Rząd chce pomóc operatorom stacjonarnym

Newsy
Żródło: Puls Biznesu
Opinie: 11

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje nowelizację prawa pocztowego i telekomunikacyjnego, które mają przystosować nasze ustawodawstwo do unijnego. Jednocześnie Krzysztof Heller, podsekretarz stanu, odpowiedzialny za telekomunikację, zamierza zaproponować pogrążonym w kłopotach operatorom zamianę opłat koncesyjnych na inwestycje infrastrukturalne.

20 stycznia 2002 r. minie odroczony termin płatności listopadowych i grudniowych rat koncesyjnych niezależnych operatorów telefonii stacjonarnej. Tylko w przypadku trzech największych podmiotów - Netii, Telefonii Lokalnej i El-Netu - odroczone zobowiązania wynoszą 109 mln EUR (ponad 390 mln zł). Konieczność wniesienia tych opłat mogłaby być przysłowiowym gwoździem do trumny dla tych spółek.

"Płatności te prawdopodobnie zostaną prolongowane. Jest bowiem oczywiste, że do 20 stycznia nie znajdziemy docelowego rozwiązania" - mówi Krzysztof Heller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedzialny za telekomunikację, a wcześniej prezes El-Netu.

Operatorzy domagają się od rządu zaniechania poboru pozostałych do zapłacenia rat, które szacowane są na 400 mln EUR (1,44 mld zł). Argumentują, że ich koncesje zostały wydane na 15 lat, gdy tymczasem już od 2002 r. każdy nowy operator będzie mógł rozpocząć działalność po zapłaceniu zaledwie 2,5 tys. EUR.

"Rozumiejąc argumenty operatorów, chcemy zaproponować im zamianę tych opłat koncesyjnych na inwestycje infrastrukturalne. Na takim rozwiązaniu zyskają zarówno operatorzy, jak i Skarb Państwa, bo inwestycje operatorów będą generować wpływy do budżetu w postaci płaconych podatków" - mówi Krzysztof Heller.

Taka konwersja zobowiązań koncesyjnych na inwestycje może być przeprowadzona jedynie na drodze ustawy.

"Planowany projekt miałby dodatkowo motywować niezależnych operatorów do działań idących w kierunku wzmocnienia konkurencji na rynku. Temu służyć mogłoby choćby popieranie działań konsolidacyjnych wśród operatorów czy zwiększenie przez nich współpracy przy budowie infrastruktury" - tłumaczy Krzysztof Heller.

Prace nad ustawą są na bardzo wstępnym etapie. Dużo bardziej zaawansowane jest przygotowywanie brakujących rozporządzeń do ustawy Prawo telekomunikacyjne. Mimo że obowiązuje ono od roku, wciąż brakuje blisko 2/3 aktów wykonawczych.

"Trzeba szybko uzupełnić te braki, bo jest to ważne choćby dla Urzędu Regulacji Telekomunikacji, który w niektórych przypadkach nie może podejmować decyzji, bo nie ma rozporządzeń. Wszystkie akty wykonawcze będą wydane w ciągu półrocza" - zapewnia Krzysztof Heller.

Najważniejsze z rozporządzeń to m.in. te, które precyzują kwestie rozliczeń międzyoperatorskich czy przydziału częstotliwości. Konieczne jest także przystosowanie stref numeracyjnych do obecnie obowiązującego podziału administracyjnego kraju. Koszty takiego przystosowania (m.in. wymiana central analogowych i unowocześnienie oprogramowania central cyfrowych) szacowane są na kilka miliardów złotych. Nic dziwnego, że operatorzy oczekują na rozwiązanie tej kwestii z dużym niepokojem.

"Mamy świadomość tych kosztów, dlatego planujemy dać operatorom czas na dostosowanie się do nowych stref" - mówi Krzysztof Heller.

Kolejnym krokiem resortu infrastruktury będzie nowelizacja prawa telekomunikacyjnego.

"Przyczyny takiego kroku związane są z pewnymi rozbieżnościami naszego ustawodawstwa z europejskim. Poza tym UE także zmienia na bieżąco swoje prawo, do czego musimy się dostosować. Po blisko roku jego obowiązywania mamy również uwagi od operatorów i innych uczestników rynku, które można wykorzystać w nowelizacji" - wyjaśnia Krzysztof Heller.

Opinie:

Opinie archiwalne (11):

Komentuj

Komentarze / 11

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    gmazur pisze: 2001-12-21 12:02
    A co? tepsie nie pomogą? Przeciez to tez operator telefonii stacjonarnej. A to moze i lepiej...
    0
  • Users Avatars Mini
    piasek pisze: 2001-12-21 12:10
    No ale czy ta pomoc nie jest zapóźno bo przecierz operatorzy stacjonarni (oprucz tepsy) są już na skraju upadłaści zwłaszcza NETIA
    0
  • Users Avatars Mini
    hubi pisze: 2001-12-21 12:11
    ludzie swieta ida i rzad chce sie pobawic w mikolaja i rozdawac prezenty, a tak powaznie to bardzo milo ze strony zady ze mysli o firmach w polsce zeby nie padly i zeby placily podatki pozdr
    0
  • Users Avatars Mini
    dexter pisze: 2001-12-21 12:55
    Operatorzy lokalni zostali nabici w butelekę z tymi koncesjami. Muszą teraz płacić chorendalne opłaty koncesyjne, gdy za dwa tygodni magą sam założyć firmę telekomunikacyjną za psie pieniądze. Po drugie przez ten cały czas firmy te były skutecznie blokowane przez TPSA, co uniemożliwiło im rozwinąć swojej działalności tak jak to zamierzały na początku procesu koncesyjnego. Rząd powinien zaniechać dalszego ściągania należnych opłat - choć w obecnej sytuacji budżetu nie sądzę ża tak łatwo popuszczą. Konwersja tych zaległości na inwestycje, w dłuższej perspektywie, uważam że wyjdzie klienton na dobre. Pzdr.
    0
  • Users Avatars Mini
    bodzio pisze: 2001-12-21 13:50
    heh, a myslalem, ze w koncu ktos wykupi koncesje w strefie 065 (Leszno) no ale w takiej sytuacji to trudno marzyc :(
    0
  • Users Avatars Mini
    jokerDM pisze: 2001-12-21 14:00
    Popieram Dextera, klientom wyjdzie to w przyszłości na dobre. Ale twarde stanowsiko rządu może doprowadzić do jeszcze większego upadku niektórych firm, które bez dopływu kapiatału zewnętrznego na pewno sobie nie dadzą rady.
    0
  • Users Avatars Mini
    Lysy pisze: 2001-12-21 15:29
    Operatorom stacjonarnym powinni jak najbardziej pomagac ale tym co sa blisko bankructwa i w ciezkiej sytuacji finansowej, bron boze nie TPsa! TPsa stracila duzo abonentow na rzecz komorek ale to nie jest powod zeby jej pomagac.
    0
  • Users Avatars Mini
    gmazur pisze: 2001-12-21 15:37
    Lysy: pewnie wiekszosc osob tak samo twierdzi jak Ty, ale prawo jest rowne dla kazdego. Jednak w tym przypadku tepsa nie dostanie pomocy, poniewaz ma dominujaca pozycje na rynku, a na dodatek firmy konkurencyjne nie mogly swiadczyc pelnego zakresu uslug. gm
    0
  • Users Avatars Mini
    bodzio pisze: 2001-12-21 17:58
    TP SA sama sobie zawinila, z takim cennikiem ?
    0
  • Users Avatars Mini
    bob_gr pisze: 2001-12-26 02:02
    Znowy mamy pomagac nieudolnym prezesom ktorzy zamiast dobrze zarzadzac to tylko kasy chca!
    0
  • Users Avatars Mini
    Qba pisze: 2001-12-27 12:35
    Taka pomoc z rzadu moze byc sztuczna bo i tak w kazdej chwili moze wszystko sie zmienic i byc zupelnie inaczej!
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: