Sąd Okręgowy w Warszawie Sąd Antymonopolowy oddalił odwołanie wniesione przez Telekomunikację Polską S.A. od decyzji Prezesa URT (obecnie Prezesa URTiP) w sprawie zmiany warunków połączenia sieci telekomunikacyjnych oraz rozliczeń z tytułu wzajemnego korzystania z tych sieci pomiędzy TP S.A. a Polską Telefonią Cyfrową Sp. z o. o.
Decyzja ta wydana przez Prezesa URT 28 maja 2001 roku stanowiła, że za połączenia realizowane w ruchu międzynarodowym przychodzące z sieci TP S. A. do sieci PTC Sp. z o.o., TP S.A. będzie wnosić opłaty na rzecz PTC Sp. z o.o. na takich samych warunkach i zasadach jak połączenia tego typu realizowane w ruchu krajowym. Podstawą wydanej wówczas decyzji był fakt, że pozycja zajmowana przez TP S.A. na rynku stanowiła nieuzasadnioną nierównowagę wzajemnych praw i obowiązków obydwu operatorów. Mimo, że współpracowali oni ze sobą dokonując wzajemnych rozliczeń na podstawie łączącej ich umowy zawartej jeszcze w 1998 roku nadal cały czas wpływy z tytułu połączeń międzynarodowych pozostawały wyłącznie po stronie TP S.A.
Niezadowolona z istniejącego stanu rzeczy PTC Sp. z o.o. 5 września 2000 roku wystąpiła do TP S.A. z wnioskiem o renegocjację postanowień wspomnianej umowy. Bez rezultatu. Kilka miesięcy później (22 grudnia 2000 r.) PTC Sp. z o.o. wystąpiła do ówczesnego Ministra Łączności z wnioskiem o zmianę umowy w drodze decyzji administracyjnej. Kompetencje Ministra Łączności przejął Prezes URT (obecnie Prezes URTiP), który po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego wydał wspomnianą wyżej (i zaskarżoną przez TP S.A.) decyzję.
Zarzuty kierowane przez TP S.A. pod adresem Prezesa URTiP opierały się na stwierdzeniu, że swą decyzję wydał przed ustaleniem pozycji TP S.A. na rynku, czym miał naruszyć art. 83 ust. 2, art. 84 i art. 86 ustawy Prawo telekomunikacyjne.
Sąd rozpatrując sprawę stwierdził jednak, że Prezes URTiP może wydać decyzję o połączeniu sieci na wniosek każdej ze stron w trzech następujących przypadkach:
odmowy zawarcia umowy o połączeniu sieci przez jedną ze stron - (art. 76 ust.1 cyt. ustawy),
gdy umowa o połączeniu sieci nie została zawarta w terminie - (art. 83 ust. 1 cyt. ustawy),
po bezskutecznym upływie 90 dni od dnia wystąpienia o połączeniu sieci telekomunikacyjnej.
Co istotne, powyższe podstawy do wydania przez Prezesa URTiP decyzji o połączeniu sieci nie muszą być spełnione jednocześnie. Zgodnie z przepisami ustawy, jeżeli strony dobrowolnie prowadziły negocjacje w sprawie połączenia sieci, ale nie uzyskały w tej sprawie porozumienia w terminie 90 dni, mogą zwrócić się do Prezesa URTiP o pomoc.
Tak właśnie postąpiła PTC Sp. z o.o. 22 grudnia 2000 roku. Jednak 4 kwietnia 2001 roku TP S.A. zwróciła się do Prezesa URT (obecnie Prezesa URTiP) o wydanie decyzji przyznającej rację jej stanowisku.
TP S.A. zarzucała także Prezesowi URT (Obecnie URTiP), iż wydając decyzję zastosował stawki obowiązujące w państwach UE. Również i z tym zarzutem Prezes nie zgodził się wskazując, że jego decyzja przyjmowała jedynie na rynkach telekomunikacyjnych UE obowiązująca tam zasadę, zgodnie z którą za usługę zakończenia połączeń międzynarodowych w sieciach komórkowy przysługuje wynagrodzenie, zaś wysokość stawek jest taka sama jak za zakończenie połączeń krajowych.
Zakończony dziś spór wykazał - jak podkreślił sąd - że stanowisko zajęte przez Prezesa URTiP było zgodne z prawem.
Powyższy wyrok (oddalający odwołanie TP S.A., a tym samym utrzymujący decyzję Prezesa URTiP) ma ogromne znaczenie dla ugruntowania pozycji regulatora, którym jest Prezes URTiP. Ma on także istotne znaczenie dla realizacji głównych celów ustawy Prawo telekomunikacyjne, jakim jest m.in. wspieranie równoprawnej i efektywnej konkurencji na rynku usług telekomunikacyjnych.