Prezes UKE: czarnej listy nie ma, konsultacje aukcji pewnie w tym roku, rynek się nie zmieni

Newsy
Żródło: Rzeczpospolita
Opinie: 0
Prezes UKE: czarnej listy nie ma, konsultacje aukcji pewnie w tym roku, rynek się nie zmieni

Do końca roku ogłosimy konsultacje aukcji 5G – zapowiedział w dzienniku Rzeczpospolita Jacek Oko, nowy prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

 

Pełną treść tego wywiadu znajdziecie tutaj

 

A poniżej kilka wybranych pytań i odpowiedzi:

 

Czy państwo powinno być silniej obecne w telekomunikacji?

 

Wydaje mi się, że państwo nie powinno być tylko biernym obserwatorem. Powinno co najmniej wspierać i informować. Pytanie, czy to wystarcza. Z mojego doświadczenia, poprzez analizy zagrożeń, tego co robiliśmy przygotowując w projekcie rozwiązanie Securitiy Operation Center wynika, że to za mało. Musi być mechanizm przeciwdziałający, uruchamiający walkę z incydentami w sposób ustawowy. Tu nadążamy za przepisami unijnymi. RODO stanowiło implementację dyrektyw unijnych, trwająca nowelizacja Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa także. To kompleksowe działania, w których państwo musi brać udział. Chociażby dlatego, że sieci telekomunikacyjne są infrastrukturą krytyczną.

 

Wydaje się, że państwo chce pójść dalej i decydować, czy to o wyborze urządzeń, czy ich dostawców. Mam tu na myśli oczywiście sprawę firm chińskich, w tym Huawei. Czy pana zdaniem to jest dobra ścieżka?

 

Jestem zwolennikiem rozwiązań systemowych. Jeżeli powiemy sobie, że produkcja danego urządzenia czy rozwiązania, od procesu projektowania do utylizacji, czyli z uwzględnieniem całego cyklu życia danego produktu teleinformatycznego czy usługi, jest przejrzysta, transparenta, z odpowiednimi parametrami, to niezależnie od tego, gdzie jest produkowany – ma odpowiednią ocenę. Musimy wiedzieć gdzie dane rozwiązanie ma zaimplementowane rozwiązania bezpieczeństwa, jak się zachowuje w określonych sytuacjach.

 

I to wystarczy?

 

Dzisiaj wydaje się, że tak. Nie ma „czarnej listy" dostawców. Natomiast jest kwestia, czy dany produkt, dany dostawca, zapewnia wszystkie elementy przejrzystości. Nawet Komisja Europejska wskazuje na konieczność zbudowania wspólnej normy, która by to określała.

 

Kiedy planuje pan ogłoszenie samej aukcji 5G?

 

Chcemy ogłosić aukcję w tym roku (rozumianą jako uruchomienie konsultacji). Termin zależy od Kolegium. Proces ten został zatrzymany, trzeba go przejrzeć i zacząć od nowa. Wszyscy skupiliśmy się na dyskusji o cyberbezpieczeństwie, które jest bardzo ważne, a jest co najmniej kilka innych rzeczy do dyskusji. Dyskutujemy o zmianie pewnych parametrów pokryciowych. Zastanawiamy się, jak zdefiniować ten parametr aby nie skupiać się na samym stwierdzeniu „obecności zasięgu", ale zagwarantować też odpowiednią jakość usług. Inne czynniki to np. element finansowy związany z ceną postąpienia w trakcie licytacji.

 

Za 5 lat ten rynek jak miałby wyglądać?

 

Wydaje mi się, że wielkiej zmiany nie będzie. Działać będzie co najmniej czterech operatorów konwergentnych. Nie spodziewam się gwałtownej i jednoznacznej konsolidacji małych operatorów kablowych. To nie oznacza jednak, że przestaną nagle istnieć. Świat pokazuje, że jest przestrzeń dla takich podmiotów.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: