Redmi Note 12 i Redmi Note 12 5G – porównaliśmy dwa tanie Xiaomi

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Redmi Note 12 i Redmi Note 12 5G – test porównawczy

Redmi Note 12 i Redmi Note 12 5G to dwa najtańsze telefony z serii czterech modeli, które przedstawiło Xiaomi. Mieliśmy już okazję sprawdzić, jak wypadł najdroższy model Redmi Note 12 Pro+. Teraz skupimy się na przeciwnym końcu skali. Część różnic jest widoczna już w samej nazwie – najtańszy smartfon z serii nie obsługuje 5G, ale za to kosztuje w promocji tylko 899 zł. Redmi Note 12 5G jest od niego droższy o 500 zł i w tej chwili jest dostępny tylko w Plusie. Znacząca część specyfikacji jest wspólna dla obu urządzeń. Przekonajmy się, czy warto dopłacić do wersji 5G.

Jakość wykonania

Telefony mają identyczne rozmiary i bardzo zbliżoną wagę. Oba mają obudowę wykonaną z tworzywa oraz normę uszczelnienia IP53, która zabezpiecza przed zachlapaniem i wnikaniem kurzu. Takie same są także czytniki linii papilarnych umieszczone na przycisku zasilania, które w obu urządzeniach działają szybko i skutecznie.

Smartfony różnią się designem, tańszy Redmi Note 12 ma całkowicie płaski tył obudowy i płaskie krawędzie. Na naszych zdjęciach ma kolor błękitny. Droższy Xiaomi Redmi Note 12 5G ma zaokrąglone krawędzie z tyłu obudowy, które dodatkowo załamują światło. Na naszych zdjęciach ma on kolor zielony. Płaskie krawędzie ułatwiają pewny chwyt, a zaokrąglony tył poprawia wygodę trzymania droższej wersji w ręku.

W urządzeniach znajduje się monofoniczny głośnik na dolnej krawędzi obudowy. Spełnia on swoją rolę podczas rozmów głośnomówiących, ale nie wyróżnia się niczym godnym uwagi. Za to obydwa modele Redmi Note 12 mogą pochwalić się gniazdem słuchawkowym oraz emiterem podczerwieni.

Sztywność obudowy i dopasowanie elementów nie budzą zastrzeżeń w obu modelach.

Redmi Note 12 i Redmi Note 12 5G

Wyświetlacz

Telefony mają ekran o przekątnej 6,67 cala wykonany w technologii AMOLED i obsługują odświeżanie 120 Hz. Wyświetlacze mają rozdzielczość 2400 x 1080 pikseli, maksymalną jasność 1200 nitów oraz są przykryte szkłem Gorilla Glass 3. Parametry są bardzo dobre nawet oceniając pod kątem droższego z modeli, ale Redmi Note 12 jest jednym z najtańszych smartfonów na rynku z ekranem o takich parametrach. Dlatego zasługuje w tym wypadku na szczególne uznanie.

Wyświetlacze robią bardzo dobre wrażenie – są bardzo jasne, kontrastowe, z nasyconymi kolorami. Kąty widzenia są również bardzo dobre. Od ekranów z wyższej półki odróżniają je dwie cechy. Pierwszą jest rzucająca się w oczy większa szerokość dolnej ramki. Drugą jest brak automatycznego regulowania odświeżania. Użytkownik może na stałe ustawić 60 lub 120 Hz i to wszystko. Nawet pomiędzy tymi dwiema wartościami Redmi Note 12 oraz wersja 5G nie przełączają się automatycznie.

Redmi Note 12 i Redmi Note 12 5G

Specyfikacja i system

Zastosowany procesor i pakiet łączności to istotna różnica dzieląca oba smartfony. Tańszy Redmi Note 12 jest wyposażony w procesor Snapdragon 685 i występuje w dwóch konfiguracjach pamięci 4/64 GB i 4/128 GB. Droższy Redmi Note 12 5G ma procesor Snapdragon 4 Gen 1 i występuje w trzech konfiguracjach pamięci 4/128 GB, 6/128 GB i 8/256 GB, chociaż obecnie dostępna jest tylko pierwsza z nich.

Tańszy Redmi Note 12 uzyskał w benchmarku Antutu 321778 punktów, a droższy Redmi Note 12 5G 377197 punktów. Oznacza to 17% różnicy w wydajności na korzyść droższego modelu i 8 pozycji różnicy w rankingu - odpowiednio 101 i 93 miejsce.

Szybkość działania telefonów jest bardzo zbliżona. Uruchamiane aplikacje najczęściej pojawiają się równocześnie na obu smartfonach. Komfort jest zachowany na zaskakująco dobrym poziomie. Ponownie można dojść do wniosku, że taki wynik lepiej świadczy o tańszym modelu, mimo nieco niższej wydajności.

Różnice są dotyczą także pakietów komunikacyjnych. Tańszy Redmi Note 12 obsługuje LTE i Bluetooth 5.0, a droższy obsługuje Bluetooth 5.1 i jak sama nazwa wskazuje coraz ważniejszą technologię 5G. Smartfony są wyposażone w WiFi ac, NFC i emiter podczerwieni.

Testowane Redmi mają komplet czujników i poradziły sobie bez trudu z rozglądaniem się podczas odtwarzania wideo 360, co często stanowi problem w tańszych telefonach.

