Na stronach internetowych Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty została zamieszczona opinia Polskiej Telefonii Cyfrowej w sprawie możliwości rozdysponowania nowych zasobów częstotliwości dla telefonii komórkowej GSM 1800 oraz UMTS. Jest to czwarta opinia nadesłana w odpowiedzi na zaproszenie do trzymiesięcznej publicznej dyskusji na ten temat, wystosowane Prezesa URTiP Witolda Grabosia na początku marca br.
Opinie na temat rozdysponowania nowych zasobów częstotliwości dla telefonii komórkowej GSM 1800 oraz UMTS znajdują się tutaj (link zewnętrzny)
Pełna treść opinii nadesłanej do URTiP-u przez PTC:
Opinia Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o.
Warszawa, 19 maja 2004 r.
Pan Witold Graboś
Prezes
Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty
Szanowny Panie Prezesie
Pragniemy przede wszystkim podziękować Panu Prezesowi za możliwość przedstawienia stanowiska Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o., w tak istotnej dla całego polskiego rynku telekomunikacyjnego sprawie, jak rozdysponowanie wolnych częstotliwości GSM 1800 oraz UMTS.
Uważamy, ze zagospodarowanie tych częstotliwości powinno się opierać na kilku fundamentalnych dla rozwoju polskiego rynku telekomunikacyjnego i budowaniu efektywnej konkurencji zasadach.
W procesie zagospodarowania częstotliwości powinna być przestrzegana konstytucyjna zasada równości prowadzenia działalności gospodarczej. Wyraża się ona między innymi tym, iż nie mogą być na porównywalnych rynkach tworzone lepsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej, niż posiada inny podmiot konkurujący na tym rynku.
Częstotliwości, które będą podlegać rozdysponowaniu, są niezwykle atrakcyjne pod względem technologicznym i marketingowym, o wartości wielu milionów EURO. W związku z tym, jedyną sprawiedliwą formą ich rozdysponowania może być tylko nieograniczony przetarg. Wszelki inne rozwiązania, tj. tryb bezprzetargowy lub ograniczony przetarg, nie będą gwarantowały osiągnięcia maksymalnych wpływów do budżetu państwa ze sprzedaży tego narodowego dobra, a ponadto będą rodziły wątpliwości co do sposobu wyłączenia z przetargu określonych podmiotów.
Wreszcie podmiot, który wyłoniony zostanie w przetargu i otrzyma częstotliwości, powinien także, jak działający już na rynku operatorzy komórkowi, rozwijać infrastrukturę telekomunikacyjną kraju oraz zapewniać nowe usługi oparte na najnowszych technologiach. Z pewnością cel ten nie zostanie zrealizowany, gdy wyłoniony w przetargu podmiot będzie opierać całą swoją działalność na infrastrukturze i usługach działając już na rynku operatorów mobilnych z wykorzystanie roamingu wewnętrznego.
Wyrażamy nadzieję, że Pan Prezes uwzględni nasze uwagi i będą one pomocne w ustaleniu ostatecznego sposobu rozdysponowania częstotliwości. Kwestia ta jest bardzo istotna dla Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o, gdyż jesteśmy zainteresowani pozyskaniem dodatkowych częstotliwości GSM 1800 oraz UMTS.
Z poważaniem
Dyrektor Generalny
Bogusław Kułakowski
Członek Zarządu
Dyrektor ds. Eksploatacji Sieci
Wilhelm Stückemann