Firma Notel Poland opublikowała raport ze swojego badania sieci 5G na terenie Warszawy.
Badanie odbyło się metodą Drive Test.
Sposób ten polega na zbieraniu danych w ruchu, poprzez umieszczenie urządzeń pomiarowych na pokładzie samochodu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie warunków bardzo zbliżonych do tych, których na co dzień doświadczają mieszkańcy danego miasta.
Badanie objęło wszystkich operatorów komórkowych: Orange, T-Mobile, Plus i Play.
Trasa przejazdu obejmowała najważniejsze arterie i szlaki komunikacyjne stolicy Polski, znajdujące się po obu brzegach Wisły.
Testy pobierania i wysyłania były przeprowadzane na terminalach pomiarowych Samsung S23. Wśród tych, które były używane do pomiarów pakietowych, najwyższy procentowy udział w technologii 5G zanotował Plus z wynikiem 98%. Kolejne miejsca zajęły Orange (85%), T-Mobile (83%) i Play (72%).
Podczas pomiarów danych, najwyższą średnią prędkość pobierania plików HTTP w ciągu 10 sekund w technologii 5G (NSA) osiągnął Plus, z wynikiem 129.4 Mb/s. Operator ten zdecydowanie wyprzedził kolejnych operatorów. Na drugim miejscu uplasował się T-Mobile (76.1 Mb/s), który okazał się nieznacznie lepszy od Play (61,3 Mb/s). Najniższy wynik zanotowało Orange (54,9 Mb/s).
W przypadku najwyższej średniej prędkości wysyłania plików HTTP 5G NSA w ciągu 10 sekund, najlepiej wypadł T-Mobile z wynikiem 51.80 Mb/s. Na drugim miejscu uplasowało się Play (51,07 Mb/s), a na trzecim Orange z wynikiem 44.05 Mb/s. Ostatnie miejsce zajął Plus z wynikiem 33.92 Mb/s.
Przy pobieraniu i wysyłaniu stałych plików o rozmiarach 10 MB i 5 MB, prędkości były znacznie niższe niż w teście, gdzie pobieramy i wysyłamy dane przez stały czas 10 sekund. Mimo tych różnic, także w tym specyficznym teście, operator Plus zajął pierwsze miejsce w pobieraniu pliku z wynikiem 44 Mb/s. W przypadku wysyłania pliku o rozmiarze 5 MB, pierwsze miejsce, podobnie jak w przypadku wysyłania danych w ciągu 10 sekund, zajął operator T-Mobile z wynikiem 38 Mb/s.
W kategorii najniższej średniej wartości ping, z uwzględnieniem pomiaru 5G (NSA), najlepiej wypadł Plus, z wynikiem 36 ms. Operator ten minimalnie wyprzedził Play, który osiągnął wynik 38 ms. T-Mobile zajął trzecie miejsce z wynikiem 55 ms, natomiast Orange zanotował najgorszy wynik – 65 ms.
Podczas Drive Testu wykorzystaliśmy skaner PCTEL Gflex do dokładnego pomiaru zasięgu dla poszczególnych operatorów. Skaner ustawiono w trybie automatycznej detekcji dostępnych technologii i częstotliwości. Oto mapy pokryciowe dla technologii 5G:
W danych zebranych za pomocą skanera pomiarowego możemy zauważyć, że najwięcej stacji bazowych 5G w obszarze objętym pomiarem posiada operator Plus (522 unikalnych komórek), następnie z identyczną liczbą unikalnych komórek 5G zmierzonych przez skaner są T-Mobile i Orange (415), którzy współdzielą te same fizyczne lokalizacje stacji bazowych. Najmniejszą liczbę unikalnych komórek zanotował Play (364).
Różnice w ilości posiadanych stacji bazowych można również zauważyć w przedstawionym wcześniej zestawieniu wykorzystania technologii 5G w trakcie pomiaru. Plus miał 98% użycia technologii 5G, Orange – 85%, T-Mobile – 83%, a Play z wynikiem 72%.
Z powyższych wykresów wynika, że Plus ma słabszą siłę sygnału 5G (średnia dla PSS RP = -88 dBm), podczas gdy T-Mobile i Orange mają średnią PSS RP = -78 dBm, a Play ma średnią PSS RP = -80 dBm. Może to wynikać z różnicy częstotliwości, na której działa Plus (pasmo 41 – 2500MHz) w porównaniu do pozostałych operatorów (pasmo 1 – 2100MHz). Dodatkowy wpływ na siłę sygnału może mieć parametryzacja sieci.