Podczas Międzynarodowych Targów Łączności INTERTELECOM dwóch polskich operatorów zaprezentowało MMS-y. Plus GSM wykorzystał do transmisji multimedialnych wiadomości infrastrukturę fińskiej Nokii, Era sprzęt i oprogramowanie Ericssona. Oba rozwiązania wykorzystują dodatkowo aplikację Legacy Phone Support, co pozwala na odbieranie wiadomości w telefonach nie posiadających obsługi MMS. Dodatkowo Plus zaoferuje klientom skrzynkę MMS służąca do przechowywania wiadomości multimedialnych, czyli klienci posiadający konto w Plusnet będą mieli w pełni zintegrowany system e-mail'owy z MMS. MMS-y można bowiem wysyłać, tworzyć i odbierać poprzez sieć Internet.
Era prezentowała przesyłanie MMS'ów z wykorzystaniem telefonów Ericsson T68. Według przedstawicieli Ericssona, abonent, który otrzymuje MMS nie będzie obciążany za jego ściągniecie, pomimo tego, że wykorzystuje do tego celu transmisję GPRS. Według nieoficjalnych danych MMS-y w Erze przesyłać może już każdy - system działa testowo w całej Polsce. W Plusie MMS-y mają być komercyjnie zaoferowane w lecie 2002.
Plus GSM prezentował też nowe usługi z wykorzystaniem platformy STK (SIM Application Toolkit). Najpóźniej za dwa miesiące Plus zaoferuje kolejną wersję kart Plus Mega (Plus Mega 2). Karty te będą wyposażone w usługę Pilot Plus opartą po raz pierwszy na automatycznej lokalizacji użytkownika. Dotychczas abonent korzystający z "Pilota" sam musiał podać swą lokalizację (żmudnie wpisując odpowiednie komendy) i system dopiero wówczas odszukiwał np. najbliższy bankomat. Teraz przy wykorzystaniu STK i automatycznej lokalizacji proces będzie dużo łatwiejszy i krótszy.
W połowie roku Plus zaoferuje również możliwość uaktualniania nowych usług na karcie SIM w technologii OTA, co pozwoli zaoferować klientom nawet kilkadziesiąt nowych usług do wyboru. Wybrane przez nich serwisy będą w ciągu paru sekund zdalnie instalowane na karcie SIM telefonu.
Plus zamierza również pracować nad rozwojem aplikacji wykorzystującej technologię USSD (Unstructured Supplementary Service Data). Teraz USSD wykorzystuje jedynie usługa Krótkim Kodem w ofercie Simplus.
Alcatel na targach zaprezentował nową wersję popularnego telefonu OT511, czyli OT512. Oba terminale różnią się przede wszystkich drobnymi poprawkami w oprogramowaniu oraz kolorystyką. Niestety nowy Alcatel OT512 będzie dostępny w Polsce dopiero za około pół roku.
Siemens pokazał Siemensa SX45 w wersji obsługującej pakietową transmisję danych oraz wyposażonego w kamerę wideo firmy Casio. Oprócz terminali niemiecki producent zaprezentował platformę lokalizacyjną bazującą na oszacowaniu położenia abonenta na podstawie numeru komórki w której abonent się znajduje (tzw. CellID). W chwili obecnej firma Siemens posiada w swoim portfolio następujące aplikacje zależne od położenia, które mogą, być oferowane zarówno operatorom, jak i dostawcom aplikacji.
Są to:
SieFinder - "yellow pages" zależne od lokalizacji
SieFleet - zarzadzanie flota pojazdów
SieFriend - informacja o lokalizacji przyjaciół, kolegów, członków rodziny, itp.
Siemens ICM N&S przedstawiał także koncepcję ewolucji systemów lokalizacyjnych od tej bazującej na CellID, poprzez ECellID (Enhanced CellID) do metod pozwalających osiągnąć większe dokładności: EOTD (Enhance Observed Time of Arrival) OTDOA i A-GPS (Assisted GPS).
Wielkimi nieobecnymi targów był Centertel oraz Telekomunikacja Polska S.A. TP S.A. nie zamierza wystawiać się również na zbliżających się targach CeBit. Nokia również zrezygnowała z własnego stoiska w Łodzi. Swój najnowszy terminal 7650 (jeszcze bez obsługi MMS'ów) producent prezentował na stoisku sieci Plus GSM.
Stoisko firmy Alcatel na targach INTERTELECOM
Alcatel OT 512
Telefon Ericsson T68 wraz z kamerą CommuniCam™ MCA20
Wysyłanie MMSa za pomocą telefonu Ericsson T68
Siemens SX45 z GPRS
Zasady funkcjonowania usługi SMS w sieci stacjonarnej