W Auli Akademii Górniczo-Hutniczej odbyła się ceremonia wręczenia nagród w ramach projektu "Diversity", realizowanego przez Motorolę we współpracy z krakowskimi liceami.
Projekt jest kontynuacją programu "Diversity" zainicjowanego przez Centrum Oprogramowania Motoroli w Krakowie w 2000 roku, którego celem jest zainteresowanie młodzieży, a szczególnie dziewcząt, pracą inżyniera oprogramowania.
Do tegorocznej edycji ponownie zaproszono uczniów z czterech krakowskich liceów ogólnokształcących - nr I, II, III i V. Nowością było zaproszenie do uczestnictwa uczniów z klas nie tylko o profilu informatycznym. Licealiści mieli za zadanie stworzenie strony internetowej o dowolnej tematyce edukacyjnej z zakresu szkoły średniej lub podstawowej.
Przygotowanie projektów było poprzedzone warsztatami, przybliżającymi młodym ludziom różne aspekty pracy programisty, połączonymi z wizytami specjalistów Motoroli w szkołach. Wykłady i ćwiczenia obejmowały tematy związane z pracą zespołu i komunikacji w grupie, a także były poświęcone tematyce typowo technicznej i obejmowały wykłady oraz ćwiczenia z metodologii tworzenia i testowania projektu, w budowaniu i animowaniu elementów stron internetowych (języki HTML i DHTML) oraz programowaniu ich dynamiki w języku Java Script. W warsztatach wzięło udział ogółem 100 uczniów, w tym 40 dziewcząt.
Centrum Oprogramowania Motoroli zaangażowane jest w działania strategiczne mające na celu umożliwianie młodym, ambitnym ludziom, a zwłaszcza kobietom, budowania kariery zawodowej w obszarze techniki i technologii. Dzięki współpracy z krakowskimi liceami, Motorola ma okazję do kontaktów z uczniami zanim podejmą decyzje o wyborze kierunku studiów. Firma Motorola dąży do przekazywania wiedzy oraz doświadczenia zawodowego w celu ułatwienia młodym ludziom podejmowania odpowiednich decyzji dotyczących kariery. Cieszymy się, że możemy dzielić się naszą wiedzą i wspierać rozwój przyszłych liderów, powiedział Paul Hancock, Dyrektor Zarządzający, Centrum Oprogramowania Motoroli.
"Uczniowie, ich rodzice i nauczyciele mogą się przekonać, że zawód inżyniera oprogramowania jest atrakcyjny nie tylko dla chłopców, ale i dla dziewcząt. Doświadczenia Motoroli wykazały, że zespoły mieszane są bardziej wydajne i kreatywne. Motorola dąży, aby we wszystkich zespołach roboczych na całym świecie, zatrudnionych było co najmniej 20% kobiet. Nasze Krakowskie Centrum może się poszczycić 10% udziałem kobiet w grupie inżynierów - co w porównaiu do ok. 2% kobiet wśród ogółu studiujących informatykę - jest bardzo dobrym wynikiem." - powiedziała Katarzyna Reinfuss , Kierownik ds. Personlanych, Centrum Oprogramowania Motoroli.
W tegorocznej edycji Diversity 2002 jury oceniło 19 projektów (dla porównania w ubiegłym roku 9). Prace zostały poddane ocenie jury, w skład którego weszli:
z ramienia Motoroli: Mirosława Terziewa-Topór (Senior Software Engineer) i Krzysztof Persona (Project Leader)
z ramienia Uniwersytetu Jagiellońskiego Prof. Stanisław Migórski (Dyrektor Instytutu Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego)
z ramienia Akademii Górniczo - Hutniczej Prof. Krzysztof Zieliński
Jurorzy bardzo wysoko ocenili projekty pod względem kompleksowości, użyteczności oraz kreatywności zespołu, a w szczególności nagrodzili:
I LO za zaangażowanie szkoły - 6 zgłoszonych projektów spełniających wszystkie wymagania oraz:
Projekt pt. "Sieci komputerowe" za wysoką wartość edukacyjną i przedstwienie w bardzo przystępnej formie trudnego tematu
Projekt pt. "Siatkówka" za bardzo dobrą dokumentację i spójny interfejs
Projekt pt. "Morze Bałtyckie" który stworzyła uczennica klasy humanistycznej .
II LO za jakość dokumentacji projektowych, bardzo wysoki poziom wszystkich projektów i wysoką wartość edukacyjną oraz:
Projekt pt. "Religia" za perfekcyjną dokumentację i ładną grafikę
Projekt pt. "Kino" za autorskie recenzje filmów i zwrócenie uwagi na prawa autorskie
Projekt pt. "Mały słownik polsko-chorwacki" za zastosowanie technologi bazodanowych SQL
III LO za zaangażowanie szkoły - 6 zgłoszonych projektów i stworzenie portalu Diversity oraz:
Projekt pt. "Strona Główna" za to że jest portalem i ma bardzo ładny interfejs
Projekt pt. "Góry" za indywidualny projekt i unikalny charakter strony dzieki umieszczeniu własnych zdjęć
Projekt pt. "Ziemia" za znalezienie klienta i kompletną wersję angielską
V LO za niezwykle duży udział dziewcząt i wysoka wartość edukacyjną oraz:
Projekt pt. "Genetyka" za pracę zespołową, oryginalną grafikę i zorientowanie na klienta - maksymalne zadowolenie klienta w ramach możliwości
Projekt pt. "Nauka języka polskiego dla dzieci" za bardzo udaną implementację technologii webowych do edukacji.
Nagrody - 2 nagrywarki CD, drukarka laserowa i urządzenie wielofunkcyjne zawierające kolorową drukarkę, kopiarkę fax oraz skaner - przyznane zostały szkołom w podziękowaniu za udział w programie. Dodatkowo przyznano nagrody indywidualne za największe zaangażowanie w realizację projektu ośmiu uczennicom: dla Anny Wodeckiej i Mirosławy Zazulak z I LO, Agnieszki Janik i Marty Michalskiej z II LO, Jolanty Wieczerzak i Agnieszki Szczerba z III LO, Joanny Sochy i Małgorzaty Sokołowskiej z V LO.
Szkoły miały również okazję przedstawić swoje projekty gościom ceremonii, którzy głosując na najlepszą prezentację zbiorową, zdecydowali o wyborze laureata nagrody publiczności. Najwięcej głosów zdobyła prezentacja projektu II LO. Zwycięski zespół otrzymał w nagrodę rzutnik do slajdów.
Motorola wręczyła również nagrody w konkursie "Java Jive", który polegał na opracowaniu aplikacji użytkowej dla telefonu komórkowego w oparciu o platformę języka Java. Jury z Motoroli, w składzie: Barbara Kowalczyk, Software Engineer, Marek Kolowca, Project Manager, Paweł Wołdyga, Senior Engineer, postanowiło przyznać dwie nagrody. Pierwsza nagroda i cyfrowy aparat fotograficzny dla Tadeusza Prochowicza z V LO za program planu zajęć pt. "Elektroniczny podział godzin" Druga nagroda i Palm Top dla Łukasza Pobereżnika z V LO za program monitorowania zużycia paliwa pt. "Paliwko".
Wszyscy uczestnicy ceremonii otrzymali certyfikaty, potwierdzające ich wkład w pracę nad projektami, oraz pamiątkowe czapeczki z logo Motorola Diversity i książki z dziedziny informatyki i programowania.