Omdia opublikowała wybrane dane dotyczące rynku mobilnych procesorów w I kw. 2023 r.
Mediatek jest liderem spadającego rynku chipsetów do smartfonów 4G z 53% udziałem w dostawach smartfonów w porównaniu do 19% Snapdragona i 14% Unisoc.
Rynek smartfonów 4G skurczył się o 30% w porównaniu rok do roku, ze 141 milionów w 1Q22 do 99 milionów w 1Q23. Udziały rynkowe każdego dostawcy pozostały w dużej mierze niezmienne w ciągu ostatnich dwóch lat, a wejście Unisoc było jedyną poważną zmianą na rynku.
Największym konkurentem MediaTek jest Qualcomm, który dostarcza chipy 4G dla wielu tych samych producentów OEM smartfonów co MediaTek. Xiaomi i Samsung są największymi klientami MediaTek, podczas gdy największymi klientami Snapdragona są Huawei i Xiaomi. Huawei ma dużo ze względu na produkcję telefonów 4G dopiero po nałożeniu sankcji przez USA.
UniSoC dwa lata temu był niewielkim producentem chipów, który produkował głównie chipy dla marek Transsion: Infinix, iTel i Tecno oraz ZTE. Jednak w 2021 roku wiele marek, takich jak Motorola, Honor, Realme, a nawet Samsung, przeszło na chipsety UniSoC do swoich telefonów z niższej i średniej półki.
Włożenie chipu UniSoC do Samsunga Galaxy A03 i A03 Core oznaczało duży wzrost biznesu dla UniSoc. Udział producenta chipów w rynku telefonów 4G wzrósł z 3% w 1Q21 do 17% w 1Q22, osiągając szczyt jako drugi największy dostawca chipów 4G w 3Q22 i 4Q22, z 22% udziałem w rynku, nieznacznie wyprzedzając Snapdragona w tych kwartałach.
Jako główny dostawca chipów 4G dla Realme, UniSoc stanął również w obliczu wyzwań związanych z trudnymi warunkami na rynku krajowym zarówno w Chinach, jak i Indiach, zmniejszając dostawy Realme. W 1Q23 UniSoC odnotował spadek dostaw o 43% rok do roku. Chociaż 30% wszystkich dostaw chipów 4G spadło w tym okresie, kluczową obserwacją jest to, że udział UniSoC w rynku gwałtownie spadł z 17% do 14%, ponieważ udziały innych producentów chipów wzrosły.
Qualcomm jest największym graczem na rynku telefonów 5G z Androidem. W 1Q23 dostawy smartfonów z układami 5G Snapdragon stanowiły 31% wszystkich smartfonów 5G, co stanowi wzrost z 25% w 1Q22, choć to nadal mniej niż szczytowy poziom 33% w 2Q21. Odzyskanie utraconego udziału w rynku chipsetów 5G jest w dużej mierze wynikiem przejścia Samsunga na Snapdragony w serii Galaxy S23 (w samym tylko 1Q23 to łącznie 11,8 miliona sztuk telefonów). Honor od 2021 roku również wykorzystuje głównie chipy Snapdragon w swoich flagowych urządzeniach.
Przejście Google z używania chipsetów 5G Snapdragon w swoich telefonach Pixel na używanie zastrzeżonych chipów Google Tensor od Pixela 6 nie wpłynęło szczególnie na udział Snapdragona w rynku w tamtym czasie, ponieważ telefony Pixel stanowiły niewielką część rynku.
W 2020 roku Kirin dostarczył 66,2 miliona chipsetów 5G dla smartfonów Huawei, co stanowiło 26% całego rynku chipsetów 5G w tym roku. Ale odkąd Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na biznes 5G Huawei, dane pokazują, że dostawy marki spadły. W 2022 roku dostarczyła zaledwie 1,3 miliona, czyli mniej niż 1% całego rynku.
Chipsety 5G Apple stanowią większość chipsetów 5G na rynku smartfonów, biorąc pod uwagę, że jest to drugi co do wielkości producent OEM smartfonów i produkuje głównie telefony 5G. Apple było największym producentem chipsetów 5G w każdym kwartale od 4Q21, a wraz z premierą iPhone'a 14s w 4Q22, jego chipsety 5G stanowiły 44% dostaw w tym kwartale.