Sagem coraz odważniej poczyna sobie na rynku producentów komórek. Francuska firma wprowadza kolejne nowe modele, które często są dużo nowocześniejsze od aparatów sprzedawanych przez konkurentów. Tak jest w przypadku nowego telefonu Sagem myX-8, który już niebawem trafi na polski rynek.
Największym smaczkiem dla osób interesujących się projektowaniem wnętrz i przedmiotów będzie to, że nowego Sagema zaprojektował kultowy już młody francuski designer Ora Ito. Jego projekty z innych dziedzin można oglądać na stronie internetowej www.ora-ito.com.
myX-8 jest jednym z najbardziej zaawansowanych telefonów Sagem, jaki pojawił się do tej pory w sprzedaży. Jego główną zaletą jest ogromy ekran o rozmiarze 240x320 pikseli wyświetlający 256 tys. kolorów. Duży ekran oraz stosunkowo gruba obudowa wpłynęła niestety negatywnie na wagę Sagema - waży on aż 125 g.
Dla wielbicieli fotografii Francuzi wmontowali w telefon kamerę z przetwornikiem CCD 1.3 megapiksela, co dorównuje pierwszym aparatom cyfrowym jakie jeszcze do niedawna były w sprzedaży.
W związku z tym, że zdjęcia w wyższych rozdzielczościach zajmują więcej miejsca, Sagem jest wyposażony w standardową pamięć 40 MB, a dodatkowo każdy może sobie samodzielnie dokupić kartę pamięci w standardzie mini SD.
Wygląd zewnętrzny
Wygląd "X-8" ma jedną podstawową zaletę - nie pozwala pozostać obojętnym. To wielka przewaga w zalewie identycznych srebrnych aparatów. Sagem zaryzykował i poprosił o zaprojektowanie telefonu młodego i modnego projektanta. Powstał telefon, który wygląda bardzo elegancko, choć może jest troszkę zbyt masywny. Biała obudowa w telefonach jest bardzo rzadko spotykana, a podczas używania X8 okazuje się, że ten kolor jest praktyczny i wcale bardziej się nie brudzi. Biały kolor w urządzeniach przenośnych staje się modny głównie dzięki odtwarzaczowi MP3 - Ipod.
Klawisze klawiatury są niewielkie, ale mają wyczuwalny klik i pisanie na nich wiadomości jest bardzo przyjemne. Z tyłu obudowy umieszczono obiektyw kamery oraz lampę błyskową. Sagem zapomniał trochę, że szybka od kamery może się rysować i nie zabezpieczył jej w żaden sposób.
Prozaiczną wadą telefonu jest sposób wyciągania z niego baterii - proces ten trwa stanowczo zbyt długo. Na szczęście wyciąganie baterii nie odbywa się zbyt często.
Zdjęcia producenta |
|
Ekran
Ekran w Sagemie myX-8 naprawdę zachwyca. Jakość dorównuje lub przewyższa nawet wyświetlacze Samsunga, który dotychczas deklasował inne firmy. Ekran X8 jest ogromny - ma 240x320 pikseli. 256 tys. kolorów to maksymalna ilość jaką wyświetlają najlepsze telefony sprzedawane w Europie, a barwy X8 są bardzo żywe. Duży ekran pobiera dużo energii i niestety Sagem bardzo krótko podświetla swój ekran, a użytkownik nie ma wpływu na czas, po jakim włączają się wygaszacze. Aby oszczędzać energię posiadacz X8 może wyłączyć nawet podświetlenie klawiatury, ale jest to już lekka przesada.
Jakość ekranu podkreślają także wspaniałe tapety i wygaszacze przygotowane przez Ora Ito. Przy dobrej kampanii reklamowej X8 może stać się ulubionym telefonem osób interesujących się modą i designem.
Menu
Funkcje telefonu możemy uruchamiać skrótami lub korzystając z głównego menu. Skróty znajdują się pod dwoma klawiszami umieszczonymi tuż pod ekranem. Główne funkcje ukryte pod tymi klawiszami możemy dowolnie konfigurować. Samo menu główne jest podzielone na 12 działów (12 ikon). Dużą zaletą menu jest szybkość działania. Nie występują żadne opóźnienia znane np. użytkownikom telefonów z Symbianem. Esteci będą szczęśliwi, bo menu oprócz tego, że jest szybkie jest także bardzo ładne.
Pamięć
Sagem myX-8 ma jak na telefon komórkowy ogromną pamięć o pojemności 40 MB. Dodatkowo użytkownik może dokupić sobie kartę pamięci mini SD - niestety w komplecie nie otrzymujemy żadnej, nawet najmniejszej karty. Pamięć telefonu nie jest do końca dynamiczna i możemy w niej zapisać 100 wiadomości MMS lub do 500 krótkich wiadomości tekstowych. Są to ilości, które zadowolą każdego.
Kamera
Kamera wbudowana w Sagema myX-8 ma matrycę 1.3 megapiksela. Pozwala to na wykonywanie zdjęć z rozdzielczością 1280x960. Telefon pozwala także robić zdjęcia w trybach: 800x600, 640x480 oraz 320x240 pikseli. Przy zdjęciu w najwyższej rozdzielczości telefon nie potrafi go automatycznie zmniejszyć podczas wysyłania MMS-em. To spora wada, ponieważ często w pamięci telefonu (dużej) chcemy archiwizować zdjęcia w lepszej jakości, ale równocześnie coraz częściej chcemy się nimi pochwalić wysyłając je do innych posiadaczy telefonów multimedialnych. Jakość zdjęć Sagema jest trochę gorsza od tych znanych np. z Sony Ericssona S700 lub Nokii 6630, ale należy pamiętać, że X8 będzie od tych telefonów sporo tańszy. Zaletą Sagema jest mocna lampa błyskowa, co jest zaskoczeniem w telefonie komórkowym.
Osoby lubiące zabawę aparatem fotograficznym mogą w Sagemie korzystać z opcji płynnego zoom (8x) oraz z trybów sepia, czarno-biały, negatyw. Sagem ma też zaprogramowane różne programy balansu bieli.
Kamera potrafi także nagrywać filmy. Już przed nagraniem musimy podjąć decyzję, czy film ma mieć długość pozwalającą na przesłanie go MMS-em, czy też ma mieć długość dowolną.
MMSy wysyłane z X8 mogą mieć aż 300 KB, ale te odbierane są ograniczone do 100 KB.
Wadą telefonu jest dosyć wolne zapisywanie zdjęć do pamięci.
Zdjęcia w rozdzielczości 320x240 | |
Zdjęcia w rozdzielczości 1280x960 | |
Wiadomości
Sagem X8 obsługuje standard wiadomości SMS oraz MMS. Ze względu na to, że jest to telefon z tzw. wyższej półki użytkownik ma prawo oczekiwać, że będzie miał do dyspozycji również możliwość sprawdzania poczty elektronicznej nawet poprzez bardzo prostego klienta e-mail .Sagem zaniedbał tę funkcję i przez X8 poczty nie sprawdzimy.
Gry
Niestety w Sagemie wgrano na stałe tylko jedną grę po tytułem Alive & Fearless. Jest to standardowa strzelanka - lecimy samolotem (statkiem kosmicznym?) i strzelamy do wszystkiego co się rusza. Sagem obsługuje gry Java MIDP 2.0, co nie jest już wyróżnikiem na rynku. Sagem wyróżnia się natomiast szybkością działania aplikacji - zainstalowana gra z bogatą grafiką działa bardzo szybko, dużo sprawniej niż podobne gry w innych telefonach.
WAP
WAP chcieliśmy testować w serwisie Era Omnix i chyba nie był to najlepszy pomysł. Era nie wykrywa jeszcze takiego modelu i Omnix wyświetlił się w wersji czaro-białej. Inne strony mobilne, w tym serwis gsmonline.pl/palm działały bardzo szybko i sprawnie. Format czcionek i grafika - wszystko znajdowało się na swoim miejscu.
Bateria
W Sagemie X8 zainstalowano ogniwo Li-ion o pojemności 900 mAh. Producent obiecuje 350 h w stanie czuwania, ale w przypadku, gdy korzystamy z telefonu normalnie (głównie chodzi o korzystanie z podświetlenia ekranu) to trzeba go podłączać do prądu raz na dwa dni. W telefonie po odłączeniu baterii nie działa zegar i aparat musi potwierdzać na ekranie, czy wyświetlony czas jest prawidłowy, czy też bateria nie działała przez dłuższy czas.
Pakiet oprogramowania WellPhone
Oprogramowanie WellPhone dołączane od dawna do Sagemów jest bardzo zaawansowanym pakietem, ale niestety współpraca z telefonem X8 nie jest pozbawiona wad. Pakiet w ogóle nie obsługuje połączenia Bluetooth. Użytkownikowi Sagema pozostaje kabelek USB (nie ma go w standardowym zestawie) oraz wolna podczerwień.
Pakiet oprogramowania WellPhone cd.
Przegrywanie plików z PC do pamięci telefonu (np. plików MP3) trwa długo i to nawet wówczas, gdy przegrywamy je poprzez Bluetooth korzystając z opcji Wyślij w systemie Windows. Co dziwniejsze, po wejściu do menu Music Player telefon wyświetla komunikat, że to menu jest puste i nic w nim nie ma. Pliki mogą być odtwarzane jedynie z poziomu menu Multimedia, ale odtwarzacz pozwala wczytać zaledwie jeden plik z muzyką jednocześnie.
Zdjęcia z pamięci telefonu możemy przegrywać poprzez Bluetooth na dysk komputera, ale każde zdjęcie musimy przesyłać osobno, tak jak w przypadku transmisji pomiędzy telefonami komórkowymi.
Pakiet WellPhone przydaje się za to np. do wygodnego wysyłania SMS-ów (różnej klasy) i do synchronizacji książki telefonicznej z Outlookiem. Bezpośrednio poprzez WellPhone możemy także wykręcać numery telefoniczne i dzwonić do wybranych osób (korzystając oczywiście z mikrofonu i głośnika w telefonie). W pakiecie WellPhone kontrolujemy stopień zapełnienia pamięci (nie jest ona dynamiczna). Dzięki zapisanym na płycie CD ustawieniom telefon bez żadnych dodatkowych zabiegów potrafi połączyć się poprzez GPRS z operatorem, z którego właśnie korzystamy. Tę autokonfigurację testowaliśmy w Erze i po zainstalowaniu pakietu wystarczyło kliknąć opcję Connect i telefon połączył się przez GPRS. Prędkość zbadane w serwisie Numion niestety nie były zbyt atrakcyjne: download witryn odbywał się na poziomie 22 kbps.
Pakiet sprzedażny
W niewielkim pudełku z Sagemem myX-8 oprócz aparatu otrzymaliśmy aż trzy uproszczone instrukcje (po polsku, słowacku i czesku), pakiet oprogramowania WellPhone na CD, zestaw słuchawkowy stereo oraz ładowarkę. Na płycie znajdziemy też instrukcję obsługi telefonu w formacie PDF. Do szczęścia brakuje jedynie kabelka do szybkiego przegrywania plików MP3 oraz małej karty pamięci.
Podsumowanie
Nowy Sagem zaskakuje swoim niebanalnym wyglądem i zaawansowaniem technicznym. Telefon ten zapewne nie będzie też najdroższy. Francuskiej firmie należą się brawa za ten model, ponieważ wyróżnia się on z tłumu prawie identycznych telefonów, które możemy kupić w naszych sklepach.
Sagem jest bardzo zaawansowany, ma dużą pamięć, kamerę o wysokiej rozdzielczości, wspaniały ekran, ale też nie jest pozbawiony trochę dziwnych ułomności - po wyjęciu baterii nie działa jego zegar oraz nie posiada klienta poczty elektronicznej. Na pewno jednak należy zaliczyć ten telefon do bardzo udanych - Sagem się rozwija i zaczyna być w tej dziedzinie wyjątkiem w porównaniu do innych europejskich koncernów produkujących telefony.