Revolut w przyszłym roku celuje w 5 mln klientów w Polsce

Newsy
Opinie: 0
Revolut w przyszłym roku celuje w 5 mln klientów w Polsce

Revolut Bank ma już 4 miliony klientów w Polsce.

Do banku dołącza +1 mln Polaków rocznie. Jeżeli utrzyma dynamikę, przekroczy próg 5 mln klientów w Polsce do końca 2025 roku.

Polska jest trzecim największym rynkiem Revolut pod względem liczby klientów, po Wielkiej Brytanii (10M) i Rumunii (4M). Revolut ma 12,5 mln klientów w CEE i ponad 45 mln na świecie. 

Revolut realizuje dla klientów średnio 50 mln transakcji miesięcznie w Polsce i 0,5 mld na świecie.

2 lata temu w październiku Revolut miał 2 mln klientów w Polsce. W 2023 roku 3 miliony.

Revolut powstał w 2015 roku w Londynie. Rok później powstało centrum usług Revolut w Krakowie (2016). Dziś Revolut zatrudnia na świecie ponad 10 tys. osób, w tym 1100 nad Wisłą.

Latem płaciło nim za granicą 2 mln Polaków (2024). W sezonie wakacyjnym (III kw. 2024 r.) większość, bo 58% płatności z Revolut stanowiły transakcje w Polsce.

Europejski Revolut Bank posiada pełną licencję bankową i jest regulowany bezpośrednio przez Europejski Bank Centralny i Bank Litwy (bank ma ponad 34 mln klientów w Europie).

W ostatnich dniach Revolut udostępnił nową aplikację do inwestowania Revolut Invest (na 3 pilotażowych rynkach: w Danii, Czechach i Grecji), a nieco wcześniej uruchomił własną giełdę kryptowalut RevolutX (już działa w Wielkiej Brytanii). Firma planuje ekspansję obydwu projektów na kolejne rynki w Europie. Revolut uruchamia też nowe banki (uzyskał licencje bankowe w Wielkiej Brytanii oraz Meksyku) i zakłada oddziały Revolut Bank UAB w krajach UE (działają w Irlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii i Niemczech). Revolut Bank UAB planuje też ekspansję produktów bankowych (kredyty, depozyty) oraz usług dla firm (Revolut Pay, Reader, Terminal) na nowe rynki w Europie. Polska, z 22 tys. klientami firmowymi, jest istotnym rynkiem (+29% w b.r.).

Revolut integruje się z lokalnymi schematami płatności (już aktywne Bizum w Hiszpanii, iDEAL i Tikkie w Holandii, potencjalnie BLIK w Polsce). W Polsce bank stawia na regionalny Credit Hub, sprzedaż kredytów (+87% r/r) i nowe produkty. 3 tygodnie temu, do oferty kredytów konsumenckich (do 150 tys. zł) i kart kredytowych (do 50 tys. zł) Revolut dodał kredyt konsolidacyjny. Dzięki w pełni cyfrowemu procesowi, klienci mogą łatwo przenosić swoje kredyty z innych banków do Revolut.

Szefem rozwoju Revoluta w naszym regionie jest Ukrainka Mariia Lukash – (Head of Growth CEE).

Startup pod nazwą Revolut założyli Rosjanin Nikołaj Storonski oraz Ukrainiec Wład Jacenko.

Według informacji Wikipedii, w  ciągu swojego istnienia Revolut pozyskał $336 mln finansowania. Większość tych pieniędzy ($250 mln) wyłożył fundusz DST Global, kontrolowany przez Rosjanina Jurija Milnera, który w styczniu 2018 roku znalazł się na opublikowanej przez Departament Stanu liście oligarchów zbliżonych do Kremla. Z kolei jednym z inwestorów funduszu DST był holding Gazprom Invest, który jest kierowaną przez Aliszera Usmanowa.  Gazprom Invest jest jednostką zależną Gazpromu, gdzie obowiązki zastępcy dyrektora generalnego ds. nauki pełni Nikołaj Mironowicz Storonski, ojciec współzałożyciela firmy Revolut.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: