Sagem na kongresie w Cannes zaprezentował oficjalnie swój najnowszy flagowy terminal - model myX-7. Telefon jest ewolucyjnym rozwinięciem modeli X5 i X6. GSMonline.pl otrzymało X7 do testów 2 tygodnie przed oficjalną francuską premierą, co pozwoliło nam zapoznać się z funkcjami nowego Sagema. Testowany aparat nie był jeszcze finalną wersją produktu.
Francuski producent, nadal trochę niedoceniany w naszym kraju, na dojrzałym francuskim rynku, w IV. kw. zeszłego roku osiągnął pierwszą pozycję w sprzedaży terminali komórkowych wyprzedzając światowego lidera - Nokię. Dzięki temu, że francuski producent jest uwzględniony w porfolio trzech globalnych operatorów: Orange, T-Mobile i Vodafone, coraz częściej jest on postrzegany jako bardzo znaczący konkurent na rynku telefonów komórkowych. Podczas kuluarowych rozmów w Cannes z przedstawicielami innych producentów, wyrażali się oni ze szczerym podziwem na temat wyników, jakie osiąga Sagem. Sprzedaż tego producenta w zeszłym roku wzrosła aż o 59.2% do ponad 1 mld euro. Sagem znalazł się dzięki temu w TOP 10 światowych producentów komórek. Producent zastosował własną strategię wąskiego portfolio terminali. Cały czas utrzymywana jest produkcja modelu X5, który sprzedaje się nadal w ogromnych ilościach. Wprowadzane są jednak także jego kolejne edycje (X6 i teraz X7), które spełniają kolejne, coraz większe wymagania stawiane przez operatorów.
Zmiany w stosunku do X6
Posiadaczy modelu X6, których w Polsce jest już niemała liczba, na pewno zainteresuje, co nowego może zaoferować im X7. Najważniejsze są cztery zmiany: zmienił się wygląd samego aparatu, wprowadzono możliwość korzystania i pobierania gier Java MIDP 2.0 (a nie tylko gier In-Fusio), umożliwiono nagrywanie i wysyłanie plików wideo oraz wmontowano w X7 przeglądarkę WAP 2.0. Nie są to wielkie zmiany, ale jednocześnie sprawiają, że nowy X7 jest jednym z najbardziej zaawansowanych telefonów, który nie będzie jednocześnie astronomicznie drogi. Dla operatorów ważne jest także to, że X7 jest już gotowy do przyjmowania ustawień OTA (over the air) dotyczących WAP oraz MMS. Ta z pozorów prozaiczna funkcja bardzo pozytywnie wpływa na wzrost przychodów z transmisji danych.
WAP 2.0 jest również coraz ważniejszy, bo już nawet w Polsce, kolejny z operatorów planuje stworzyć w połowie roku zaawansowany portal WAP, który będzie wykorzystywać elementy standardu 2.0.
Oprócz najważniejszych zmian wprowadzono także drobniejsze ulepszenia. Główne menu jest wyświetlane teraz w postaci małych ikon - tak jak w Sony Ericsson T68. Ulepszono funkcję MMS: użytkownik X7 może forwardować nie pobrane wiadomości MMS, a samo wysyłanie wiadomości odbywa się w tle. Z X7 można także już przesyłać terminy z kalendarza w standardzie vCalendar. W nowym Sagemie zwiększono pojemność pamięci z 2.3 MB do 4 MB oraz wymieniono chipset wideo.
Wygląd zewnętrzny
X7 jest srebrny, a ten kolor podobno najbardziej odpowiada potencjalnym klientom. Obudowy można wymieniać, co jest jednym z ulubionych zajęć młodych komórkowców. Gumowa klawiatura ma zbyt małe klawisze i nie jest zbyt wygodna. Sagem podporządkował ergonomię klawiszy ogólnemu wyglądowi klawiatury, co niestety czyni większość producentów. Dwa klawisze pod ekranem można samemu programować, po menu poruszamy się naciskając duży, ale także niezbyt wygodny pad (zintegrowane 4 kursory). Z boku obudowy znajduje się port podczerwieni, a z tyłu przykryty obiektyw kamery. Samemu możemy robić sobie zdjęcia dzięki małemu lusterku obok obiektywu kamery. Główną zaletą nowego Sagema jest wielki i wspaniały ekran wyświetlający 65,536 kolorów. Jest to jeden z najlepszych ekranów jakie widziałem w telefonach - wyświetlane obrazy są krystaliczne, a barwy naturalne.
Kamera
Sagem jest wyposażony w kamerę z matrycą CCD o rozdzielczości VGA. Pozwala ona na robienie zdjęć i nagrywanie krótkich filmów, które później możemy przesłać do komputera lub poprzez MMS. W tym drugim przypadku już przed nagraniem musimy wybrać opcję ograniczenia wielkości zdjęcia i filmów. Jakość zdjęć jest dobra, a najlepiej będą ją ilustrować załączone poniżej przykłady.
Przykładowe zdjęcia wykonane wbudowanym w telefon aparatem
Wadą Sagema jest wolny procesor kompresujący filmy i zdjęcia. Zapisanie multimediów trwa dużo dłużej niż u konkurentów. Następnie nasze fotografie możemy zmienić włączając dodatkowe efekty np. sepię, negatyw itd. lub nakładając na zdjęcie specjalne zabawne ramki.
Przy wykonywaniu zdjęć możemy wybrać tryb poziomy lub pionowy oraz sposób oświetlenia (sztuczne, tryb nocny itd.). X7 oferuje także 4-krotny zoom cyfrowy.
Filmy nagrywane przez Sagema zapisane są w formacie zgodnym ze standardem 3GPP, więc zwykły odtwarzacz na komputerze przed zainstalowaniem specjalnych sterowników ich nie odtworzy.
Współpraca z komputerem
Do telefonu dołączono pakiet WellPhone, który pozwala na automatyczne zarządzanie całym telefonem z poziomu komputera. Aby przesyłać pliki z i do telefonu (dzwonki i tapety) należy zainstalować kolejny program "My Pictures and Sounds" (a wcześniej pobrać go z Internetu). Dużą zaletą programu WellPhone jest to, że wykrywa on używanego operatora i instaluje samodzielnie dedykowane połączenie GPRS np. dla Ery. Dzięki pakietowi WellPhone możemy także wygodnie wysyłać i odbierać SMS-y i EMS-y, edytować zawartość książki telefonicznej oraz zapisywać zadania i terminy w kalendarzu.
Przy przesyłaniu plików z programu "My Pictures and Sounds" trzeba niestety za każdym razem potwierdzać chęć zapisania każdego pliku w telefonie. Jest to niewygodne, gdy telefon znajduje się z tyłu komputera i transmituje dane przez port podczerwieni.
Personalizacja
Oprócz wymiany obudowy użytkownik Sagema może go personalizować na wiele innych sposobów. Do własnego nastroju możemy dobrać tzw. "temat" menu, tapetę oraz dzwonek. Dzwonki możemy pobierać poprzez SMS lub Internet. Dla oszczędnych Sagem wprowadził bardzo fajną możliwość nagrania dzwonka poprzez mikrofon aparatu. Taka melodyjka może trwać do 30 sekund. W każdej chwili naszym dzwonkiem może stać się przebój z MTV, chrapanie lub dźwięk pisku opon na pobliskim skrzyżowaniu.
Sagem dla biznesmena
Zaawansowanych użytkowników Sagem może zaskoczyć swoją funkcjonalnością. Książka adresowa jest ograniczona jedynie pojemnością dynamicznej pamięci telefonu. Każdy wpis w książce może zawierać kilka numerów telefonicznych, zdjęcie danej osoby, jej adres poczty elektronicznej, notatkę. Rekord możemy przypisać do grupy identyfikowanej odrębną ikoną oraz dzwonkiem. X7 nie oferuje synchronizacji danych z Outlookiem, ale wszelkie wpisy (także z kalendarza) można łatwo edytować przy pomocy programu WellPhone.
Planeta Sagem
Francuski producent, wzorując się nieco na klubie Nokii, stworzył specjalny internetowy serwis lojalnościowy dla użytkowników telefonów tej marki - Planet Sagem Większość usług jest niedostępnych dla osób z naszego kraju. Można jednak z tej strony ściągnąć dodatkowe programy pomocne w personalizacji naszego Sagema poprzez komputer, dlatego wartą ją odwiedzić i się na niej zarejestrować.
Bateria
Sagem zadbał o to, aby telefonu nie trzeba było ładować co kilka godzin. Dobra bateria jest wymieniana przez użytkowników telefonów komórkowych jako jedna z najważniejszych cech wymarzonej słuchawki. X7 nawet przy częstym podświetlaniu wielkiego ekranu nie musi być za często podłączany do prądu. W czasie testów aparat "karmiłem" co 3-4 dni. Zaawansowany Sagem nie ma natomiast funkcji podtrzymywania daty i godziny po wyjęciu baterii. Tej ułomności nie sposób zrozumieć.
Podsumowanie
Nowy X7 bardzo się wszystkim podoba. Jest to telefon, który spełnia oczekiwania zarówno odbiorców końcowych, jak i operatorów. Ci pierwsi mają do dyspozycji kolorowy ekran oraz dzwonki o radiowej jakości, ci drudzy mają WAP 2.0 oraz możliwość przesyłania ustawień GPRS automatycznie do telefonu swoich klientów, co pozwoli im czerpać dodatkowe przychody z transmisji danych. Sagem X7 to kolejny dowód na moją osobistą teorię, że rewolucja w telefonii komórkowej zaszła, ale nikt jej nie dostrzegł. Kupując Sagema klient może po chwili nakręcić krótki film z dźwiękiem i przesłać go do znajomych, może nagrać hałas miasta i ustawić go jako dzwonek, może połączyć się z niemal dowolną stroną internetową i sprawdzić pogodę na kolejne dni. To wszystko jest możliwe w telefonie "dla każdego" i za niezbyt duże pieniądze.