realme 11 5G – nasze pierwsze wrażenia

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
realme 11 5G – nasze pierwsze wrażenia

realme zaprezentowało nowy model ze średniej półki. W porównaniu z testowanym niedawno OPPO A78 ma kilka istotnych przewag – obsługuje 5G, ma wyraźnie wyższą wydajność, wyższe odświeżanie 120 Hz oraz znacznie wyższą rozdzielczość matrycy aparatu - 108 megapikseli. Telefon realme 11 5G jest skierowany do bardziej wymagających użytkowników niż OPPO A78 i kosztuje więcej 1399 zł zamiast 999 zł. Od 5 października do 15 października można go kupić w promocji za 1299 zł. Czy warto dopłacić? Naszym zdaniem tak, ale nie każdy parametr realme 11 5G jest lepszy od OPPO A78. Dlatego warto przyjrzeć się szczegółom.

Design

realme 11 5G jest dostępne w wersji złotej i czarnej. Do naszej redakcji trafiła wersja czarna. Telefon wyróżnia duża, okrągła wyspa aparatów. Poza tym obudowa jest matowa z dyskretnym napisem realme. Jakość spasowania elementów jest dobra. Telefon wizualnie jest dużo mniej wyróżniający się od OPPO i skierowany jest raczej do użytkowników, którzy nie szukają żadnych ekstrawagancji. Jest też gniazdo słuchawkowe.

Widać niestety też cięcia w stosunku do tańszego OPPO A78 – głośnik jest monofoniczny, a czytnik linii papilarnych znajduje się na przycisku zasilania, zamiast pod wyświetlaczem. Wibracje w realme 11 5G są słabe i sprawiają wrażenie tanich. Nie ma żadnej normy uszczelnienia.

Realme 11 5G – nasze pierwsze wrażenia i porównanie z OPPO A78

Realme 11 5G – nasze pierwsze wrażenia i porównanie z OPPO A78

Wyświetlacz

Jedenastka ma ekran wykonany w technologii IPS z odświeżaniem 120 Hz i rozdzielczością FHD+ 2400 x 1080 pikseli. Ekran ma przekątną 6,72 cala i maksymalną jasność 680 nitów. Z jednej strony ekran realme 11 5G ma większą przekątną, większą maksymalną jasność i wyższe odświeżanie, ale z drugiej nie jest to panel AMOLED z OPPO A78, a jasność mocniej spada, gdy patrzymy na ekran pod kątem.

Podobnie jak w OPPO można wybrać bardziej nasycone bądź bardziej naturalne kolory i wyregulować balans bieli. Są jednak dodatkowe opcje w postaci korektora kolorów wideo, a opcja wyboru częstotliwości odświeżania ma dodatkową pozycję automatycznego przełączania się pomiędzy standardowym i wysokim odświeżaniem.

Realme 11 5G – nasze pierwsze wrażenia i porównanie z OPPO A78

Specyfikacja i system

11 5G jest wyposażony w procesor Mediatek Dimensity 6100+, 8 GB RAM i aż 256 GB na system i pliki. Dodatkowo są osobne miejsca na dwie karty nano SIM i kartę pamięci, którą możemy jeszcze zwiększyć ilość dostępnego miejsca.

realme uzyskało niecałe 440 tysięcy punktów w benchmarku Antutu – to prawie o 40% lepszy wynik niż w OPPO A78. Taka różnica decyduje o tym, że na realme zagramy w wymagające gry, z którymi OPPO ma problemy. Wyższą wydajność odczujemy także w systemie i krótszych czasach reakcji na polecenia.

Kluczowa różnica dotyczy także nowszych standardów komunikacji. realme obsługuje łączność 5G, WiFi ac, Bluetooth 5.2 oraz NFC.  Ustalanie lokalizacji jest oparte o takie same systemy: GPS, GALILEO, GLONASS, BDS. Jest również komplet czujników.

Smartfon działa pod kontrolą najnowszego Androida 13 z zaktualizowanymi zabezpieczeniami do wersji z sierpnia. Nakładka systemowa to realme UI 4.0. Chociaż nazwa jest inna, jest to praktycznie taka sama nakładka jak Color OS w OPPO – układ, kolory i kształt ikon jest w większości identyczny. Funkcje specjalne obejmują dzielony ekran, elastyczne okna, inteligentny pasek boczny, tryb dla dzieci i tryb prosty. W porównaniu do OPPO zabrakło tylko szybkiego uruchamiania.

W realme jest też mniej śmieciowych aplikacji, ale kilka też się znajdzie. Najważniejsze dla użytkownika jest płynne i stabilne działanie systemu i to realme zapewnia.

Realme 11 5G – nasze pierwsze wrażenia i porównanie z OPPO A78

Realme 11 5G – nasze pierwsze wrażenia i porównanie z OPPO A78

Aparat

Zestaw aparatów w realme jest bardzo podobny w założeniu do OPPO – jest główny aparat, dodatkowy obiektyw do detekcji głębi sceny i nie ma jednak aparatu szerokokątnego. realme ma dwukrotnie większą rozdzielczość aparatu głównego i aparatu do selfie.

Pełna specyfikacja aparatów:

  • 108 MP, f/1.8, 24mm, PDAF – główny aparat
  • 2 MP, f/2.4 – detekcja głębi sceny
  • 16 MP, f/2.5, 23mm – aparat do selfie

Realme 11 5G – nasze pierwsze wrażenia i porównanie z OPPO A78

W droższym telefonie brak szerokiego kąta jest trudniejszy do wybaczenia. Nie jest jednak tak, że różnice w jakości zdjęć są symboliczne, a większa rozdzielczość ma tylko znaczenie marketingowe. realme 11 5G robi wyraźnie lepsze zdjęcia w każdych warunkach– są bardziej szczegółowe, mają bardziej atrakcyjne kolory niż OPPO A78. Największą różnicę widać jednak w jakości zoomu cyfrowego. OPPO proponuje domyślne powiększenie x2 i wygląda ono zdecydowanie gorzej niż większe x3 powiększenie realme. Widać to wyraźnie na załączonym przykładzie. Różnica jest naprawdę bardzo wyraźna i pokazuje jaką zaletę daje większa rozdzielczość głównej matrycy.

Realme 11 5G – nasze pierwsze wrażenia i porównanie z OPPO A78

Realme 11 5G – nasze pierwsze wrażenia i porównanie z OPPO A78

Niestety lepsza matryca w mniejszym stopniu przełożyła się na jakość wideo, które nadal jest ograniczone do rozdzielczości 1080p w 30 klatkach na sekundę. Odniosłem wrażenie, że stabilizacja realme jest trochę lepsza niż w OPPO, może obrazek jest trochę atrakcyjniejszy, ale to wciąż podobna jakość daleka od nagrań w 4K.

Przykładowe zdjęcia:

Bateria

Pojemność baterii i moc ładowarki są w realme takie same jak w OPPO – 5000 mAh oraz 67W. Producent chwali się, że ładuje 50% pojemności w zaledwie 17 minut. Chociaż nie mieliśmy okazji wykonać dokładnych pomiarów czasu ładowania, widać od razu, że ładowanie jest bardzo szybkie i powinno dorównać świetnym wynikom OPPO.

Za to inny procesor i ekran spowodowały, że realme 11 5G rozładował się do 50% baterii o trzy godziny szybciej podczas strumieniowania wideo z YouTube niż OPPO A78 – w 9:37 zamiast 12:38, co przełoży się na 19 godzin strumieniowania do pełnego rozładowania zamiast 25. To całkiem spora przewaga OPPO, choć z perspektywy jednego dnia użytkowania i szybkiego ładowania nie robi aż takiej dużej różnicy w codziennym użytkowaniu.

Podsumowanie

realme 11 5G to dobry telefon ze średniej półki, który wnosi kilka istotnych usprawnień w stosunku do OPPO A78, który jest tańszy od realme 11 5G o 400 zł. Smartfon realme jest o niemal 40% wydajniejszy, ma większy, jaśniejszy ekran z wyższym odświeżaniem i lepszy główny aparat, który bez porównania lepiej zastępuje teleobiektyw niż w OPPO. Obsługuje także 5G.

Nie jest jednak tak, że realme 11 5G jest we wszystkim lepszy. OPPO A78 ma ekran AMOLED z lepszymi kątami widzenia, głośniki stereo, czytnik linii papilarnych pod wyświetlaczem, dłużej działa na baterii i obudowa ma ciekawsze, bardziej atrakcyjne wykończenie. Nadal jest dostępny w promocji ze słuchawkami OPPO Enco Buds2 za darmo. Jest też sporo tańszy.

Trzeba się z tym liczyć, że jeśli wybieramy telefon z początku średniej półki, obsługa 5G zwykle odbija się pewnymi cięciami w specyfikacji pomimo trochę wyższej ceny smartfonu. Często w tym segmencie decyduje cena, a nie to szczegóły specyfikacji technicznej.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: