Wczoraj Plus GSM po raz pierwszy zaprezentował działanie usługi Push To Talk w swojej sieci. Plus GSM testuje platformę Push to talk over Cellular (PoC) firmy Nokia. System Push To Talk działa w oparciu o technologię Voice over IP w systemie half-duplex. Nokia wykorzystuje kodowanie głosu AMR, które jest najbardziej tolerancyjne wobec zakłóceń podczas transmisji bitów w sieci GPRS. Dzięki PoC istnieje możliwość grupowego lub bezpośredniego przesyłania komunikatów głosowych na zasadzie znanej z walkie-talkie. Obecnie platforma PoC w Plusie działa wyłącznie testowo i tylko wybrane numery mogą korzystać z nowej usługi. Zasięg PoC nie jest niczym ograniczony i komórkowe walkie-talkie działa na terenie całej Polski oraz w sieciach, z którymi Polkomtel podpisał umowy roamingowe GPRS. Największym problemem PoC jest obecnie brak terminali - jedynym telefonem z PoC, który można już kupić w Polsce jest Nokia 5140 - kosztuje on jednak ponad 1000 zł.
Nowa usługa skierowana będzie zarówno do segmentu klientów biznesowych, jak i do zwykłych użytkowników sieci GSM.
PoC może być zastosowane w następujących branżach:
usługi serwisowe
hotele
sprzedaż i dystrybucja
kurierzy
korporacje taksówkowe
wynajem samochodów
transport miejski
porty lotnicze
porty morskie
fabryki
szpitale
służby miejskie
Push To Talk może także służyć zabawie np. podczas uprawiania sportu czy wycieczek w większej grupie. Największą zaletą PoC w porównaniu do zwykłych systemów radiowych jest niemal nieograniczony zasięg. Grupa korzystająca z Push To Talk może być rozproszona po całym kraju (lub nawet Europie) i system będzie działał.
Głównym celem wdrożenia platformy Push To Talk dla operatora jest chęć zwiększenia średnich przychodów z klienta (ARPU) oraz maksymalizacja przychodów z transmisji danych. Obecnie opracowywanych jest wiele modeli rozliczeń korzystania z tej usługi. W Plusie żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Operator może pobierać jedynie miesięczną stałą opłatę za korzystanie z PoC. Inną wersją jest opłata za ilość przesłanych danych lub liczbę minut rozmów w grupie. Dodatkowa opłata może być także pobierana np. za zdarzenie związane z kreacją nowej grupy lub dołączeniem do niej nowego użytkownika.
Struktura platformy Push To Talk
W czasie testów w sieci Plus GSM usługa działała bardzo dobrze. Może to jednak wynikać z tego, że testowej platformy (serwera) używa na razie niewiele telefonów. Obecnie z PoC w sieci Plus GSM korzysta testowo WOPR na Mazurach. Ratownicy niemal zrezygnowali z używania zwykłych nadajników radiowych, które narażone są na bardzo duże zakłócenia i podsłuch (np. dziennikarzy lub turystów). Mazurski WOPR korzysta niemal wyłącznie z Push To Talk. Podczas rozmowy poprzez Nokię 5410 w zasięgu tej samej stacji bazowej opóźnienia podczas przesyłania komunikatów wynoszą około 1-2 sekundy, a jakość dzwięku jest bardzo dobra.
Komercyjny termin wprowadzenia usługi do sieci Plus GSM nie jest jeszcze znany. Już niebawem z Push To Talk będą mogli testowo korzystać kluczowi klienci tego operatora. Klienci indywidalni będą musieli poczekać na zakończenie pilotażu. Uruchomienie usługi jest jednak niemal pewne.