości dostosowania jej do potrzeb użytkownika. Pojawiły się też usprawnienia dotyczące obsługi aparatów słuchowych z prostszą konfiguracją i łatwiejszym przełączaniem wyjść dźwięku z belki skrótów.

Zmiany dotyczą również większej kontroli nad udostępnianiem danych różnym aplikacjom i lepsze informowanie użytkownika o skutkach jego decyzji. Jako przykład przy wyborze udostępnienia informacji o lokalizacji danej aplikacji pojawia się komentarz, że aplikacja może przekazywać tę informację dalej innym podmiotom.

Google dodał możliwość zarządzania urządzeniami inteligentnego domu zintegrowanego z Google Home z poziomu belki skrótów i ekranu blokady. Preinstalowana usługa Google Health Connect zbiera dane dotyczące zdrowia użytkownika z różnych źródeł i gromadzi je w jednym miejscu.

Na urządzeniach z czystym Androidem pojawi się opcja PIN składającego się z sześciu znaków.

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie diody LED doświetlającej zdjęcia jako diody powiadomień. Do tej pory widziałem tylko jeden scenariusz wykorzystania diody LED inaczej niż do zdjęć i jako latarki – w funkcji „Znajdź mój telefon” w zegarku Garmin, który aktywuje błyskanie.

Na koniec zostało lepsze wsparcie dla ekranów zgodnych z HDR w telefonach dzięki wyświetlaniu zdjęć w trybie Ultra HDR, pozwalając w ten sposób na większą rozpiętość tonalną obrazów.

Niestety Google nie udostępnia żadnych szczegółów na temat wykorzystania telefonu jako kamery internetowej. Nie wiadomo, czy ma tryb ten ma dodatkowe funkcje jak np. w iPhone wykorzystanie kamery szerokokątnej do pokazania co leży na stole z widokiem z góry. Możliwe, że tak jak w telefonach Motoroli będzie po prostu dodatkowa opcja po podłączeniu telefonu do komputera – obok przesyłania plików i Android Auto będzie po prostu opcja kamery UVC, która nie wymaga dodatkowych sterowników.

Na koniec warto podkreślić, że nie wszystkie nowości zobaczymy we wszystkich telefonach z Androidem 14. Jeśli producent korzysta z nakładki systemowej, część z tych funkcji może mieć już u siebie, np. 6 znakowy PIN jest dość powszechny od dawna, a wspomniana funkcja kamery internetowej pojawiała się ponad rok temu w smartfonach Motorola. Inne funkcje mogą nie pojawić się wcale. Zmiany dotyczą przede wszystkich smartfonów Pixel i w drugiej kolejności telefonów korzystających z tzw. czystego Androida.

Więcej informacji na blogu Google dotyczącym Androida.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: