Francuski Sagem wprowadził na polski rynek swój nowy telefon w rozsuwanej obudowie, czyli tzw. slider. Sagem myC-4 został przygotowany specjalnie dla sieci Era i jest sprzedawany w promocji oferty Era Mix w cenie 84.14 zł (dane: listopad 2004). Cena jest niewielka, ale sam telefon jest bardzo prosty i należy do grupy nowoczesnych telefonów z dolnej półki. Nowy Sagem nie został wyposażony w kamerę, ale za to ma kolorowy wyświetlacz oraz ładnie wygląda.
Wygląd zewnętrzny
Sagem myC-4 jest bardzo podobny do rozsuwanych modeli firmy Siemens i Samsung. Od konkurentów różnią go jednak odważniejsze barwy. Mały Sagem jest wykonany z dobrej jakości plastiku - obudowa jest sztywna i nie skrzypi. Telefon jest bardzo mały i lekki - mierzy 89x44x23 i waży 91 g. Raczej nie należy się spodziewać, że będą powstawać telefony jeszcze mniejsze, ponieważ wówczas zacznie cierpieć ich ergonomia. Dzięki rozsuwanej obudowie mały telefonie nie jest skazany na niewygodną klawiaturę, która w sliderach może zachować całkiem "normalne" wymiary. Gdy korzystamy tylko z telefonów zapisanych w książce telefonicznej lub numerów ostatnio wybranych to w ogóle nie musimy rozsuwać obudowy i rozmawiamy wówczas przez jedno z najmniejszych urządzeń GSM jakie jest obecnie w sprzedaży. Przy zamkniętym telefonie nadal do dyspozycji pozostają klawisze kursora, klawisze słuchawek, klawisze szybkiego dostępu do wybranych funkcji oraz klawisz startu przeglądarki WAP. Ten ostatni przycisk to ukłon w stronę operatorów, którzy uwielbiają klientów przez pomyłkę łączących się z WAP-em poprzez GPRS.
Wadą Sagema jest to, że nie można wciskając kilka razy ten sam przycisk rozpocząć edycji SMS-a - taki szybki dostęp jest bardzo praktyczny, ale w Sagemie trzeba wciskać na przemian dwa klawisze menu, aby w końcu dobrnąć do edytora. Sama główna klawiatura telefonu jest wygodna, ale trochę nierównomiernie podświetlona, co utrudnia znalezienie poszczególnych liter. Dla osób, które korzystają z klawiatury na pamięć taka wada nie ma żadnego znaczenia. Z boku obudowy nie ma żadnych dodatkowych klawiszy, a przydałby się bezpośredni przycisk do regulacji głośności głośnika.
Ekran
Ekran Sagema myC-4 jest ze względu na wymiary samej obudowy niewielki, ale zapewnia wystarczającą rozdzielczość 128x128 pikseli. Wyświetlacz wykorzystuje starszą technologię CSTN. Liczba wyświetlanych kolorów wynosi 65 tysięcy. Wszystkie te parametry nie szokują, ale należy pamiętać, że jest to tani telefon z niższej półki, a rok - półtora roku temu takie ekrany były montowane w topowych modelach.
Menu
Menu w nowym Sagemie jest podzielone na następujące działy:
spis telefonów
wiadomości
multimedia
WAP
gry
organizer
ustawienia
aplikacje
Korzystanie z menu jest bardzo wygodne, a jego podział jest intuicyjny.
Spis telefonów
Sagem ma 4.7 MB pamięci dynamicznej, przy czym nie posiada aparatu cyfrowego. Oznacza to, że więcej miejsca użytkownik będzie miał do dyspozycji np. na dane kontaktowe. Ilość wpisów w książce telefonicznej nie jest na sztywno ograniczona. Każdy kontakt składa się z:
imienia
nazwiska
numeru 1
e-maila
numeru 2
numeru 3
grupy rozmówcy np. koledzy, klienci itp.
firmy
komentarza
oraz zdjęcia
Książka jest więc bardzo rozbudowana i na pewno nikomu nie zabraknie w niej miejsca. Sagem niestety nie oferuje synchronizacji danych z programem Outlook, więc tego modelu nie powinny kupować osoby korzystające do tej pory z tej funkcji.
Dane kontaktowe na komputerze można zmieniać używając programu WellPhone PC, który kosztuje dodatkowo prawie 50 euro. Nie należy zapominać, że mały Sagem nie ma ani portu podczerwieni, ani Bluetootha, co zmusza do zakupu dodatkowego kabla. Podsumowując: wymiana danych z PC w telefonie Sagem myC-4 dostępna jest tylko dla osób bardzo zdeterminowanych z dużą ilością wolnej gotówki.
Zaletą Sagema jest obsługa standardu vCard co pozwala na SMS-ową wymianę wizytówek w telefonami innych producentów.
Wiadomości
Sagema myC-4 obsługuje wyłącznie standard wiadomości SMS i MMS. W telefonie nie został wbudowany klient poczty elektronicznej, choć myC-4 obsługuje standard Java i aplikacja e-mail mogłaby być przygotowana w postaci zewnętrznej aplikacji. Jedyny sposób na wysłanie e-maila to wysłanie go poprzez MMS, ale jest to rozwiązanie droższe i mniej wygodne.
Obsługa MMS-ów w telefonie bez kamery ogranicza możliwość korzystania z wiadomości multimedialnych głównie do odbierania serwisów MMS - a ich popularność wśród użytkowników komórek nadal pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście z Sagema można także wysłać MMS-y, ale będzie do wiadomość z gotowym obrazkiem. Zaskakuje natomiast możliwość dodania do wiadomości nagranego komentarza, co nadal nie jest standardem w tańszych modelach. Długość nagrania ograniczona jest pojemnością pamięci. Nagranie dyktafonem (znajdującym się w innym menu) jest już ograniczone do 30 sekund - ta niekonsekwencja budzi delikatne zdziwienie.
Przy wpisywaniu treści SMS-ów może pomagać słownik T9, ale na szczęście nie jest on rozwiązaniem domyślnym, tak jak dzieje się to w przypadku Samsungów.
Dzwonki
Sagem podkreśla, ze w swoich telefonach oferuje dzwonki klasy HI-FI. Dotychczas aż takiej jakości dźwięku nie udało się potwierdzić w żadnym modelu tego producenta. Jakość dzwonków w Sagemie dorównuje innym producentom, ale na pewno nie są to dzwonki, które kojarzą się z określeniem HI-FI.
Nagranie z dyktafonu może zostać ustawione jako dzwonek, ale jakość takiej melodyjki nie jest za dobra. Lepsze rozwiązanie to pobranie gotowego dzwonka z Internetu.
Personalizacja dla Ery
Nowy Sagem jest sprzedawany we wszystkich sieciach z Grupy T-Mobile. Specjalnie dla polskiej Ery przygotowano przeglądarkę WAP (strona domyślna to Era Omnix, a zakładki kierują bezpośrednio do poszczególnych działów tego mobilnego portalu. Dodatkowo przy uruchamianiu telefonu pojawia się logo Ery. Logo PTC możemy także umieścić na tapecie oraz ustawić specjalny wygaszasz związany z naszym operatorem. Sagem nie przygotował tylko personalizowanego tematu dla największego polskiego operatora mobilnego. Operatorzy chcą się wyróżniać, a biedni producenci muszą spełniać ich coraz to większe zachcianki.
Sagem bardzo ładnie wyświetla strony Era Omnix, a sama przeglądarka (niestety tylko w wersji WAP 1.2.1) działa bardzo szybko. Bez problemu np. można korzystać z Gadu-Gadu, które jest jedną z usług dostępnych na Omnixie.
Aplikacje
Sagem jest prostym modelem, ale został wyposażony we wszelkie najczęściej używane usługi.
Do dyspozycji użytkownika francuski producent pozostawił:
wygodny organizer z wyświetlaniem miesięcznym, tygodniowym i dziennym
listę "to do" - czyli listę zadań do wykonania
kalkulator
przelicznik walut
budzik
timer
Dodatkowe aplikacje (wyłącznie w standardzie Java) można pobierać z Internetu.
Dla graczy Sagem przygotował tylko dwie gry - platformówkę Gulo's Tale oraz kolejną mutację rosyjskiego Tetrisa - Bubble Trouble. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby za drobne 9 zł pobrać sobie kolejną gierkę.
Bateria
Ogniwo Sagema myC-4 to bateria Li-ion o pojemności 700mAh. Nie jest to najlepsze ogniwo, ale konkurencja w temacie baterii również nie ma niczego specjalnego do zaoferowania. Dokładnie nie da się ocenić ile myC-4 wytrzymuje bez ładowania, ponieważ zależy to od tego jak często dzwonimy, bawimy się menu, wysyłamy SMS-y. Producent obiecuje czas czuwania 8 dni (w ogóle bez rozmawiania). Przy sporym użyciu Sagema trzeba ładować co 2 doby i jest to średni czas dla telefonów z kolorowym ekranem (to głównie ekrany "wykańczają" baterie). Oszczędzanie baterii było dla producenta Sagema priorytetowe, bo po wygaszeniu ekranu nie ma na nim nawet zegarka, co jest trochę uciążliwe. Wygaszanie wyświetlacza lepiej zostało rozwiązane np. w Nokiach. Wadą Sagema jest długi czas ładowania jego baterii.
Podsumowanie
Sagem myC-4 jest telefonem z dolnej półki, który ma wyglądać jak telefon z górnej półki. Materiały użyte do jego budowy są wysokiej jakości, ekran wyświetla 65 tys. kolorów, ale mały Sagem nie ma ani portu podczerwieni, ani aparatu cyfrowego. Ten ostatni brak na pewno dobrze wpływa na cenę aparatu, ale dla coraz większej rzeszy użytkowników kamera jest kluczowym elementem przy wyborze wymarzonego telefonu komórkowego. Sagem myC-4 jest skierowany do osób, dla których funkcje telefonu nie mają większego znaczenia - liczy się cena oraz ładny wygląd, a takich klientów jest najwięcej.