Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty 18 czerwca br. nie zaakceptował czterech projektów ofert ramowych przedłożonych przez Telekomunikację Polską, określających warunki, na jakich TP będzie zawierała umowy o połączeniu sieci i współpracy z innymi operatorami telekomunikacyjnymi.
TP jako podmiot zajmujący pozycję dominującą na rynku telefonicznych usług powszechnych oraz rynku dzierżawy łączy telekomunikacyjnych, jest zobowiązana do opracowania i przedłożenia Prezesowi URTiP ofert ramowych, które określają warunki umów o połączeniu sieci z innymi operatorami. TP będzie zobowiązana do zawierania takich umów na warunkach nie gorszych, niż określone w zatwierdzonej ofercie. Prezes URTiP może w drodze decyzji, w terminie 30 dni od dnia przekazania projektu oferty ramowej, odmówić jego zatwierdzenia, jeżeli uzna, że projekt jest niezgodny z przepisami prawa.
Postępowanie w sprawie "Ramowej oferty TP dotyczącej połączenia sieci" został umorzone ze względu na fakt, iż TP wcześniej nie wycofała skargi złożonej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skarga złożona przez TP dotyczyła sprzeciwu Prezesa URTiP zgłoszonego wobec pierwszego projektu oferty ramowej o połączeniu sieci przedłożonego przez TP 18 grudnia 2002 r. Z analizy przepisów kodeksu postępowania administracyjnego wynika, że Prezes URTiP nie może prowadzić postępowania w sprawie drugiego projektu oferty ramowej, gdy przed NSA nie zakończyło się jeszcze postępowanie odwoławcze w sprawie pierwszego projektu. Złożenie przez TP nowego wniosku w tym samym przedmiocie oraz skargi do NSA wzajemnie się wykluczają. Nadal toczy się więc postępowanie w przedmiocie zatwierdzenia pierwszego projektu oferty ramowej, z tym że jest ono obecnie na etapie sądowoadministracyjnym, i do czasu jego zakończenia Prezes URTiP nie może wydać drugiej decyzji.
Ponadto Prezes URTiP odmówił zatwierdzenia trzech projektów ofert ramowych TP, złożonych przez operatora 20 maja 2003 r., a dotyczących:
usługi tranzytu dla operatorów publicznych;
warunków umów o realizację połączeń od abonentów TP do usług audioteksowych (0-700, 0-701) w sieci innego operatora;
warunków umów o realizację połączeń od abonentów TP do usług 0-800 i 0-801 w sieci innego operatora.
Prezes URTiP uznał, że powyższe projekty ofert naruszają przepisy prawa. Projekty trzech ofert objętych sprzeciwem Prezesa URTiP są niekompletne i w wielu miejscach odsyłają do zapisów projektu oferty ramowej w sprawie warunków połączenia sieci (zwanej ofertą podstawową). Takie odesłanie powoduje, że pozostałe oferty nie mogą funkcjonować samodzielnie bez oferty podstawowej i w przypadku odmowy jej zatwierdzenia lub jej unieważnienia, nie będą możliwe do wykorzystania. Oferty nie zawierają też uzasadnienia dla zróżnicowania stawek pobieranych przez TP od operatorów przyłączanych do sieci. Stawki te powinny być bowiem ustalane na podstawie obiektywnych i przejrzystych kryteriów oraz uwzględniać uzasadnione koszty.
Projekty ofert dotyczące połączeń do usług audioteksowych oraz usług 0-800 i 0-801 zawierają wadliwą kwalifikację prawną. Nie są to bowiem oferty usługi dostępu do sieci, ale oferty określające warunki połączenia sieci telekomunikacyjnych. Poza tym nie zawierają warunków połączeń do numerów 0-707 i teległosowania oraz numerów 0-804 i 0-806.
W przypadku oferty ramowej dotyczącej usługi tranzytu połączeń poprzez sieć TP zostało zawężone pole działalności operatorów niezależnych poprzez ograniczenie możliwości świadczenia użytkownikom końcowych tylko usług wymienionych w projekcie oferty. TP dokonała także podziału na operatorów lokalnych, międzystrefowych, międzynarodowych i komórkowych, pomimo iż zezwolenia posiadane przez operatorów alternatywnych uprawniają do świadczenia wszelkiego rodzaju usług. Ponadto TP wymaga zapewnienia przez innego operatora minimalnego "wolumenu ruchu tranzytowego" lub poniesienia dodatkowej opłaty za mniejszy tranzyt. Zapisy projektu oferty wymuszają także nabywanie usługi tranzytu wraz z zakończeniem połączenia w sieci innego operatora, co jest niezgodne z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, która zabrania nadużywania pozycji dominującej.
Biorąc powyższe pod uwagę, Prezes URTiP stwierdził, iż wobec naruszenia wielu przepisów prawa istnieją przeszkody uniemożliwiające zatwierdzenie przedłożonych przez TP projektów ofert.
Zarzuty Prezesa URTiP wobec zapisów zawartych w projektach ofert ramowych TP potwierdziły także opinie zgłoszone przez Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji oraz Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji - będących stronami w tym postępowaniu.