Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty ogłosił 22 lutego br. rozpoczęcie procedur przetargowych mających na celu rozdysponowanie częstotliwości dla nowych sieci telefonii komórkowej w standardzie UMTS i GSM 1800.
Ogłoszenie przetargów poprzedziła ubiegłoroczna kilkumiesięczna publiczna dyskusja na temat możliwości rozdysponowania zasobów częstotliwości zwolnionych przez wojsko dla potrzeb telefonii komórkowej. Zakończyło ją wydanie przez Prezesa URTiP we wrześniu 2004 r. „Koncepcji przeprowadzenia przetargu na zagospodarowanie częstotliwości w pasmach 1800 MHz i UMTS”. Był to dokument wyjściowy do przygotowania formalnych procedur rezerwacji częstotliwości z zakresu UMTS i GSM 1800 MHz dla podmiotów wyłonionych w drodze przetargu.
Po ukazaniu się niezbędnych aktów wykonawczych do nowej ustawy Prawo telekomunikacyjne, Prezes URTiP przeprowadził w dniach od 7 stycznia do 7 lutego 2005 r. postępowanie konsultacyjne, którego przedmiotem były projekty dokumentacji dla przetargu UMTS oraz dla przetargu GSM 1800.
Wyniki konsultacji zostały zawarte w obszernym komentarzu do 12 stanowisk zgłoszonych w trakcie postępowania konsultacyjnego. W ostatecznej wersji dokumentacji przetargowej Prezes URTiP postanowił dokonać kilku zmian, m.in.:
zmniejszyć minimalną kwotę za rezerwację częstotliwości UMTS oraz kwotę wadium, w związku z wejściem w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 lutego 2005 r. w sprawie rocznych opłat za prawo do dysponowania częstotliwością (Dz. U. nr 24 z dnia 10 lutego 2005 r., poz. 196). Obecnie minimalna opłata wynosi 3.960.000 PLN za częstotliwości GSM 1800 oraz 1.050.000 PLN za częstotliwości UMTS;
skorygować wzór wyliczenia kryterium konkurencyjności i zadeklarowanej kwoty, tak aby bardziej zróżnicować ilość uzyskanych punktów w zależności od opinii Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (zmiana elementu „a” we wzorze);
doprecyzować tzw. kryteria eksperckie, tj. ocenę wiarygodności finansowej podmiotów wchodzących na rynek telekomunikacyjny, rozwiązań technicznych, studium ekonomiczno-finansowego oraz doświadczeń z innych rynków;
zwiększyć liczbę punktów za wiarygodność finansową oferenta kosztem mniejszej liczby punktów za proponowane rozwiązania techniczne.
Z chwilą obwieszczenia przez Prezesa URTiP rozpoczęcia procedur przetargowych zainteresowane podmioty mogą nabywać dokumentację przetargową. Najpóźniej do dnia 12 kwietnia 2005 r. można będzie składać oferty - oddzielnie w przetargu na rezerwację częstotliwości UMTS i w przetargu na GSM 1800.
Oferenci w obu przetargach są zobowiązani do przedstawienia strategii planowanego rozwoju sieci i usług telefonii komórkowej. Jednakże w przypadku przetargu na GSM 1800 oferent będzie musiał zadeklarować minimalne pokrycie ludnościowe, wynoszące co najmniej:
5% na koniec 2006 r.,
10% na koniec 2007 r.,
20% na koniec 2008 r.
Komisja przetargowa po sprawdzeniu w I etapie wymogów formalnych, dokona w II etapie oceny złożonych ofert, biorąc pod uwagę poniższe kryteria:
zachowanie warunków konkurencji (zasięgnięcie opinii Prezesa UOKiK) oraz wysokość zadeklarowanej kwoty – łącznie do 300 punktów;
wiarygodność finansowa – do 60 punktów;
rozwiązania techniczne zawarte w ofercie – do 40 punktów;
studium ekonomiczno-finansowe przedmiotu oferty – do 20 punktów;
doświadczenia oferenta w zakresie działalności telekomunikacyjnej – 30 punktów.
Aby podmiot mógł zostać uznany za wyłonionego w drodze przetargu musi uzyskać minimum kwalifikacyjne wynoszące 300 punktów. Zakończenie pracy Komisji przetargowej i ogłoszenie wyników przez Prezesa URTiP nastąpi najpóźniej w dniu 9 maja 2005 r.
Ostatnim działaniem związanym z wyłonieniem operatorów nowych sieci telefonii komórkowej będzie wydanie przez prezesa URTiP decyzji o rezerwacji częstotliwości - odpowiednio z zakresu: UMTS lub GSM 1800 MHz, która uprawnia do uruchomienia sieci i rozpoczęcia świadczenia usług.