Rozwiązanie konkursu Plus GSM „Wizjonerzy poszukiwani!” - opis nagrodzonych prac

Newsy
Żródło: Plus GSM
Opinie: 21

27 marca ogłoszono wyniki konkursu Plus GSM „Wizjonerzy poszukiwani!”, którego celem jest wspieranie utalentowanych, przedsiębiorczych osób poprzez promocję ich pomysłów – nowych, kreatywnych rozwiązań z wykorzystaniem technologii GSM. Zwycięzcą konkursu został Michał Cieślak z Tulc, absolwent UAM w Poznaniu, z wykształcenia filolog języka angielskiego, który opracował pomysł wirtualnej, osobistej kroniki życia z wykorzystaniem telefonu GSM. „Cel tego projektu, zwanego Non Omnis polega na tym, że użytkownik tworzy zapis najważniejszych wydarzeń życia zyskując poczucie trwałości i ciągłości” – mówi o swojej koncepcji laureat pierwszego miejsca.

Zadaniem uczestników konkursu „Wizjonerzy poszukiwani!” było wymyślenie oryginalnej koncepcji zastosowania technologii GSM. Spośród nadesłanych ponad 1500 zgłoszeń jury wybrało 20 najlepszych, których autorzy odebrali nagrody o łącznej wartości pieniężnej przekraczającej 100 000 zł. Dodatkowo, laureaci otrzymali cenne nagrody rzeczowe w postaci laptopów, organizerów elektronicznych i telefonów komórkowych z rocznym abonamentem w sieci Plus GSM.

„Wśród nadesłanych propozycji znalazły się bardzo nowatorskie koncepcje. Dlatego ogromnym wyzwaniem był dla nas wybór regulaminowej, zwycięskiej 20-stki” – twierdzą zgodnie członkowie jury – przedstawiciele organizatora konkursu, firmy Polkomtel S.A., operatora sieci Plus GSM oraz IBM Polska, partnera przedsięwzięcia.

Konkurs został podzielony na dwa etapy. W pierwszym, trwającym od 8 października do 15 grudnia 2002, każda zainteresowana osoba mogła zgłosić swój pomysł. Spośród nadesłanych propozycji jury wyłoniło 20 finałowych prac, których autorzy w drugim etapie konkursu, tj. od 20 stycznia do 10 marca 2003, mogli dopracować pomysły korzystając z zapewnionego przez organizatorów wsparcia specjalistów Plus GSM i IBM Polska.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że konkurs spotkał się z tak ogromnym zainteresowaniem i to nie tylko ze strony osób związanych na co dzień zawodowo bądź naukowo z nowoczesnym technologiami” – mówi przewodniczący jury konkursu, Robert Krawczyk, Członek Zarządu Plus GSM. „Od początku działalności firmy stawiamy właśnie na wizjonerów – twórców oryginalnych rozwiązań, stąd pomysł na zorganizowanie takiego konkursu w skali ogólnopolskiej” – dodaje dyrektor Krawczyk.
Okazuje się, że kreatywne pomysły po prostu mamy w głowie, a inicjatywy takie, jak konkurs Plus GSM są ich katalizatorem. „Ogólna koncepcja powstała na długo zanim usłyszałem o konkursie” – mówi Szymon Włochowicz, absolwent Politechniki Wrocławskiej i laureat drugiego miejsca w konkursie „Wizjonerzy poszukiwani!”. Pomysł „Mobilnego Agenta Turystycznego – MAT” jego autorstwa polega na zawarciu w jednym produkcie wszystkiego, czego może potrzebować turysta podczas wizyty w danym mieście.

Autorem pomysłu sklasyfikowanego na trzecim miejscu jest Edwin Żuczkowski z Warszawy, z wykształcenia filozof i fizyk, który opracował koncepcję „Akademii XXI wieku”. „Polskie dzieci zgłębiające tajniki przyrody przy użyciu telefonu komórkowego, internetu i satelity – to działa na wyobraźnię i ma szansę być początkiem Akademii XXI wieku” – mówi laureat trzeciego miejsca. „Moja koncepcja wychodzi także naprzeciw potrzebom wielu szkół, które nie mają dobrego pomysłu jak wykorzystać pracownie internetowe” – dodaje Edwin Żuczkowski.

„Zarówno IBM Polska, jak i Plus GSM zależy na wspieraniu zdolnych osób, których w Polsce nie brakuje. Połączyliśmy nasze wysiłki, aby zorganizować konkurs umożliwiający wypromowanie ludzi najbardziej przedsiębiorczych i pomysłowych” – mówi Grzegorz Tomasiak, dyrektor generalny IBM Polska. „Zwraca uwagę fakt, że choć znaczna większość autorów finałowych pomysłów to informatycy z zawodu bądź zamiłowania, nie brakuje również rozwiązań, w tym także tych bardzo wysoko ocenionych, od osób, które na co dzień nie mają wiele wspólnego z nowoczesną technologią” – dodaje dyrektor Tomasiak.

„Opracowując koncepcję konkursu Wizjonerzy poszukiwani! nie spodziewaliśmy się, że projekt spotka się z tak wyjątkowo entuzjastycznym odzewem, zarówno na poziomie ilości, jak i jakości zgłoszeń” – przyznaje Kinga Markert, przedstawiciel Biura Rozwoju Kadry Polkomtel S.A., operatora sieci Plus GSM. „Rezultat świadczy o istniejącym potencjale tego typu projektów, dlatego jesteśmy dumni, że po raz kolejny to nasza firma wytycza pionierskie modele rozwoju rynku GSM w Polsce” – dodaje Kinga Markert.

O tym, że technologia nie jest, jak się powszechnie sądzi, wyłączną domeną panów, świadczy wysoka ocena pomysłów nadesłanych przez panie. Koncepcja studentki zarządzania, Edyty Pauliny Małysko z Warszawy („Okazja SMS”) na praktyczny i pro-konsumencki pomysł oszczędzający czas oraz pieniądze zdobyła siódme miejsce. Bardzo wysokie noty otrzymał również niezwykły projekt Marty Zubowicz „(Krew) Plus Życie” polegający na stworzeniu SMS-owgo banku krwi – jury przyznało temu pomysłowi czwarte miejsce.

Na uwagę zasługują również inne rozwiązania, które dotyczą spraw istotnych społecznie. „Rh Plus” i „System Akwizycji Danych Medycznych” to nazwy finałowych projektów, pod którymi kryją się kolejne rozwiązania ratujące zdrowie i życie ludzi. „Postanowiliśmy wyróżnić te pomysły ze względu na ich kreatywność, ale też przydatność dla społeczeństwa – kryterium użyteczności było istotnym elementem oceny nadesłanych zgłoszeń” – kontynuuje Robert Krawczyk, przewodniczący jury konkursu. „Zwróciła naszą uwagę wrażliwość autorów na aktualne problemy społeczne, w tym wypadku na kwestię ochrony i służby zdrowiu. Firma Plus GSM od początku istnienia podejmuje także takie inicjatywy, stąd cieszymy się, że będziemy mogli kontynuować naszą działalność w tym zakresie, być może również z wykorzystaniem pomysłów naszych Wizjonerów” – dodaje dyrektor Krawczyk.

Wyniki konkursu pokazują, gdzie w Polsce można znaleźć najbardziej aktywne i kreatywne talenty zainteresowane technologią GSM. Na finałowej liście znalazło się aż czterech Wizjonerów – studentów bądź absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Po dwóch laureatów konkursu jest związanych z warszawską Szkołą Główną Handlowa oraz z Wojskową Akademią Techniczną.

Konkurs „Wizjonerzy poszukiwani!” dobiegł końca. Dwudziestu laureatów dostaje nagrody pieniężne i rzeczowe o łącznej wartości przekraczającej 100 tys. złotych. Autorzy trzech najlepszych pomysłów otrzymują odpowiednio 50, 30 i 10 tys. złotych oraz wysokiej klasy sprzęt teleinformatyczny. Na co przeznaczą wygrane pieniądze? Jeszcze nie wiadomo – niektórzy z nich twierdzą z zadowoleniem, że prawdopodobnie będzie to praca nad nowymi pomysłami. Zgodnie z regulaminem konkursu, każdy z nadesłanych pomysłów może zostać wdrożony. W świetle obowiązującego w Polsce ustawodawstwa, prawa do finałowych dwudziestu projektów przechodzą na własność Polkomtel SA w zamian za przyznane nagrody. Inne, nie nagrodzone pomysły mogą być - zgodnie z regulaminem konkursu - wdrożone po podpisaniu odrębnych porozumień z autorami zgłoszeń. Decyzja o realizacji następnej edycji konkursu zostanie podjęta w ciągu najbliższych miesięcy.

LAUREACI O SOBIE I SWOICH POMYSŁACH

I MIEJSCE:
MICHAŁ CIEŚLAK (Tulce, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu)
Laureat o sobie
Jestem tłumaczem języka angielskiego i współwłaścicielem firmy językowej. Mam żonę i synka. Interesuję się piłką nożną i wszystkim, co jest związane z Portugalią.

Jak powstał mój pomysł?
Pomysł zgłoszony do konkursu "Wizjonerzy poszukiwani" powstał przypadkowo. Informację o konkursie przeczytałem w prasie i od razu zacząłem myśleć, co można zgłosić do konkursu. Wymyślanie nowych rzeczy zawsze było moją pasją, więc konkurs dał mi prawdziwe pole do popisu. Bardzo się cieszę, że udało mi się awansować do finałowej dwudziestki. Szczerze mówiąc nie wiedziałem, czy mam na to realne szanse, ponieważ w ogóle nie znam się na technice. Na szczęście okazało się, że technika to nie wszystko.

Opis pomysłu (,,NON OMNIS”)
Telefon komórkowy to urządzenie, pozwalające na przesyłanie nie tylko głosu, ale też tekstu, dźwięków, obrazów, a nawet filmów; telefon towarzyszy jego użytkownikowi niemal w każdej sytuacji życiowej. Dzięki tej wielofunkcyjności telefonii komórkowej narodził się pomysł systemu, który umożliwia zapisanie dowolnej informacji na specjalnym koncie pełniącym funkcję multimedialnej kroniki. Kronikę tę tworzą posiadacze kont lub ich bliscy, przesyłając na nie informacje przy pomocy telefonu komórkowego. Treść wpisów do kroniki jest w pełni dowolna. Mogą one dotyczyć rzeczy ważnych, jak np. narodziny dziecka, bądź też z pozoru błahych, ale mających swoisty urok dla autora wpisu (np. gra słów, która właśnie przyszła mu na myśl). Po upływie określonego czasu, dane zgromadzone na koncie zostają zapisane na płycie CD-ROM i przekazane użytkownikowi w formie umożliwiającej ich odtworzenie na zwykłym komputerze.

II MIEJSCE:
SZYMON WŁOCHOWICZ (Wrocław, Politechnika Wrocławska)
Laureat o sobie
W zeszłym roku skoczyłem studia informatyczne. Choć zawodowo zajmuję się zupełnie inną dziedziną to prywatnie interesuję się rozwiązaniami internetowymi i mobilnymi. Moje motto życiowe to "ludowa mądrość", którą przeczytałem gdzieś na murze w Świnoujściu: "Ludzie myślcie - to nie boli".

Jak powstał mój pomysł?
Ogólna idea powstała na długo zanim w ogóle usłyszałem o konkursie. Natomiast sam konkurs stanowił dla mnie bodziec do ubrania mglistych haseł w ramy konkretnego pomysłu, opisania go i przygotowania pod kątem ewentualnego wykorzystania w przyszłości. Był to efekt wielu obserwacji, rozmów z różnymi ludźmi oraz własnych doświadczeń. Rozwiązaniami telefonii komórkowej interesowałem się od dawna. Wiedziałem, że technologie GSM mają potencjał. Zauważałem, czego ludziom brakuje, i że można wypełnić tę lukę właśnie
przy pomocy różnego typu rozwiązań mobilnych. Kluczem było chyba spojrzenie na znane problemy z innej perspektywy i znalezienie możliwości zastosowania GSM tam, gdzie na pierwszy rzut oka zrobić tego nie można.

Opis pomysłu (,,Mobilny Agent Turystyczny (MAT)”)
Istotę pomysłu MAT stanowi możliwość zawarcia w jednym produkcie wszystkiego, czego może potrzebować człowiek podczas krótkiej wizyty turystycznej w danym mieście. Stanowi to rozwinięcie szeroko wykorzystywanego pomysłu ”kart” czy też „paszportów turystycznych” obecnych od wielu lat na rynku i umożliwiających np. korzystanie z komunikacji miejskiej, rozrywek i zabytków w danym mieście, po promocyjnych cenach. MAT przenosi ten pomysł w świat telefonii komórkowej, oferując wiele wartości dodanych. Do najważniejszych z nich należy udostępnienie pełnej informacji turystycznej w telefonie klienta, a także przeniesienie obsługi turystycznej na stronę użytkownika. Pozwoli to zwiększyć jego satysfakcję, uelastycznić produkt, czyniąc go bardziej atrakcyjnym i jednocześnie tańszym w obsłudze. W przyszłości tego typu rozwiązania mogą zmienić sposób finansowania usług turystycznych.

III MIEJSCE:
EDWIN ŻUCZKOWSKI (Warszawa, Uniwersytet Warszawski)
Laureat o sobie
Ukończyłem fizykę, studiowałem też filozofię. Moją pasją jest zastosowanie komputerów w nauczaniu, w czym kontynuuję pracę mojego nauczyciela Tomka. Najważniejszym pytaniem, jakie sobie stawiam, jest jak wykorzystać internet i bezprzewodową komunikację do rozwinięcia pasji badawczych u młodych ludzi.

Jak powstał mój pomysł?
U źródeł pomysłu leżała chęć założenia szkoły internetowej dla młodych badaczy. Może to być początkiem współpracy młodzieżowych kół naukowych w całym kraju i jednocześnie odpowiedzią na pytanie, które zadaje sobie wielu dyrektorów szkół: co począć z tym internetem, skoro już jest pracownia?

Opis pomysłu (,,AKADEMIA XXI WIEKU”)
Pomysł polega na przeprowadzeniu badań naukowych dotyczących zjawiska przylotu i odlotu bocianów, angażując w to polskie dzieci, mające dostęp do Internetu i SMS-ów. Ujęte graficznie wyniki, porównane ze zdjęciami satelitarnymi, pozwolą na postawienie hipotezy badawczej. Będą też głosem w dyskusji, jak dobrze i mądrze wykorzystać nowoczesne środki komunikacji w edukacji młodzieży. Polskie dzieci badające rodzimą przyrodę przy użyciu telefonu komórkowego, komputera i satelity - to działa na wyobraźnię i może zainicjować powstanie internetowej Akademii XXI wieku - struktury łączących się w sieci kół młodych badaczy w szkołach całego kraju. Tworząc witrynę Akademii XXI wieku chcę ukazać edukacyjne i badawcze możliwości produktów wysokiej technologii.

IV MIEJSCE:
WOJCIECH ŚLUSARCZYK (Częstochowa, Politechnika Częstochowska)
Laureat o sobie
Z wykształcenia jestem technikiem mechanikiem samochodowym. Ukończyłem studia inżynierskie, potem magisterskie uzupełniające. Pracuję jako specjalista do spraw płac. Jestem też administratorem i konserwatorem zasobów komputerowych. Interesuję się fantastyką i nowoczesnymi metodami komunikacji.

Jak powstał mój pomysł?
Pomysł powstał dlatego, że tak jak wszyscy, lubię myśleć "co by było gdyby"? Kiedy natrafiłem w prasie na hasło "Wizjonerzy poszukiwani!", uznałem, że może komuś spodoba się mój pomysł i kiedyś znajdę podobną usługę w Plusie. Tak powstał Rh PLUS. A raczej został odrobinę sprecyzowany i "ubrany" w przejrzystą formę, gdyż sama idea powstała po licznych akcjach zbierania krwi.

Opis pomysłu (,,Rh PLUS”)
Usługa „Rh PLUS” polega na stworzeniu obszernej bazy potencjalnych dawców krwi opartej na bazie obecnych i przyszłych abonentów sieci Plus GSM. „Rh PLUS” byłby jedynym rozwiązaniem tego typu. Obecne bazy krwiodawców są mało wydajne. Najczęściej istnieją tylko w formie ewidencji papierowej. Ośrodki krwiodawstwa nie mają możliwości szybkiego powiadomienia o potrzebie zwiększenia ilości pobieranej krwi.
Największym atrybutem „Rh PLUS” jest szybkość i zasięg działania oraz możliwość zawężenia obszaru poszukiwań dawcy do konkretnego rejonu. Operator GSM miałby możliwość w razie np. zgłoszenia z ośrodka krwiodawstwa, poinformowania abonentów spełniających warunki – posiadających określoną grupę krwi, mieszkających w pobliżu szpitala – za pomocą SMS wysyłanego do lokalnych użytkowników GSM. Abonent mógłby się zgłosić do najbliższej placówki poboru krwi, której adres został zawarty w SMS. Byłby to najszybszy i najprostszy sposób dotarcia do krwiodawcy.

IV MIEJSCE:
MARTA ZUBOWICZ (Zielonka k. Warszawy, MWSHP w Łowiczu)
Laureat o sobie
Staram się być człowiekiem, który, w dzisiejszych, nieco komercyjnych czasach wie, co to ekofilozofia, bioetyka. Jeżeli mam okazję, pomagam innym i mój pomysł ma taki cel. Obecnie zajmuję się wychowaniem mojego ukochanego synka, któremu staram się przekazać moje ideały i zarazić szacunkiem do wszystkiego, co żywe.

Jak powstał mój pomysł?
Co do pomysłu, to od zawsze byłam gorliwą zwolenniczką zdrowego podejścia do transplantologii, o której pisałam swoją pracę magisterską. Jestem głęboko przekonana, że zawsze można pogodzić uczciwy zysk ze szczęściem i zdrowiem innych.

Opis pomysłu (,,(Krew) Plus Życie”)
Pomysł polega na stworzeniu systemu, zapewniającego możliwość pozyskiwania rezerw krwi niezbędnych do normalnego funkcjonowania służby zdrowia. Uczestnictwo w programie byłoby dobrowolne. Największą zaletą projektu jest jego cel i łatwość wprowadzenia w życie. Trzeba stworzyć bazę danych i przyporządkować ją komórkom obrotu krwią. Cały plan opiera się na istniejących technologiach i nie wymaga tworzenia nowych rozwiązań technicznych. Odbiorcami pomysłu mają być ludzie gotowi do oddania krwi, ale również chcący mieć pewność co do celowości swego postępowania. Mają to być również lekarze wykorzystujący krew do ratowania ludzkiego życia i wszyscy, którzy potrzebują tego rodzaju pomocy.
Realizację projektu rozpoczyna stworzenie bazy danych, poprzez przeprowadzenie kampanii informacyjnej i pozyskanie ważnych osób, mogących pomóc wprowadzić go w życie. Bardzo ważne jest przekonanie do tego projektu przedstawicieli hermetycznego środowiska lekarskiego i tu najważniejszą rolę będą miały media, i wcześniej wspomniane ważne osoby. Niewielu z nas zastanawia się nad tym, jak mało trzeba by ktoś inny był szczęśliwszy, zdrowszy, by komuś było łatwiej.

VI MIEJSCE:
PIOTR JANUSZ (Kraków, Uniwersytet Jagielloński, PWSF w Łodzi)
Laureat o sobie
Skończyłem psychologię i filozofię oraz scenariopisarstwo. Na psychologii poznałem żonę; na filozofii - Wittgensteina; a w Filmówce dowiedziałem się, że odległość między pomysłem na film a ekranem jest większa niż jeden rząd. Wcześniej tworzyłem koncepcje reklam oraz strategie kreatywne dla firm. Teraz pracuję nad kolejnym scenariuszem filmowym oraz generuję pomysły dla telewizji i firm. Generalnie wystrzegam się bezmyślności.

Jak powstał mój pomysł?
Odkrycie jest jak znalezienie amora w słowie "amoralny". Coś już występuje, ale w radykalnie odmiennym kontekście. Zmień kontekst, a pojawią się nowe możliwości. Istnieje karta "pre-paid", ale nie istnieje dla niej inne zastosowanie poza doładowywaniem konta. Dlaczego? Przecież styl życia użytkowników telefonów "pre-paid" to szczególna konstelacja, często niezaspokojonych potrzeb.

Opis pomysłu (,,WIRTUALNY ŚWIAT ISTOT TYPU TRUEMAN- nowy typ interakcji społecznych pomiędzy użytkownikami sieci Plus GSM”)
Jest to projekt interakcji, które ze swej natury polegają na przeżywaniu przygody (fabularyzacja środowiska internetowego) i przynoszą użytkownikowi realne korzyści (wiedzę, doładowanie konta, więzi społeczne itd.).
Trueman to wirtualna istota, którą użytkownik zarządza w internecie. Każda taka istota opisana jest przez 14 cech, odpowiadających kolejnym cyfrom telekodu na karcie SIMPLUS lub - w przypadku użytkownika abonamentowego, specjalnej sekwencji cyfr na rachunku (każdy Trueman jest więc niepowtarzalny).
Zarządzanie Truemanami przypomina uczestnictwo w grze RPG i w zależności od modułu służy rozrywce, edukacji lub stanowi symulację zachowań na rynku ekonomicznym. Sukces, podobnie jak porażka, w tym systemie społecznej komunikacji ma także charakter finansowy – oznacza premię lub uszczerbek w stanie telefonicznego konta użytkownika.

VII MIEJSCE:
EDYTA PAULINA MAŁYSKO (Warszawa, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku)
Laureat o sobie
Jestem studentką zarządzania i marketingu. Pracuję w branży ubezpieczeniowej. Moją największą pasją jest szeroko rozumiana kreacja np. piszę wiersze i komponuję piosenki. Jestem laureatką kilku konkursów na hasło reklamowe. Interesuję się praktycznym zastosowaniem nowych technologii dotyczących telefonii komórkowej.

Jak powstał mój pomysł?
Mój pomysł do konkursu "Wizjonerzy Poszukiwani!" wynika z podstawowej potrzeby dzisiejszego konsumenta, czyli aktualnej informacji o ofertach promocyjnych dopasowanych zarówno pod względem zawartości jak i aktualnego miejsca przebywania. Niestety, ogłoszenia o okazjach w tradycyjnych środkach przekazu najczęściej dotyczą sklepów, które są daleko, a na miejscu często się okazuje się, że są nieaktualne. Myślę, że powstanie serwisu informacyjnego na podstawie mojego projektu, ułatwiłoby nam wszystkim życie i jego bardzo ważny składnik, jakim jest robienie udanych zakupów.

Opis pomysłu (,,Okazja SMS – serwis promocyjny”)
Koncepcja usługi "Okazja SMS" bazuje na wykorzystaniu możliwości geolokalizacyjnych w sieciach GSM. Usługa umożliwia uzyskanie informacji o promocjach handlowych na wyraźne żądanie przesłane SMSem lub poprzez WAP. Zamawianie informacji przez SMS jest proste i intuicyjne, zaś odpowiedź natychmiastowa i precyzyjnie dopasowana do zapytania i lokalizacji Klienta. Funkcjonowanie serwisu angażuje z drugiej strony Partnerów Handlowych Plus GSM, którzy udostępniają Klientom swoje informacje promocyjne przez
dedykowany moduł www. Partner Handlowy może również wysyłać za pośrednictwem interfejsu www SMSowe kupony rabatowe oraz inne informacje budują relacje z jego Klientami. Dla firm, usługa - "Okazja SMS", może stanowić tani i efektywny moduł budowania i utrzymania relacji z Klientami (CRM), wykorzystując do tego technologie mobilne PLUS GSM. Korzyści z danego projektu czerpie konsument, jak również placówka/partner handlowy. Ważnym aspektem jest oszczędność czasu i pieniędzy.


VIII MIEJSCE:
ARTUR PIASECKI (Tczew, Akademia Morska w Gdyni)
Laureat o sobie
Z zawodu i powołania jestem elektronikiem-programistą. W ostatnich latach nie potrafiłem pogodzić pracy z nauką, dlatego szczycę się faktem, że świadomie porzuciłem pracę zawodową, aby móc ukończyć studia. Niespodziewanie dla mnie, decyzja ta znacznie zwiększyła moje życiowe ambicje i pobudziła pasję ciągłego pogłębiania swojej wiedzy. Mimo, że nadal nie pracuję (chociaż nie jest to już mój wybór), to cieszę się, że mam wystarczającą ilość czasu, aby przygotowywać się do mojego wymarzonego zawodu konstruktora.

Jak powstał mój pomysł?
Na mój pomysł wpadłem dosyć szybko po tym jak dowiedziałem się o konkursie, lecz zanim zacząłem go opracowywać minęły prawie dwa miesiące intensywnych przemyśleń. W tym czasie pomysł krystalizował się i wzbogacał o kolejne detale i szczegóły. Projekt wykonywałem w sumie trzy razy. Za każdym razem, gdy go kończyłem, cały koncept stawał się bardziej dojrzały niż wskazywały na to pierwsze moje zapisy. Zdecydowanie najwięcej problemów miałem ze sformułowaniem marketingowych aspektów mojego pomysłu. Kiedy już skończyłem, wiedziałem, że stworzyłem coś wyjątkowego.

Opis pomysłu (,,GSMapa”)
Pomysł obejmuje propozycję wykonania i prowadzenia usługi, pozwalającej użytkownikom telefonii GSM pobieranie informacji geograficznych i operowanie nimi za pomocą prostego interfejsu graficznego. Informacje te mają mieć formę interaktywnych, zintegrowanych map z obszerną bazą danych, dotyczących różnych obiektów znajdujących się na obszarze tych map. Projekt zakłada intensywne wykorzystanie technicznych możliwości, zgrabnej lokalizacji położenia abonenta sieci GSM i automatycznego doboru mapy lokalnej. Opis pomysłu obejmuje analizę technicznych możliwości aparatów komórkowych w kontekście proponowanej usługi.
Opis zawiera również konkretną propozycję interfejsu graficznego pozwalającego sprawnie poruszać się w dużej ilości danych geograficznych, badanie oczekiwań rynku wobec podobnych usług, strukturę programową i sieciową usługi, problematykę przepływu informacji, wybrane zagadnienia koncepcyjne i techniczne, model biznesowy oraz plan wdrożenia, prowadzenia i rozwoju usługi. Powszechny zasięg usługi GSMapa pozwoli jej skutecznie zastąpić w wielu życiowych sytuacjach takie środki jak: mapy konwencjonalne, książki telefoniczne i punkty informacyjno – turystyczne.

IX MIEJSCE:

PIOTR DOMINIK PLEZIA (Wrocław, Politechnika Wrocławska)
Laureat o sobie
Obecnie jestem studentem. Lubię filmy oraz literaturę science-fiction, a moja ulubiona książka to "Dzieci wszechświata". Od zawsze interesowały mnie też telewizyjne programy naukowe, wszelkie nowinki techniczne oraz motoryzacja! Od 8 lat pomagam mamie prowadzić studio reklamy. Na co dzień mam styczność z programami graficznymi i grafika reklamową, co w znaczący sposób przyczyniło się do rozwoju mojej wyobraźni - czasami zbyt wybujałej.

Jak powstał mój pomysł?
Pomysł sam w sobie narodził się już kilka lat temu, ale wydawał mi się zbyt futurystyczny jak na tamte czasy (ok. 1997 roku). Nie myślałem nawet w najśmielszych wyobrażeniach, że kiedyś technologia zrobi tak ogromny skok do przodu i umożliwi realizację takiego przedsięwzięcia. Konkurs zorganizowany przez Plus GSM stał się dla mnie bodźcem, który spowodował uwolnienie wyobraźni, odświeżenie starych pomysłów i zebranie ich w logiczną całość.

Opis pomysłu (,,EASY LIFE SYSTEM System Ułatwiający Życie ”)
,,ELS” ma na celu maksymalną poprawę życia poprzez rozbudowany system, pozwalający na magazynowanie i przetwarzanie danych pod kątem konkretnych grup docelowych. Częścią integralną ELS jest baza danych pobierająca w sposób ciągły, dane z sieci czujników, umieszczonych we wszystkich możliwych miejscach, czyli w samochodzie, domu, pracy, na ubraniu itd. Istotą pomysłu jest zastosowanie telefonów oraz komputerów osobistych, jako narzędzi wspomagających pracę służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. 
Umieszczone przy tych urządzeniach czujniki mierzące puls, ciśnienie lub np. wyczuwające dym, byłyby bezpośrednio połączone ze służbami ratunkowymi, gotowymi do podjęcia natychmiastowych działań w chwili zagrożenia (zawał, wypadek, pożar czy napad). Zwiększenie skuteczności oraz lepsza koordynacja pracy pogotowia, straży pożarnej i policji w znaczący sposób podniosłaby komfort psychiczny pracowników tychże służb, oraz - co najważniejsze - pozwoliłaby społeczeństwu poczuć się pewniej i bezpieczniej.

X MIEJSCE:
ŁUKASZ TYNC (Mysłowice, Akademia Ekonomiczna w Katowicach)
Laureat o sobie
Studiuję na kierunku informatyka i ekonometria, na specjalności informatyka ekonomiczna. Z informatyką wiąże się też większość moich zainteresowań, dlatego właśnie z tą dziedziną chciałbym związać swoją przyszłość zawodową. Piszę pracę magisterską, przy czym szczególnie interesuje mnie tematyka związana z zarządzaniem projektami oraz algorytmami genetycznymi. Wypoczywam i odreagowuję jeżdżąc na nartach lub zajmując się grafiką komputerową.