Droższy model jest wyposażony w systemy lokalizacji Galileo, GLONASS, GPS i BDS, a tańszy w BeiDou, GLONASS i GPS.

Sytuacja komplikuje się w przypadku systemu operacyjnego. Droższy model ma starszego Androida 12 z nowszymi zabezpieczeniami z marca, a tańszy model ma najnowszego Androida 13 z zabezpieczeniami z lutego. Oba telefony mają taką samą, najnowszą wersję nakładki MIUI 14.0.5, więc z punktu widzenia użytkownika różnice w systemie praktycznie nie są widoczne.

Nakładka systemowa oferuje użytkownikowi pływające okna, rozszerzenie pamięci i tryb korporacyjny. Powiadomienia i belka skrótów są rozdzielone, w zależności od strony górnej krawędzi, po której przesuniemy palcem.

Redmi Note 12 i Redmi Note 12 5G

Redmi Note 12

Redmi Note 12 5G 

Zestaw aparatów

Zestawy aparatów są bardzo zbliżone specyfikacją w obu smartfonach. Różnią się jedynie matrycą głównego aparatu.

Redmi Note 12

Redmi Note 125G

Główny aparat

50 MP, f/1.8, PDAF

48 MP, f/1.8, PDAF

Szerokokątny aparat

8 MP, f/2.2, 120˚

8 MP, f/2.2, 120˚

Aparat makro

2 MP, f/2.4

2 MP, f/2.4

Aparat do selfie

13 MP, f/2.5

13 MP, f/2.5

Jakoś nagrywanego wideo

1080p@30fps

1080p@30fps

 

Jakość zdjęć jest także mocno zbliżona za niewielką przewagą głównego aparatu z droższego modelu. Telefony dobrze radzą sobie z ustawianiem ostrości. Główne aparaty oferują solidną jakość w większości warunków oświetleniowych. Tryb nocny wypada wyraźnie słabiej od dziennego, ale jest do zaakceptowania.

Aparaty szerokokątne w obu modelach są wyraźnie słabsze. Mają mniej szczegółów i więcej szumu. Tryb nocny może korzystać jedynie z głównego aparatu.

Dwa Redmi nagrywają wideo Full HD i mają trochę toporną, ale działającą wystarczająco skutecznie stabilizację cyfrową. Brak wideo 4K nie zaskakuje w tańszym modelu, za to w droższym z 5G ta funkcja powinna się znaleźć. 

Redmi Note 12 - zdjęcia nr 1:

Redmi Note 12

Redmi Note 12 5G - zdjęcia nr 1:

Redmi Note 12 - zdjęcia nr 2:

Redmi Note 12

Redmi Note 12 5G - zdjęcia nr 2:

Redmi Note 12 - zdjęcia nr 3:

Redmi Note 12

Redmi Note 12 5G - zdjęcia nr 3:

Bateria

Dwa tanie Redmi Note 12 mają baterie 5000 mAh oraz 33W ładowarkę w zestawie. W naszym teście strumieniowania wideo z YouTube z jasnością ekranu ustawioną na połowę oba urządzenia rozładowywały się w tym samym tempie. Połowę baterii udało się rozładować po upływie 12 i pół godziny. Można więc liczyć na ponad dobę ciągłego oglądania wideo. To bardzo dobry wynik.

33W ładowarka ładuje ponad połowę baterii w 30 minut, a do naładowania baterii do pełna potrzebuje niewiele ponad godziny.

Redmi Note 12 i Redmi Note 12 5G

Podsumowanie

To co zaskakuje najbardziej, to jak bardzo są zbliżone do siebie oba modele z serii Redmi Note 12. Pierwszy model można kupić nawet za 899 zł, co plasuje go w najniższej półce cenowej. Drugi jest już wyceniony jak średniopółkowiec. Tymczasem oba telefony mają ten sam ekran AMOLED 120 Hz o wyjątkowo dużej jasności 1200 nitów, tę samą baterię 5000 mAh i ładowarkę o mocy 33W, a także prawie identyczny zestaw aparatów. Różnią się procesorem oraz pojemnością pamięci, ale różnica wydajności wynosi tylko 17% i nie jest odczuwalna podczas codziennego użytkowania.

Cieszy fakt, że Xiaomi nie pozbawiło tańszego modelu Redmi Note 12 najważniejszych funkcji i właśnie ten model, ze względu na niższą cenę, wypada w tym porównaniu najlepiej. Nie działa to jednak na korzyść droższego modelu, który cenowo zaczyna wkraczać powoli na terytorium takich modeli jak POCO F3, z którymi nie może konkurować.

Największymi brakami w obu modelach jest brak głośników stereo, dodany na siłę aparat makro oraz trochę zbyt słaby aparat szerokokątny. W droższym modelu można doliczyć brak wideo 4K które w jego przedziale cenowym powinno być już standardem.

Redmi Note 12 będzie jedną z najlepszych propozycji na rynku ze względu na jasny ekran AMOLED z odświeżaniem 120 Hz, który poniżej tysiąca złotych praktycznie nie występuje a i w wyższych półkach cenowych bywa rzadkością.

Droższy model Redmi Note 12 5G różni się głównie obsługą 5G, więc chyba lepiej od razu skierować uwagę w kierunku droższej wersji Redmi Note 12 Pro, poszukać POCO F3 5G lub wybrać coś od konkurencji.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: