Sagem myZ-55 to najnowszy produkt francuskiego producenta, który pojawił się już w sprzedaży w polskich salonach. Jest on niestety dostępny tylko w Erze, ale zapewne są szanse, że później pojawi się w ofercie także innych operatorów. Otrzymany do testów telefon był przygotowany specjalnie dla Ery - w wielu miejscach menu znajdowały się bezpośrednie linki do portalu Era Omnix.
Wygląd zewnętrzny
Sagem jest bardzo dumny ze swojego nowego cacka, bo jest to kolejny Sagem z modną, rozsuwaną obudową, czyli tzw. slider. Po drugie Francuzom udało się stworzyć naprawdę mały 85 x 42 x 23 mm i lekki 85 g telefon. Przez to, że aparacik jest niewielki, trochę niewygodna jest jego klawiatura. Przyciski są małe i przez to wydaje się, że lepiej pasują do damskich, delikatnych dłoni. Kobiety powinny natomiast uważać na swoje paznokcie przy wyjmowaniu baterii z aparatu - naprawdę lepiej posłużyć się metalowym pilniczkiem.
Francuzom nie udało się niestety schować wewnątrz obudowy anteny, choć wiele osób nie lubi takiego rozwiązania. Z tyłu obudowy znajduje się bardzo dobrze ukryty obiektyw aparatu - znajduje się on w specjalnym wgłębieniu, a dodatkowo jest przykryty szkłem. Obok obiektywu jest także lusterko do autoportretów, ale jest tak małe, że naprawdę ciężko z niego skorzystać.
Obudowa telefonu rozsuwa się bardzo wygodnie i cicho. Otwieranie jest wspomagane przez system sprężynowy. Należy mieć nadzieję, że będzie on trwały. Nawet po zasunięciu obudowy użytkownik ma dostęp do klawiszy menu i kursorów, co pozwala wybierać numery i rozmawiać przez telefon bez rozsuwania klawiatury.
Jakość wykonania obudowy Sagema myZ-55 jest w miarę dobra, choć obie części obudowy mogłyby być lepiej spasowane.
Wygląd podlega wyłącznie subiektywnej ocenie, ale można pokusić się o twierdzenie, że myZ-55 jest bardzo zgrabnym i ładnym telefonem.
Dużą zaletą Sagemów jest ich jakość wyświetlaczy. We francuskim cacku zastosowano spory ekran TFT 128 x 160 pikseli wyświetlający ponad 65 tys. kolorów. Bardzo ładnie prezentują się na nim kolorowe tapety, zdjęcia, jak i samo barwne menu.
Menu
Spis funkcji jest bardzo kolorowy, ale jest także prosty i czytelny. Menu to 9 ikon i użytkownik nie ma problemu z tym gdzie, jaką funkcję znaleźć. Wadą menu jest to, że po wejściu do spisu funkcji domyślną ikoną jest kamera, a nie edytor SMS-ów. Sagem zapomniał też o wyraźniejszym podświetleniu wybranej funkcji menu - to jest naprawdę spore utrudnienie.
Szybciej do niektórych funkcji możemy dotrzeć wciskając klawisze znajdujące się bezpośrednio pod ekranem. Umieszczono tam listę skrótów, które przewijamy kursorami. Skróty ukryte są także pod klawiszami kursorów.
Główne menu składa się z następujących funkcji: gry, WAP, aplikacje, wiadomości, kamera, multimedia, organizer, książka telefoniczna oraz ustawienia.
Wiadomości
Telefon jest oczywiście wyposażony w obsługę wiadomości multimedialnych MMS. Francuzom udało się umieścić w obudowie aparat cyfrowy VGA, co pozwala nam na przesyłanie zdjęć np. z szalonych wakacji nad polskim morzem. Najciekawszą funkcją w menu wiadomości jest możliwość tworzenia listy wysyłkowych zarówno dla wysyłki MMS-ów, jak i SMS-ów. W pamięci telefonu zapiszemy do 100 wiadomości tekstowych. Pamięć na MMS-y jest już dynamiczna.
Pamięć
Pamięć w Sagemie myZ-55 niestety nie należy do największych. Jeszcze niedawno 3.7 MB w telefonie był olbrzymią ilością, ale obecnie w dobie telefonów multimedialnych to mało. "Na szczęście" Sagem jest wyposażony w aparat VGA i nie ma odtwarzacza MP3, więc duża pamięć nie jest mu niezbędna.
Dźwięki
Sagem z uporem twierdzi, że w jego telefonach można znaleźć dzwonki Hi-Fi. Dzwonki rzeczywiście są polifoniczne (64 głosy), ale do jakości Hi-Fi im daleko. Sagem obsługuje pliki audio: iMelody, Midi ,WAV, AMR, C-Midi. Jak łatwo się zorientować brakuje najpopularniejszego obsługi obecnie formatu zapisu muzyki, czyli MP3.
Aparat
O jakości aparatu najlepiej świadczą przykładowe zdjęcia. Jakość zdjęć nie jest porywająca, ale aparat w pewnych sytuacjach naprawdę może dostarczyć wiele zabawy. Jego klasa całkowicie wystarcza do MMS-ów. W Sagemie zastosowano kamerę CMOS VGA (640 x 480 pikseli). Sam aparat nie jest wyposażony w prawie żadne dodatkowe funkcje - nie możemy nim nagrywać filmów, nie ma lampy błyskowej. Aparat jest wyposażony w zoom cyfrowy (2x) oraz teoretycznie w samowyzwalacz. Ten ostatni niestety w ogóle nie działał i zdjęcie wykonywało się natychmiast. Długo trwa natomiast zapis zdjęcia do pamięci, co wyklucza wykonanie szybko kilku zdjęć.
Przykładowe zdjęcia wykonane aparatem Sagem myZ-55
WAP
Z funkcji bardziej zaawansowanych Sagem może poszczycić się szybką transmisją GPRS klasy 10 i przeglądarką WAP w wersji 2.0 - to pozwala na naprawdę wygodne i miłe dla oka przeglądanie stron serwisów internetowych przygotowanych dla urządzeń mobilnych. Stroną domyślną dla tego modelu jest oczywiście serwis Omnix, który wygląda na ekranie myZ-55 bardzo atrakcyjnie. Zaletą przeglądarki firmy Openwave jest duża szybkość działania, co w przypadku mobilnego Internetu jest kluczowe. Klient mając trudny interfejs (tylko kilka klawiszy) nie może dodatkowo czekać w nieskończoność na wygenerowanie danej strony na ekranie.
Aplikacje
W menu Aplikacje każdy użytkownik znajdzie dla siebie choć jedną usługę, która na pewno mu się przyda. Do wyboru są: kalkulator, przelicznik walut, budzik, timer, zadania. Zadania to tekstowe lub głosowe notatki, które możemy gromadzić w telefonie. Każda notatka może zostać przesłana poprzez MMS. Do zadania możemy dopisać jego "deadline" i telefon przypomni nam o terminie alarmem. Wygodne jest to, że notatki nagrywa się bezpośrednio wciskając klawisz kursora w trybie czuwania, czyli w każdej chwili, gdy akurat coś się nam przypomni.
Organizer
Osoby z dużą ilością spraw na głowie w Sagemie znajdą pomoc w postaci rozbudowanego kalendarza, który teoretycznie można synchronizować z komputerem. Teoretycznie, ponieważ w komplecie nie otrzymujemy kabla USB, który umożliwia taką synchronizację. Z55 nie ma portu podczerwieni, ani Bluetooth, więc dodatkowy wydatek jest niezbędny.
Także w kalendarzu jest możliwość dodawania notatek głosowych - to bardzo wygodne, bo możemy szybko dodać opis spotkania, nie bawiąc się w stukanie na klawiaturze.
Przy odtwarzaniu notatek ujawnia się pewna niedogodność z Z55 - telefon nie ma systemu głośnomówiącego i aby odsłuchać notatkę trzeba telefon przyłożyć do ucha.
Gry
myZ-55 obsługuje aplikacje Java MIDP 2.0, ale standardowo ma już wgrane dwie gry dostarczone przez firmę Gameloft. Obie gry są bardzo dobrej jakości. Wielbiciele platformówek spędzą godziny grając w Gulo's Tale, a osoby z zacięciem lotniczym polatają myśliwcem w grze Siberian Strike.
Książka telefoniczna
Książka w Sagemie jest bardzo rozbudowana. Do każdego kontaktu możemy dodać trzy numery telefoniczne, dwa adresy e-mail, adres www, nazwę firmy, zdjęcie, dzwonek, oraz komentarz. Książka korzysta z pamięci dynamicznej.
Bateria
Bateria w Sagemie myZ-55 to ogniwo Li-ion o pojemności 650 mAh. Czas czuwania we współczesnych telefonach jest obecnie całkowicie wystarczający. Gorzej jest jednak jak zaczynamy z telefonu korzystać: dzwonić, podświetlać klawiaturę i ekran. Sagem działa wówczas bez ładowania około 2-3 dni, co jest wynikiem średnim. Nadal telefony z kolorowymi ekranami nie dorównują pod tym względem starszym modelom, które bez problemu wytrzymywały tydzień bez ładowania.
Podsumowanie
Sagem myZ-55 to bardzo udany, ale nie należy zapominać, że także stosunkowo prosty telefon. Francuzi robią telefony "dla ludzi": w miarę tanie i zawierające najpopularniejsze obecnie funkcje. W tym modelu udało się zamknąć te funkcje do bardzo małej i lekkiej obudowy. Osoby, które chcą głównie dzwonić, wysyłać SMS-y i okazjonalnie wysłać zdjęcie znajomym powinny się zaopatrzyć w ten model Sagema. Osoby mające dużo większe wymagania powinny rozejrzeć się np. za myS-7 z Windowsem lub myX-8 z 40 MB pamięcią i odtwarzaczem MP3.