Jak powstał mój pomysł?
Zgłoszony przeze mnie pomysł jest rozwinięciem moich zainteresowań. Zarządzanie projektami jest tematyką, która mnie interesuje. Po przeczytaniu ogłoszenia o konkursie, uznałem, że telefonia komórkowa mogłaby znacznie rozszerzyć możliwości programów do zarządzania projektami. W trakcie przygotowań do konkursu weryfikowałem różne wcześniejsze pomysły. Z ich syntezy powstał zaprezentowany projekt.

Opis pomysłu (,,System rozproszonego zarządzania projektami”)
Pomysł łączy funkcje umożliwiające zarządzanie projektami (harmonogramowanie, zarządzanie zasobami) z funkcjami ciągłego monitorowania parametrów projektu oraz mechanizmami zarządzania przepływem dokumentów. Wykorzystanie w proponowanym systemie serwera projektowego, sieci Internet oraz sieci GSM, pozwala na dostęp do ciągle aktualnych danych, dotyczących projektu, ułatwia zarządzanie zasobami projektu, ich lokalizację oraz pozwala na łatwą komunikację pomiędzy członkami projektu. Dodatkową zaletą dla użytkowników jest relatywnie niski koszt oraz duża elastyczność takiego systemu. Nie bez znaczenia jest też uniezależnienie systemu od posiadanego sprzętu komputerowego, co umożliwia korzystanie z usługi także małym firmom. Rozwijający się system mógłby stać się dla użytkowników sposobem na współdzielenie zasobów lub ich tańsze zdobycie w drodze przetargu ogłaszanego w sieci. System dostarcza także nowych kanałów komunikacji (np. callback).

Ciąg dalszy na następnej stronie...

XI MIEJSCE:
ADAM GRZEGORZ CUDAK (Żnin, woj. kujawsko – pomorskie, Technikum Gastronomiczne)
Laureat o sobie
Prowadzę pizzerię. Moje hobby to praca, motoryzacja, dobry film, gotowanie. W przyszłości chciałbym nauczyć się języka szwedzkiego i zwiedzić Szwecję. Kiedy trzeba zwariowany, kiedy trzeba trzeźwo myślący - oto ja, Cudak Adam - zbieżność nazwiska nieprzypadkowa.

Jak powstał mój pomysł?
Pomysł powstał w typowej scenerii ludzi chcących ułatwić sobie życie, według przysłowia "Potrzeba matką wynalazków". Jestem użytkownikiem telefonu komórkowego. Prowadząc firmę często kupuję różne towary (nie zawsze najtańsze). Chcąc to zmienić muszę wertować książkę telefoniczną i spędzać godziny na rozmowach telefonicznych. Dzięki mojemu pomysłowi oszczędzę czas, pieniądze i nerwy. Chciałbym otrzymywać informacje, które są dla mnie niezbędne i kupować najtaniej.

Opis pomysłu (,,INFOSTRADA PLUS GSM”)
Infostrada Plus GSM jest pomysłem stworzonym z myślą o wszystkich użytkownikach telefonii komórkowej. Żyjemy w XXI wieku, technologia rozwija się w fantastycznym tempie, a jednak wciąż mamy problemy z uzyskaniem potrzebnych nam informacji. Mój pomysł polega na wprowadzeniu do wielkiej bazy danych, przedstawicieli różnych gałęzi gospodarki wraz z ich produktami i cenami. Za pomocą SMSa, dowiemy się wszystkiego o interesujących nas produktach tj. firmie, miejscowości, ulicy, cenie lub innych ważnych dla nas szczegółach. Infostrada Plus GSM, ułatwia poszukiwanie tanich produktów, oszczędza czas, pieniądze i nerwy. Informuje o promocjach, najtańszych wczasach, najbliższych mechanikach, itp. Wskazując na wielką potrzebę wprowadzenia tego pomysłu w życie, chciałbym zadać krótkie pytanie: w jaki sposób odszukać producenta szklanych stojaków do płyt CD w Polsce zakładając, że jest to mała firma i nie zaistniała w Internecie?
Zapewniam, że taka firma istnieje. Zaletą projektu jest jego prostota. Wystarczy jeden SMS i wiem wszystko, kilka sekund i jestem wszędzie.

XII MIEJSCE:
ROBERT MACIEJ NOWOCIEŃ (Komorów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)
Laureat o sobie
Jestem człowiekiem otwartym, lubiącym ludzi, optymistycznie nastawionym do życia. Zawodowo zajmuję się sprzedażą rozwiązań IT. Uważam, że rozwiązania techniczne, w tym IT/telekom, powinny służyć ludziom i ułatwiać im życie.

Jak powstał mój pomysł?
Pomysły zawarte w moim projekcie wynikają z mojej natury oraz sposobu funkcjonowania. Jestem aktywny, mam mało czasu prywatnie i służbowo. Czasem po prostu rezygnuję z niektórych dobrodziejstw techniki IT/telekom, bo zbyt wiele czasu mnie to kosztuje lub po prostu nie umiem czegoś zrobić. Myślę, że takich ludzi jest więcej - moje pomysły mogłyby im ułatwić życie. Argumentem przemawiającym za rozwojem rozwiązań telekomunikacyjnych i komputerowych jest możliwość unikania bądź zmniejszania częstotliwości przejazdów samochodem, co, mam nadzieję, kiedyś zaowocuje redukcją stopnia zanieczyszczenia środowiska oraz
mniejszymi korkami na drogach.

Opis pomysłu (,,OSOBISTY PAKIET USŁUG TELEINFORMATYCZNYCH”)
Istotą pomysłu są rozwiązania zapewniające optymalne, zintegrowane usługi dla Użytkowników w zakresie komunikacji, dostępu do informacji i dzielenia się nimi. To nowe podejście do obsługi Użytkownika dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Pakiet obejmuje dodatkowo usługi z zakresu bezpieczeństwa Użytkownika, usługi teleinformatyczne w powiązaniu z Portalem Osobistym (jedno miejsce zarządzania czasem, zadaniami i informacją, sms+e-mail), automatyzację pewnych czynności związanych z obsługą komputera i innych urządzeń codziennego użytku – telefon GSM, samochód, urządzenia domowe. Korzyści płynące z pomysłu to prostota i komfort korzystania, oszczędność czasu oraz możliwość dopasowania zakresu zintegrowanych usług do indywidualnych potrzeb każdego Użytkownika. Dla Operatora i Partnerów biznesowych jest to możliwość uzyskania przewagi konkurencyjnej, zwiększenia lojalności obecnych i pozyskania nowych Użytkowników poprzez wartość dodaną usług.

XIII MIEJSCE:
SŁAWOMIR KOZIŃSKI (Włocławek, Politechnika Wrocławska)
Laureat o sobie
Studiuję elektronikę, zarządzanie i marketing. W wolnych chwilach pracuję w telewizji. Interesuję się fantastyką, informatyką, uwielbiam pływać - jestem ratownikiem, lubię zarządzać, prowadzić projekty, realizować pomysły, wdrażać nowe rozwiązania - ...zostanę menadżerem. 

Jak powstał mój pomysł?
Już jako dziecko marzyłem o możliwości oglądania telewizji w ... zegarku. Pamiętam jak koledzy skarcili mnie za ten pomysł. Teraz się okazuje, że istnieje taka możliwość. Różnego rodzaju pomysły na nowe technologie i rozwiązania miałem już wcześniej i co niektóre skrupulatnie spisywałem ... i czekałem, aż nadejdzie taki dzień. Pomysły drzemały we mnie od dawna. Czekałem tylko na dłoń, która pomoże mi pokazać je światu.

