Samsung Galaxy A51 5G – mnóstwo zalet w dobrej cenie

Akcje partnerskie | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Samsung Galaxy A51 5G – mnóstwo zalet w dobrej cenie

Samsung A51 5G, którego można kupić już w sieci Plus, to obecnie jeden z najtańszych dostępnych na rynku smartfonów obsługujących tą najnowszą technologię. 

Telefon współdzieli ze zwykłym modelem A51 nazwę, ale mimo podobieństw w wyglądzie czy zestawie kamer, tak naprawdę to zupełnie inne urządzenie. Wszystko przez procesor, którego użył producent. Exynos 9611 ze zwykłego A51 nie obsługuje sieci 5G, Exynos 980 jest już wyposażony w ten modem. Jest też niemal dwukrotnie wydajniejszą jednostką (A51 w AnTuTu Benchmark osiągnął 186134  pkt., A51 5G – 320524 pkt.) co sprawia, że można go postawić w jednym szeregu z innymi smartfonami z 5G dostępnymi w Plusie, wyposażonymi najczęściej w Snapdragona 765 5G, np. Motorolą Edge czy ZTE Axon 11 5G.

 

Sprawdziliśmy w kilku stacjach bazowych Plusa w Warszawie, jakie prędkości osiągał A51 5G. Sieć piątej generacji w Warszawie jest elementem pierwszej fazy wdrażania technologii 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. Nadajniki zostały dostarczone przez Ericssona. Prędkości jakie uzyskiwaliśmy wahały się od 443 do 213 Mbps przy pobieraniu i 47,8 do 12 Mbps przy wysyłaniu. Telefon łączył się z siecią 5G automatycznie, gdy tylko wykrywał jej obecność i utrzymywał stabilne połączenie. W chwili obecnej działa w stolicy 10 stacji bazowych, do końca roku ma zacząć działać większość z zaplanowanych dodatkowych 600 stacji dla Warszawy i aglomeracji. Pokrycie całej stolicy powinno się zakończyć w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

A51 5G kosztuje w Plusie 2130 zł, jest także dostępny w ofercie abonamentowej, np. za 99 zł na start i 36 rat po 56 zł miesięcznie za sprzęt, z abonamentem polecanym do 5G za 70 zł miesięcznie. I prócz obsługi sieci 5G ma jeszcze kilka niezaprzeczalnych zalet. 

Pierwszą, którą poczujemy zaraz po rozpakowaniu pudełka są rozmiary urządzenia. Telefon ma piękny, duży wyświetlacz (o którym za chwilę), ale udało się go zamknąć w bardzo zgrabnej i poręcznej obudowie. Wymiary to 158.9 x 73.6 x 8.7 mm a waga 187 g, co oznacza, że A51 5G bardzo dobrze i pewnie leży w dłoni i bez większych problemów da się go obsłużyć jedną ręką.

Druga zaleta to jakość samego ekranu. Panel o przekątnej 6.5 cala wykonano w technologii Super AMOLED, ma proporcje 20:9  i zagęszczenie pikseli na cal na poziomie 405. Dzięki temu widoczność w pełnym słońcu jest doskonała, ale też i na bardzo dobrym poziomie jest jasność minimalna, tak by nasze oczy nie męczyły się w ciemnościach. Oczywiście Samsung daje nam mnóstwo możliwości doboru indywidualnych ustawień – trybów ekranu (żywy i naturalny), balansu bieli (od zimnej do ciepłej) czy natężenia kolorów RGB.

Zaleta trzecia to działanie. Telefon z Exynosem 980 pracuje na poziomie flagowych urządzeń. Brak jest jakichkolwiek spowolnień czy zacięć, na każde nasze polecenie reaguje błyskawicznie, bezproblemowo daje sobie radę z każdą grą, a co najważniejsze, nie nagrzewa się nadmiernie przy żadnej czynności. 6 GB RAM zapewnia dobre trzymanie zakładek w pamięci a wielki plus należy się za to, że oprogramowanie nie wyrzuca ich z niej szybko i możemy wrócić do jakiejś zakładki bez przeładowywania po stosunkowo długim czasie. Nie można też zapomnieć o doskonałej jakości rozmów.  

Zaleta czwarta to oprogramowanie. Android 10 przykryty nakładką One UI to komfortowa i prosta obsługa (ciemny motyw, gesty), możliwość wyboru wielu motywów czy tapet, używania dwóch kont w komunikatorach, stworzenia oddzielnej listy kontaktów czy ukrycia aplikacji i danych w prywatnym sejfie. Dla graczy jest specjalna strefa Game Launcher ograniczająca powiadomienia i zwiększająca wydajność urządzenia.  

Zaleta piąta to doskonała jakość zdjęć i filmów. Samsung od lat jest jednym z liderów rynku w tej kategorii i A51 5G z pewnością nikogo nie rozczaruje. Zestaw kamer w telefonie to: 48 MP obiektyw główny ze światłem 2.0, 12 MP szeroki kąt ze światłem 2.2, 5 MP obiektyw makro i 5 MP sensor głębi. Z przodu mamy aż 32 MP kamerkę ze światłem 2.2. Wideo możemy kręcić w rozdzielczości 4K 30 FPS i niższych z tyłu i FHD z przodu. Zdjęcia mają piękne, żywe, nasycone kolory, świetną rozpiętość tonalną i doskonałą szczegółowość. Bardzo dobrze sprawdza się tryb nocny, 5 MP obiektyw do makro daje dużą przewagę w porównaniu do najczęściej stosowanych przez innych producentów 2 MP. Wideo jest świetnie stabilizowane elektronicznie, filmy mają dużo szczegółów i doskonale zbierany dźwięk.

Zaleta szósta to możliwości audio. Cieszy obecność wejścia mini-jack na słuchawki, dzięki czemu możemy podpiąć nasz ulubiony zestaw. Jeszcze bardziej cieszy jakość dźwięku, która jest fantastyczna. Producent daje całe mnóstwo możliwości dopasowania jego barwy do naszych upodobań, mamy działający tak na słuchawkach na kabelku jak i na Bluetooth Dolby Atmos, kilka trybów muzyki (normalny, pop, klasyczny, jazz rock) oraz niestandardowe, gdzie sami możemy dopasować barwę zgodnie z upodobaniami.

Zaleta siódma to bateria. Obsługa sieci 5G jest równoznaczna z większym poborem mocy. Producenci o tym wiedzą, dlatego smartfony obsługujące te częstotliwości mają większe ogniwa. Tak też jest w przypadku A51 5G, bateria urosła w porównaniu do zwykłej A51 o 500 mAh i ma teraz pojemność 4500 mAh. Jeśli na stałe przebywamy w zasięgu 5G, powinno nam to zapewnić dzień bezproblemowej pracy. Jeśli częściej będziemy w zasięgu 4G, energii powinno nam starczyć na dwa dni pracy.

Samsung Galaxy A51 5G jest jednym z tańszych smartfonów obsługujących najnowszą technologię. Korzystając z niego w sieci Plus w pakiecie dostaniemy nie tylko niesamowite szybkości przesyłu danych, ale i co ważne, bardzo dobrze wycenione urządzenie, które nikogo nie zawiedzie.

Wyniki testów sieci 5G Plusa w Warszawie:

  

  

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: