Podczas posiedzenia Rady Telekomunikacji przy URTIP w dniu 15 stycznia br. odbyła się prezentacja oferty ramowej Telekomunikacji Polskiej. dotyczącej połączenia sieci. Rada zapoznała się także ze wstępną informacją o pracach nad zagospodarowaniem polskich zasobów geostacjonarnych.
TP będąc operatorem o znaczącej pozycji rynkowej w zakresie świadczenia usług telefonicznych w sieci stacjonarnej oraz usług dzierżawy łączy telekomunikacyjnych, ma obowiązek opracować i przedłożyć Prezesowi URTiP do zatwierdzenia oferty określające ramowe warunki umów o połączeniu sieci z operatorami. Następnie TP S.A. będzie zobowiązana do zawierania z innymi operatorami umów na warunkach nie gorszych niż w ofercie zatwierdzonej przez Prezesa URTiP. Stawki rozliczeń zawarte w ofercie ramowej będą więc rzutować na wysokość cen usług oferowanych przez pozostałych operatorów.
Projekt oferty ramowej TP S.A. jest adresowany zarówno do operatorów posiadających zezwolenia (operatorzy publiczni), jak i działających na podstawie zgłoszenia działalności telekomunikacyjnej (operatorzy niepubliczni). Jej zakres obejmuje usługi międzyoperatorskie takie, jak: rozpoczynanie i zakańczanie połączeń telefonicznych lokalnych i strefowych, tranzyt w sieci TP S.A. oraz usługi dodatkowe. TP S.A. jest zobowiązana do przedłożenia Prezesowi URTiP jeszcze dwóch ofert: dzierżawy łączy i dostępu do lokalnej pętli abonenckiej.
Prezes URTiP Witold Graboś przypomniał, że odmówił zatwierdzenia dwóch poprzednich projektów ofert interkonektowych, które jego zdaniem były sprzeczne z prawem i ograniczały konkurencję na rynku. Decyzje Prezesa URTiP wsparły swą opinią również izby gospodarcze reprezentujące operatorów telekomunikacyjnych. W dniu 5 stycznia br. wpłynął nowy projekt oferty TP S.A. dotyczącej połączenia sieci. Z deklaracji operatora wynika, że obecna oferta TP S.A. uwzględnia uwagi Urzędu i izb gospodarczych zgłoszone do poprzednich dwóch projektów, jak również zmiany prawne po ostatniej nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego.
W przypadku, gdy projekt oferty ramowej narusza przepisy prawa, nie uwzględnia istniejących warunków rynkowych i ekonomicznych lub nie zapewnia efektywnej konkurencji, Prezesa URTiP może w terminie 30 dni od dnia przekazania odmówić jego zatwierdzenia. Termin rozpatrzenia oferty ramowej upływa w dniu 6 lutego br. i wówczas zostanie zaprezentowane stanowisko Prezesa URTiP w tej sprawie.
Zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym Prezes URTiP zasięga opinii Rady Telekomunikacji m.in. w sprawach związanych z określaniem zasad łączenia sieci telekomunikacyjnych i współpracy operatorów. W tym celu Rada zadecydowała o powołaniu wewnętrznego zespołu roboczego, który sformułuje opinię na temat przedłożonej przez TP S.A. oferty i przedstawi Prezesowi URTiP.
W dalszej części posiedzenia, Przewodniczący Rady prof. Józef Modelski poinformował o pracach Zespołu ds. opracowania koncepcji wykorzystania polskich zasobów geostacjonarnych. Zespół powołany przez Prezesa URTiP w porozumieniu z Ministrem Infrastruktury ma przedstawić propozycję racjonalnego zagospodarowania dwóch przyznanych Polsce przez ITU pozycji na orbicie wokół Ziemi (jedna pozycja dla satelity telekomunikacyjnego, druga dla radiowo-telewizyjnego). Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący Rady Telekomunikacji prof. Józef Modelski. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele URTiP, Ministerstwa Infrastruktury, środowiska naukowego oraz operatorów łączności satelitarnej. Raport końcowy z prac Zespołu zostanie przedłożony Radzie w I kwartale br.