Opis pomysłu (,,INTERAKTYWNA REKLAMA”)
Interaktywna reklama, jest pomysłem na nową wizję technologii przyszłości związanej z telefonią GSM. Jest sposobem nowej formy aktywnej reklamy, adresowanej bezpośrednio do konkretnej, z góry ustalonej według pewnych zasad, grupy konsumentów.
Powołując się na teksty z publikacji dotyczących psychologii reklamy można przytoczyć:

  • Reklamy telewizyjne nikogo nie obchodzą

  • Internet to jedno wielkie cmentarzysko reklamy

  • Reklam radiowych nikt nie pamięta

Co łączy wszystkie te twierdzenia? O dziwo – wszystkie mogą być prawdziwe.
Żadna marketingowa wiadomość nie ma szans zaistnieć w świadomości odbiorców, o ile nie zdołamy przyciągnąć ich uwagi. I właśnie ta nasza nowa forma reklamy, która będzie reagować na profil telefonu GSM osoby przebywającej w zasięgu danej reklamy, ma odnieść odpowiedni skutek. Dzięki takiemu rozwiązaniu reklamodawcy będą mieli większą pewność, że ich reklama dotrze do konkretnej wyselekcjonowanej grupy odbiorców, a konsumenci nie będą stręczeni reklamami, które w ogóle ich nie interesują.
Świat jest znudzony standardową oklepaną reklamą. I tu jawi się nisza rynkowa na nowe rozwiązania, nowe pomysły zainteresowania czy przyciągnięcia choćby na chwilę uwagi konsumenta.

XIV MIEJSCE:
BARTOSZ ISALSKI (Wałbrzych, Politechnika Wrocławska)
Laureat o sobie
Niewątpliwie mogę powiedzieć o sobie, iż jestem "aktywnym leniem" w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Lenistwo sprawia, iż myślę bardzo kreatywnie i staram się rozwiązywać problemy w sposób wymagający jak najmniejszego zaangażowania z mojej strony, co z kolei owocuje niejednokrotnie ciekawymi pomysłami. Moje zainteresowania oscylują głównie wokół szeroko pojętej informatyki, choć przyznaję, iż intryguje mnie świat i posiadam dużą chęć poznawczą odnośnie różnych dziedzin nauki.

Jak powstał mój pomysł?
"Potrzeba matką wynalazków, a ich ojcem zazwyczaj jest lenistwo". I w tym przypadku pomysł stworzenia centralnego biura informacji powszechnie dostępnego z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, wziął się z potrzeby. Prowadząc aktywne życie często spotykałem się z problemem braku szybkiego dostępu do informacji w nieoczekiwanych miejscach i sytuacjach. Brak dostępu do internetu i innych mediów informacyjnych był niejednokrotnie przyczyną frustracji i mógł przynieść straty nie tylko finansowe.

Opis pomysłu (,,INFOSTRADA PLUS”)
Jest to projekt umożliwiający szybkie dostarczenie klientowi szukanej przez niego informacji. Usługa, którą może być Infostrada Plus daje użytkownikowi nowe możliwości, jakich nie udostępnia obecnie, żadna usługa na rynku. Użytkownik może w prosty sposób (głosowo, sms itp.) zadać dowolne pytanie, na które odpowiedź zostanie jak najszybciej dostarczona przez obsługę biura Infostrada Plus, w wybrany przez użytkownika sposób, za pośrednictwem telefonu komórkowego (głosowo, sms, fax, e-mail itp.).
Rozwiązanie to wypełnia zapotrzebowanie na szybką, konkretną informacje, potrzebną coraz częściej do uzyskania korzyści finansowych, czy też przydatną w drodze do osiągnięcia określonego celu np. sukcesu zawodowego. Infostrada Plus może być swoistego rodzaju narzędziem w poznawaniu świata i w zabawie.

XV MIEJSCE:
BARTŁOMIEJ OWCZAREK (Warszawa, Szkoła Główna Handlowa)
Laureat o sobie
Studiuję zarządzanie i marketing. Bardzo cenię sobie moją uczelnię ze względu na wyjątkowo duże pole wyboru, jakie oferuje, jeśli chodzi o dostępne ścieżki rozwoju. Działalność w stowarzyszeniu studenckim stwarza mi idealną pozycję do testowania w trudnej rzeczywistości mnóstwa pomysłów, które plączą mi się po głowie. Zapewnia również nieograniczone możliwości nawiązywania interesujących kontaktów z ludźmi biznesu.

Jak powstał mój pomysł?
Mój pomysł powstał właściwie już dawno i był następstwem moich doświadczeń z liceum, w którym zafascynowałem się na bardzo długi okres niezwykle wciągającą i realistyczną sieciową grą komputerową. Mimo iż kontakt z tym wirtualnym światem często dość mocno kolidował z realiami dnia codziennego, od tamtego czasu zostało we mnie pragnienie powrócenia kiedyś do specyficznego klimatu, który zrobił na mnie takie wrażenie. Dlaczego nie w formie aplikacji mobilnej?

Opis pomysłu (,,Mobilna gra sieciowa”)
Pomysł polega na rozwoju mobilnej rozrywki, w oparciu o koncepcję „rzeczywistości alternatywnej”. Istotą koncepcji jest równoczesny udział wielu osób w fikcyjnym świecie gry. Projekt ma na celu dostarczenie użytkownikom możliwości aktywnego uczestnictwa w innej rzeczywistości, w każdym czasie i miejscu dzięki urządzeniom mobilnym. Użytkownik mógłby brać udział w wirtualnych grach z wykorzystaniem tekstu z telefonu komórkowego. Praktycznym rozwiązaniem tej koncepcji jest gra sieciowa RPG, inspirowana już
istniejącymi grami w Internecie. Ciekawy jest również pomysł, wykorzystania istniejącej rzeczywistości jako planszy, którą scenariusz gry uzupełnia o elementy fikcyjne i stwarza uczestnikom nowe możliwości interakcji. Dostarczanie wartości, których dotyczy pomysł, oraz jego promocja powinna odbywać się poprzez różne kanały, wśród których ważną rolę odgrywa Internet.

XVI MIEJSCE:
SZYMON KUBIAK (Poznań, student dziennikarstwa)
Laureat o sobie
Kiedy chodziłem do szkoły średniej, jedni prorokowali mi, że zostanę adwokatem, inni polecali informatykę, gdyż wówczas Irlandia na gwałt potrzebowała tabunu specjalistów od komputera. Ostatecznie wszystko skończyło się na namiastce dziennikarstwa, jaką jest praca dla jednego z wiodących portali. W swoim krótkim życiu próbowałem różnych metod na osiągnięcie sukcesu. Teraz postanowiłem stanąć w szranki w projekcie "Wizjonerzy Poszukiwani", gdyż kreatywność zawsze była moją mocną stroną.

Jak powstał mój pomysł?
Początkowo myślałem o projekcie, w którym studenci psychologii odpowiadaliby na pytania zadawane przez użytkowników sieci Plus GSM. Każdy kosztujący kilka złotych SMS uprawniałby do poruszenia jednego problemu. Z usługi tej w głównej mierze korzystać miałaby młodzież potrzebująca pomocy w różnych sprawach. Jednak, gdy zacząłem się zastanawiać, czy nie mógłbym zaoferować czegoś lepszego, przypomniałem sobie o filmach. W kinach akurat odbywała się premiera kolejnego filmu wielkiego twórcy, którego dzieł od dawna nikt, poza przymuszanymi uczniami, nie chciał oglądać. Momentalnie pojawiła się myśl - dlaczego by nie dać szansy
młodym twórcom? Albo jeszcze lepiej - dać szansę młodym, jednocześnie promując markę Plus GSM. W tym momencie już wiedziałem, co zaproponować.

Opis pomysłu (,,Skręćmy coś”)
Młodzi twórcy nie mają praktycznie żadnych szans ,,wybicia się” w polskiej kinematografii. Co by się stało, gdyby dać im tę szanse, a jednocześnie umocnić pozycję czołowego operatora telefonii komórkowej, jakim jest Plus GSM? ,,Skręćmy coś” to pomysł polegający na zebraniu funduszy mających pomóc w realizacji filmu powstałego wedle najlepszego scenariusza, wybranego przez użytkowników telefonii komórkowej. Każdy mógłby zagłosować SMS-em na określony scenariusz i dzięki temu można byłoby zebrać pieniądze na produkcję filmu, który chcielibyśmy zobaczyć. Proste, odkrywcze i zarazem skuteczne. Młodzi kreatywni mogą rozwijać swój talent, zaś Plus GSM zwiększa swój prestiż i popularność.

XVII MIEJSCE:
CZESŁAW SIUDAK (Bielsko – Biała, Technikum Elektryczno – Mechaniczne)
Laureat o sobie
Moja komputerowa przygoda zaczęła się w 1973 r. i nieprzerwanie trwa aż do dzisiaj. Moje zainteresowania łączą się z wykonywaną pracą. Praca pozwala mi, jako technikowi, połączyć zamiłowania do sztuki, elektroniki, muzyki i wykorzystać wrodzone ciągotki plastyczne. Nie oznacza to jednak, że całe życie spędzam przy komputerze. Lubię sport, pływanie, siatkówkę.

Jak powstał mój pomysł?
Od pewnego czasu jestem posiadaczem palmtopa. Stąd też temat konkursu stał mi się bardzo bliski. Właśnie to słodkie maleństwo sprawiło, że zacząłem się zastanawiać nad jego poważniejszym wykorzystaniem. Mamy tu przecież wszystkie elementy stacjonarnego komputera (ekran, zewnętrzne nośniki danych, interfejsy dwukierunkowej komunikacji) oraz możliwość instalacji dowolnego oprogramowania, nawet tego osobiście tworzonego. Pojawienie się konkursu Plus GSM pozwoliło temat ten rozwinąć i przemyśleć już jako koncepcję na konkretnym przykładzie.

Opis pomysłu (,,System Akwizycji Danych Medycznych (SADM)”)
Projekt dotyczy wykorzystania istniejącej architektury sieci GSM, z wykorzystaniem techniki GPRS, do gromadzenia i wymiany danych z wszelkich specjalistycznych przyrządów medycznych, i urządzeń pomiarowych, stosowanych przez służby medyczne oraz indywidualnego pacjenta.
Urządzeniem pośredniczącym w wymianie danych może być telefon komórkowy, palmtop lub notebook wyposażony w moduł GPRS. Tworzona w ten sposób Baza Danych z historią choroby, umożliwia stałą kontrolę stanu zdrowia chorego, bez względu na jego miejsce zamieszkania oraz szybką reakcję w przypadku pogorszenia stanu zdrowia. Istnieje także możliwość łatwej adaptacji tego systemu do innego zastosowania, np. w akwizycji handlowej.

XVIII MIEJSCE:
SYLWESTER GRZYWA (Sosnowiec, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie)
Laureat o sobie
Z wykształcenia jestem informatykiem. Ponad dziesięć lat pracuję w Policji. Jestem domatorem, interesuję się elektroniką, lubię czytać Tolkiena i grać w tenisa.

Jak powstał mój pomysł?
Od dłuższego czasu myślałem o przygotowaniu strony www zawierającej informacje o mnie i o mojej rodzinie. Miał to być serwis "dla wybranych" dostępny poprzez WAP, czyli przy użyciu nowszej generacji telefonów komórkowych GSM. Jednak z braku czasu i motywacji pomysł zostawał tylko w głowie. Do opisania mojego pomysłu zmotywował mnie konkurs ,,Wizjonerzy Poszukiwani". Po zapoznaniu się z regulaminem, uznałem, że warto spróbować i po kilku dniach przygotowań; właściwie w ostatniej chwili, z bijącym sercem, wysłałem zgłoszenie.

Opis pomysłu („CYBERBAZA”)
Jest to pomysł na wykorzystanie nowej technologii w życiu codziennym: w pracy, w domu i dla zabawy, w dni powszednie i święta, w zdrowiu i chorobie. To pomysł dla każdego - twórczego umysłu. Liczby i opisy nierozłącznie towarzyszą naszemu życiu: PESEL, NIP, numer konta bankowego. „Cyberbaza” to projekt polegający na własnoręcznie utworzonej bazie danych w telefonie komórkowym. Możemy zapisać interesujące nas dane i zapomnieć o nich, ponieważ informacja przypomni się sama za pomocą powiadomienia w telefonie komórkowym. Zaletą tego pomysłu jest szybka dostępność do ważnych informacji, których nie musimy pamiętać, ponieważ pamięta je za nas nasz telefon. Z zapisanych przez nas informacji, którymi mogą być np. adresy znajomych, „dzwonki” czy „obrazki”– za naszym przyzwoleniem – będą mogli skorzystać również inni.

XIX MIEJSCE:
KRZYSZTOF PADEREWSKI (Łódź, Uniwersytet Łódzki)
Laureat o sobie
Moja praca zawodowa zawsze związana była z handlem i dystrybucją. Lubię pracować z ludźmi i rozwiązywać ich problemy. Jestem otwarty, ale konsekwentny w działaniu. Mam szerokie zainteresowania związane z techniką i nowymi technologiami.

Jak powstał mój pomysł?
Ponieważ moja kariera zawodowa związana jest obecnie z handlem wielkopowierzchniowym, mój pomysł zrodził się w wyniku codziennej obserwacji klientów dokonujących zakupów. Każdy z nas ma czasem problem z wyborem odpowiedniego dla nas produktu. Produktu, który jest dobry, trwały, wyprodukowany według odpowiednich norm, polecany przez specjalistów, ekologiczny. Gdzie szukać informacji o tych walorach? 
Odpowiedzią jest zwykły telefon komórkowy.

Opis pomysłu („System BCS – system skanujący kod kreskowy; skaner kodu kreskowego”)
Pomysł polega na wykorzystaniu powszechnie stosowanych, na większości produktów kodów kreskowych, systemu EAN. Każdy posiadacz telefonu komórkowego, po wprowadzeniu kodu kreskowego z interesującego go produktu, będzie mógł otrzymać informację z wykazem wszystkich punktów handlowych, w których może kupić lub serwisować dany produkt. Klienci nie będą narażeni na kupowanie ostatniej sztuki z wystawy, często zdekompletowanej, lub oczekiwanie na nową dostawę przez wiele dni. Za to będą mogli wybrać interesujący ich produkt, w sklepie oferującym np. najniższą cenę lub dodatkową promocję związaną z zakupem tego produktu.
Zastosowanie mojego pomysłu, może przynieść każdemu wymierne korzyści w postaci oszczędności czasu i domowych finansów.

XX MIEJSCE:
BOHDAN JÓZEF NAUMIENKO (Warszawa, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie)
Laureat o sobie skakałem z opóźnieniem z dwóch kilometrów zniknąłem za drzwiami i szedłem w dół w strugach powietrza wirując wokół zmieniającej się osi obrotu pamiętam usiłuję ustawić się w stałej pozycji twarzą do ziemi nie czuję jednak kierunku ciążenia ziemia nie istniała kołując opadałem w nicość "Seem but the clouds of the sky When the horizon fades; Or a bird's sleepy cry Among the deepening shades.”

Jak powstał mój pomysł?
Kiedy pracowałem w branży komputerowej zrozumiałem, że gospodarka oparta na wiedzy jest szansą dla Polski i podstawą takiej wiedzy jest mobilny dostęp do Internetu i jego systemu interaktywnych baz multimedialnych. Jednak wtedy nie istniała technologia szerokopasmowych transmisji w sieciach komórkowych (GPRS/UMTS) i mój pomysł na powszechne usługi wideodźwiękowe nie miał szansy na realizację. Dzisiaj jest to możliwe. Mój pomysł jest próbą zmierzenia się z tym wyzwaniem.

Opis pomysłu (,,TELEMEDIA+”)
Jest to projekt wdrożenia całego portfolio usług strumieniowych, w tym przede wszystkim realizację zaawansowanej usługi edukacji interaktywnej, która docelowo zintegruje trzy bezprzewodowe i nawzajem komplementarne technologie: komórkową GPRS/UMTS, satelitarną cyfrową oraz bezprzewodową, lokalną - WLAN dla różnych terminali. Użytkownicy Telemedia + będą mogli korzystać z tych i innych usług, wykorzystując dla transmisji GPRS/UMTS aparat telefonii komórkowej. Istotą projektu jest wykorzystanie telefonii bezprzewodowej GPRS/UMTS oraz WLAN jako urządzeń szerokopasmowej transmisji danych w warstwie dostępowej sieci internet oraz w warstwie brzegowej i szkieletowej sieci jako rozszerzenie terminali transmisji satelitarnej. Telemedia+ wprowadza element interakcji usług edukacyjnych, pozwalając użytkownikowi aparatu telefonicznego GPRS na dostęp do tematycznych zasobów wideodźwiękowych,
zlokalizowanych na serwerach dostawcy treści, nie tylko w sposób bierny, ograniczony wyłącznie do przeglądania zawartości, ale także w sposób aktywny; z możliwością dokonywania wyborów oraz personalizacji i konfigurowania usług i ich treści.

Opinie:

Opinie archiwalne (21):

Komentuj

Komentarze / 21

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    borysj pisze: 2003-03-27 17:21
    fajny konkurs byl :) gratulacje dla zwyciezców
    0
  • Users Avatars Mini
    wlo pisze: 2003-03-27 17:16
    Finałowa dwudziestka może być w pełni usatysfakcjonowana - oprócz wyróżnienia samego pomysłu, otrzymali nagrody za pomysł... A teraz proponuję wrócić do komentarzy pod newsem o ogłoszeniu tego konkursu. korek - szczęśliwy zdobywca pierwszego miejsca - jest przykładem, w jaki zachowywali się komentujący wtedy. Daleko mu pod każdym do "wizjonerów" ;-)
    0
  • Users Avatars Mini
    MISIEKZZ pisze: 2003-03-27 17:45
    gratulacje dla nich i dla plusa za ambitne konkursy
    0
  • Users Avatars Mini
    dev pisze: 2003-03-27 18:05
    lepsi wizjonerzy niż konkursy sms w idei....
    0
  • Users Avatars Mini
    nr124 pisze: 2003-03-27 18:20
    gratulujemy zwycięzcą
    0
  • Users Avatars Mini
    smichal pisze: 2003-03-27 20:51
    ten news to troche przydlugawy, ale i tak gratulacje dla zwyciezcow :))
    0
  • Users Avatars Mini
    maciek603 pisze: 2003-03-27 21:14
    I barzdo dobrze.
    0
  • Users Avatars Mini
    maciek603 pisze: 2003-03-27 21:18
    Pierwszy raz widzę, że jeden news jest podzielony na 3 części.
    0
  • Users Avatars Mini
    maciek603 pisze: 2003-03-27 21:21
    Aha, no i wielkie gratulacje dla zwycięstwów a szczególnie dla Michała!
    0
  • Users Avatars Mini
    Bakłażanista pisze: 2003-03-27 21:26
    gratulacje i szacun, nie byle sprawa...
    0
  • Users Avatars Mini
    ar2ro pisze: 2003-03-27 21:31
    gratulacje najlepszym, piekne pomysły = piękne nagrody :)
    0
  • Users Avatars Mini
    polkmn pisze: 2003-03-27 22:26
    wielkie gratulacje wyróżnionym!!
    0
  • Users Avatars Mini
    wilcek pisze: 2003-03-28 01:26
    ludzie to jednak maja pomysly :-), byle tylko ta technika nie wyprzedzila nas w rozwoju, co jak co, ale przyrode to najlepiej poznac poprzez bezposredni kontakt z nia a nie poprzez telefon komorkowy, wczkolwiek konkurs bardzo ambitny. gratulacje dla zwyciezcow.
    0
  • Users Avatars Mini
    CiepliX pisze: 2003-03-28 03:03
    za to w Ideii kolejny intelektualny szlagier sms'owy !!! Dla gospodyń wiejskich i podobnych intelektualistów... Jaki pan taki kram :-)
    0
  • Users Avatars Mini
    Athlon pisze: 2003-03-28 09:46
    O i tacy ludzie są potrzebni operatorom, jednak szara rzeczywistosć pokazuje ze nie bedą mieli oni znaczacego wpływu nawet jeśli zostana zatrudnienie u któregos z nich gdyz kluczowe stanowiska zajmują ludzie trafiajacy po znajomosci.
    0
  • Users Avatars Mini
    lala pisze: 2003-03-28 14:04
    moj mezczyzna byl jednym z wbrancow. nie wygral wprawdzie jednej z trzech glownych nagrod, ale dla mnie jest wielki. kocham go i tak.. :)
    0
  • Users Avatars Mini
    spiro pisze: 2003-03-28 19:44
    ja sie szykuje na nastepna edycje. slawa czeka ;)
    0
  • Users Avatars Mini
    wlo pisze: 2003-03-28 23:42
    A gdzie się podział inteligentny komentarz korka (tego z first place)?
    0
  • Users Avatars Mini
    toughluck pisze: 2003-03-29 01:20
    Heh. Pierwsze miejsce za coś, z czego korzystam od paru miesięcy??? Dziękuję, postoję. Gdybym, do jasnej *.*, wysłał pomysł, to bym skorzystał, a tak to czuję się wyruchany bez mydła. Po pierwsze - od paru miesięcy wysyłam blog na własny serwer e-mail, który automatycznie aktualizuje MySQL i strony w php (w fazie testowej i do bardzo prywatnych zastosowań, toteż nie działa przez www), a nieraz także załączniki (idą do odpowiednich folderów, a ponadto są wiązane z wiadomością tekstową), nawet parę razy (gdy miałem dostęp do laptopa) wysłałem dźwięk. Więc dla mnie to żadna nowość, po prostu nie wiedziałem, że za coś takiego można dostać 50,000 złotych...
    0
  • Users Avatars Mini
    toughluck pisze: 2003-03-29 01:22
    Mój pomysł, którego ostatecznie nie wysłałem, zakładał ścisłą współpracę operatora z producentami telefonów komórkowych, ale jak wspomniałem - ostatecznie pozostał niewysłany. A szkoda, bo biorąc pod uwagę rosnącą popularność Symbiana, dałoby się nawet oprzeć pomysł na prostych aplikacjach w rodzaju [.] - ha - wycięte, bo napisanie, o co chodzi byłoby zdradzeniem zbyt dużej ilości szczegółów, i nie chodzi o Instant Messaging.
    0
  • Users Avatars Mini
    ghostdog pisze: 2003-04-01 16:00
    On poprostu wpadl an pomysl bloga przez komorke! No ale gratulacje sie naleza!
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: