Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoznał 15 grudnia br. cztery sprawy odwołań Telekomunikacji Polskiej od decyzji prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z dnia 30 czerwca 2003 r. w sprawie zmiany umów o połączeniu sieci zawartych pomiędzy TP a Pilicką Telefonią.
Decyzjami tymi Prezes URTiP umożliwił abonentom TP korzystanie z usług wdzwanianego dostępu do Internetu za pomocą numeru dostępowego Pilickiej Telefonii. TP wniosła odwołania od decyzji zarzucając każdej z nich naruszenie przepisów Prawa telekomunikacyjnego, przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jak też nieuwzględnienie faktu istnienia oferty ramowej TP, mającej istotny wpływ na treść zaskarżonych decyzji.
Wydanymi wyrokami Sąd oddalił każde z odwołań TP. Podając ustnie motywy swoich rozstrzygnięć Sąd nie podzielił żadnego z zarzutów TP w szczególności zaś uznał, iż brak jest podstaw do kwestionowania ustalonych decyzją administracyjną stawek opłat w rozliczenia pomiędzy operatorami, jak też samego modelu rozliczeń. Nie podzielił także poglądu pełnomocnika TP, iż zatwierdzona oferta ramowa ma wpływ na zawarte pomiędzy operatorami i TP umowy o połączeniu sieci oraz na wydane decyzje Prezesa URTiP, zastępujące te umowy.
Powyższe orzeczenia Sądu mają istotne znaczenie dla dalszego rozwoju konkurencji na rynku telekomunikacyjnym w Polsce oraz dla dalszej liberalizacji tego rynku. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, utrzymując w mocy decyzje regulacyjne Prezesa URTiP wyraźnie wskazał, iż nie ma przyzwolenia dla wykorzystywania przez TP swojej znaczącej pozycji rynkowej, poprzez niedopuszczanie do rynku innych operatorów, chcących świadczyć usługi abonentom TP.