W tym tygodniu Telefonia DIALOG i Telekomunikacja Polska podpisały umowę o dostępie do sieci TP na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowej transmisji danych (BSA – bitstream access).
„Podpisana umowa umożliwi nam zaproponowanie naszych usług szerokopasmowego dostępu do Internetu Dialnet DSL klientom TP korzystającym z linii telefonicznej TP” – mówi Sławomir Szych, prezes zarządu Telefonii Dialog. „Równolegle pracujemy nad aspektem technicznym – dostęp do węzłów sieci TP, dostosowanie informatycznych aplikacji bazodanowych i rozliczeniowych – oraz nad przygotowaniem oferty produktowej skierowanej do klientów TP. Docelowo chcemy by oferta kierowana do tej grupy była identyczna z ofertą dostępową świadczoną w naszej sieci. Klient będzie po prostu klientem Dialogu, a kwestia infrastruktury na której oparte będą usługi z których korzysta, nie będzie go bezpośrednio dotyczyła”.
Oferta usług internetowych Dialogu kierowana do abonentów TP S.A. będzie wprowadzona w 2007 roku. Ostateczny termin uruchomienia zależy od terminu uzyskania fizycznego dostępu do sieci TP oraz dynamiki prac uzgodnieniowych między stronami.
Równolegle do projektu BSA, Dialog oczekuje na decyzję Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie usług hurtowego zakupu abonamentu (WLR – Wholesale Line Rental) – wniosek o decyzję regulatora został złożony w sierpniu br. 6 listopada kończy się miesięczny okres publicznych konsultacji projektu decyzji UKE w tej sprawie. „Spodziewamy się, że do końca listopada zapadnie ostateczna decyzja z zapisem natychmiastowej wykonalności. Prace nad wdrożeniem i kształtem oferty produktowej w tym zakresie są prowadzone równolegle do prac w obszarze BSA. W przyszłości planujemy wprowadzenie propozycji pakietów łączących obie usługi, pojawią się też pakiety internetowe powiązane z naszymi usługami telefonii internetowej świadczonymi pod marką NewFon” – mówi prezes Szych.
Obecnie Dialog ma ponad 450 tys. abonentów telefonicznych, w tym 100 tys. użytkowników Internetu. Do 2010 roku liczba klientów Telefonii Dialog ma wzrosnąć do 1 miliona.
Z dostępu szerokopasmowego Dialnet DSL korzysta już ponad 65 tysięcy abonentów, a plany rozwojowe spółki zakładają zwiększenie tego grona do 150 tysięcy do końca 2007 roku.