ProteGO Safe, polska aplikacja powiadamiająca o kontakcie z koronawirusem, będzie współdziałała z innymi europejskimi aplikacjami tego typu. Jeśli za granicą będziemy mieli kontakt z osobą chorą na COVID-19 polska aplikacja wyśle nam odpowiednie powiadomienie.
Większość państw Unii Europejskiej pracuje nad krajowymi aplikacjami pomagającymi w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Kraje członkowskie UE, współpracujące z Komisją Europejską w ramach sieci eHealth Network, uzgodniły zestaw specyfikacji technicznych, który ma zapewnić bezpieczną wymianę informacji między krajowymi aplikacjami.
Komisja Europejska deklaruje również, że docelowa infrastruktura będzie udostępniona publicznie (open-source) oraz poddana niezależnym audytom.
Nie oznacza to, że powstanie jedna europejska aplikacja. Krajowe systemy będą ze sobą kompatybilne, czyli będą współpracować, ale wciąż będą oparte na aplikacjach państw członkowskich - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Wciąż nikt nie będzie w stanie zidentyfikować żadnego użytkownika ProteGO Safe, ani jego kraju pochodzenia. Informacje o tym, jakie urządzenia spotkaliśmy pozostaną w naszych telefonach i to się nie zmieni. Naszym celem jest, aby ProteGO Safe była w gronie pierwszych aplikacji w pełni interoperacyjnych z aplikacjami innych państw – dodaje szef MC.
Natomiast rozwiązania scentralizowane (np. wykorzystywane we Francji) oraz kraje nienależące do UE będą musiały poczekać. Wynika to z różnic technicznych pomiędzy bardziej chroniącymi prywatność użytkowników rozwiązaniami zdecentralizowanymi (w tym polskim), a tymi które oparły się o tzw. centralną architekturę.
Jeśli korzystasz z telefonu z systemem Android – aplikację znajdziesz w sklepie Google Play.
Jeśli Twój smartfon to iOS – znajdziesz ją w App Store.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, na www.gov.pl/protegosafe