Test Samsung Galaxy R GT-I9103

Recenzje
Opinie: 3

Klasa smartfonu E (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

Samsung Galaxy R został przez nas zaliczony do naszej subiektywnej kategorii E ze względu na procesor dual core oraz ekran 4.19 cala. Kamera tego smartfonu ma matrycę 5 megapikseli, więc bardziej pasuje do klasy C. Tak naprawdę to R należy do kategorii R, którą Samsung opisuje w następujący sposób: „“R” (Royal / Refined) – Premium category models, a combination of power, performance and productivity for the individual who wants to be defined by the technology they carry.”

Opis klasy królewskiej bardziej pasuje do modelu S II i Note, ale Samsung Galaxy R GT-I9103 także nie może się wstydzić swoich parametrów. Najciekawsze jest jednak to, że bardzo niewiele osób wie, że Galaxy R istnieje – nie jest w ogóle promowany i żadna z sieci komórkowych w Polsce go nie sprzedaje. Nie wiadomo z czego to wynika, bo model R na pewno wyróżnia się na rynku smartfonów. Jest bowiem wyposażony w procesor NVIDIA Tegra 2 mobile super chip. Procesor ten wewnątrz smartfonów zdarza się naprawdę rzadko.

Galaxy R kosztuje o 200-300 zł taniej do modelu Galaxy S II, więc cenowo nie jest niestety zbyt atrakcyjną propozycją.

Zestaw – ocena 5

Samsung Galaxy R jest dostarczany z ładowarką z własnym kablem, ze słuchawkami i kablem USB. Szkoda, że Samsung nie zdecydował się na wykorzystanie kabla USB jako części ładowarki.

 
 
 
 
 
 
 

Obudowa – ocena 5

Galaxy R jak zwykle w przypadku produktów Samsunga jest doskonale zmontowany. Telefon dzięki zastosowanym tworzywom jest lekki, waży tylko 131 g, a należy pamiętać, że wyświetlacz ma aż 4.19 cala. Parametry ekranu to Super Clear LCD (TFT) 480 x 800 pikseli. Grubość urządzenia do 9.55 mm. Wadą obudowy jest umieszczenie głośnika do multimediów z tyłu obudowy – po położeniu telefonu na płaskiej powierzchni jakość dźwięku jest tragiczna. Liczba klawiszy na obudowie została ograniczona do minimum zgodnie z najnowszą modą, czyli brakuje np. klawisza spustu migawki. Klawisze pod ekranem są dotykowe, ale działają prawidłowo i nie reagują na przypadkowe muśnięcia. Na obudowie nie ma także przycisku lupki, czyli googlowej funkcji search. Samsung Galaxy R ma dwie kamery: 5 mega i 1.3 mega.

 
 
 
 
 
 
 
 

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6

Samsung Galaxy R to potężny smartfon wyposażony w procesor o dwóch rdzeniach taktowanych zegarem 1 Ghz. Producentem tego chipsetu jest znany producent procesorów graficznych GeForce, czyli NVIDIA. Pamięć urządzenia to 8 GB. RAM ma pojemność 1 GB.

System/ustawienia/ekran główny/nakładka – ocena 5

W telefonie zainstalowano Androida 2.3.4 Gingerbread. Na razie nie wiadomo, czy w „erce” znajdzie się Ice Cream Sandwich, czyli Android 4. Samsung modyfikuje Androida swoimi nakładkami Samsung TouchWiz i Samsung L!ve Panel UX. Modyfikacje to przede wszystkim charakterystyczny sposób odblokowywania ekranu, specjalne widżety, rozbudowane funkcje zarządzania energią oraz własny interfejs obsługi telefonu głosem. System działa stabilnie, choć dwa razy ewidentnie procesor NVIDIA miał konflikt z oprogramowaniem, bo telefon źle wyświetlał grafikę w grze, a raz zawiesił się całkowicie przy odtwarzaniu wideo z poziomu Facebooka.

Do dyspozycji użytkownika jest maksymalnie 7 pulpitów na głównym ekranie.

       
       
       

Wprowadzanie tekstu – ocena 6

Wprowadzanie tekstu na ekranie 4.19 cala jest super przyjemne, choć po testach Note to chyba już wszystkie telefony z ekranami mniejszymi niż 5 cali nie będą nas w pełni zadawalały  Oczywiście jak zwykle wygodniejsza jest klawiatura pozioma. Gingerbread pozwala także na dyktowanie tekstu.

Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 4

Aplikacja telefonu jest prosta i wygodna. Wspiera smart dialing oraz funkcję ulubionych kontaktów z Androida. Jakość połączeń głosowych jest bardzo dobra. Niestety w zasięgu sieci 3G zdarzało się, że osoby, które do nas dzwoniły wpadały bezpośrednio na pocztę głosową. Być może jest to jednak wada sieci komórkowej, z której zwykle korzystamy.

Kamera – ocena 3

Kamera w Galaxy R jest tragiczna. Jakość zdjęć (balans bieli), szybkość migawki, ostrość – wszystko to wymaga poprawek. Balans bieli szwankuje także podczas nagrywania wideo. Samsung zastosowały gorszą kamerę niże we flagowym S II, ale trochę przesadził i taka kamera nie powinna się znaleźć nawet w najtańszym telefonie. Sytuację ratuje trochę wygodny interfejs, który pozwala na zmianę ustawień kamery.

   

Przykłady zdjęć i film prezentujemy poniżej:

 
 
 
 
 
 
 
 

Przeglądarka – ocena 6

Przeglądarka w Galaxy R działa znakomicie – strony wczytują się bardzo szybko i wyglądają tak jak na PC. Ustawień jest sporo, ale nie musimy wcale ich analizować, bo na domyślnych „settingsach” przeglądarka jest naprawdę wygodna i praktyczna. Oczywiście w jednym czasie możemy otworzyć kilka okien jednocześnie. W kolejnej wersji Androida dostępne będą także zwykłe zakładki znane z komputerów.

     

Odtwarzacz wideo – ocena 6

Odtwarzacz wideo potrafi bez najmniejszych problemów odtworzyć materiał FULL HD MPEG4. Telefon ma certyfikat Divx HD, więc mniej formalne standardy wideo również potrafi odtworzyć. ERKA nie dała sobie rady z Matroską FULL HD, ale zwykłego Xvida odtwarza bez konieczności instalacji dodatkowych odtwarzaczy.

   

Nawigacja i mapy – ocena 5

Android staje się coraz lepszym systemem dla osób korzystających z telefonu jako nawigacji. Bez problemu możemy uruchomić na nim Naviexperta (płatnego) lub bezpłatną nawigację Google. Dodatkowo mamy możliwość instalacji np. Korkosfery lub obserwowania korków na stronie mtraffic.pl. Telefon staje się dużo lepszym narzędziem do nawigowania niż dedykowane urządzenia bez modułu GSM. Rozmiar ekranu 4.2 cala nie jest może idealny, ale wystarcza do obserwowania drogi podczas nawigacji.

     

Obsługa plików Office – ocena 5

Tak jak we wszystkich wyższych modelach Samsunga za obsługę plików biurowych odpowiada pakiet Polaris. Pakiet już w standardzie ma możliwość edycji dokumentów. Nasze testowe pliki otwierały się bardzo szybko. Niestety chyba po raz pierwszy w historii testów plik XLS powodował zamknięcie całej aplikacji. Udało się go otworzyć dopiero za trzecim razem. Smartfon niespecjalnie nadaje się do zabawy plikami Office, ale w sytuacjach awaryjnych może być najszybszym sposobem na naniesienie i odesłanie prostych poprawek.

Gry – ocena 5

NVIDIA GeForce wszystkim kojarzy się ze wspaniałą obsługą grafiki w grach. Podobnie jest z wersją mobilną. Gry działają znakomicie. Testowaliśmy Assassin’s Creed HD, Lets Golf 2 HD, N.O.V.A. Jedynie Spider Man HD wyświetlał źle swoją grafikę.

   
   
 

Bateria – ocena 4

Ogniwo w Samsungu Galaxy R ma pojemność 1650 mAh. To całkiem porządna wartość, choć telefon bez ładowania nie wytrzymywał całej doby. Takie są niestety zalety procesorów „dual core”, choć my ze swej strony dobijaliśmy baterie stale włączonym WLAN i Bluetooth oraz oczywiście często podświetlanym ekranem. Hobbyści mogą wydłużyć czas działania baterii, bo w menu znajdziemy prawdziwe multum ustawień pozwalających na oszczędzanie energii. Samsung rysuje także wykresy i ocenia, która aplikacja najbardziej „kasuje” aktualnie baterię.

 
     
 

Sklepy z aplikacjami – ocena 5

Oprócz Android Market (w nowej, ładnej wersji) w Samsungu mamy do dyspozycji także TegraZone Games, Game Hub oraz Samsung Apps. Oczywiście App Store jest nadal lepszy, ale rynek Androida rozwija się bardzo szybko, więc jakość aplikacji będzie się polepszać.

     
     

Podsumowanie

Samsungu Galaxy R to telefon, w którym Samsung testuje procesor dostarczony przez Nvidię. Jakby na rynku nie byłoby Galaxy S II, to „erka” zapewne byłaby hitem sprzedaży. Sytuacja jest jednak inna i mało kto wie, że Galaxy R jest już w polskich sklepach. Dla kogo jest ten telefon? Na pewno dla graczy, dla Androidowców, którzy będą się lubili chwalić, że mają na pokładzie Nvidię oraz dla zamożnych klientów marzących o smartfonie. Na pewno nie jest to telefon dla osób, które lubią robić smartfonem zdjęcia i kręcić filmy.
61_galaxy_r

Zalety:

  • ładny interfejs

  • wygląd i wykonanie telefonu

  • dobra przeglądarka

  • dobry klient e-mail

  • bezpłatna nawigacja

  • HSPA + 21Mbps / HSUPA 5.76Mb

  • Bluetooth v 3.0

Wady:

  • Błędy niektórych aplikacji wykorzystujących grafikę

  • Głośnik na dole

  • Bardzo słaba kamera (zapewne jej oprogramowanie)

  • Przeciętna bateria

 
 
 

Opinie:

Opinie archiwalne (3):

Komentuj

Komentarze / 3

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    muddy pisze: 2011-12-02 11:39
    "Szkoda, że Samsung nie zdecydował się na wykorzystanie kabla USB jako części ładowarki" - a niby dlaczego? Ładowarka z kablem Samsunga jest bardzo zgrabna. I mimo że np. LG daje ładowarkę bez kabla, to jest ona większa niż Samsungowa. Wolę dostać kabel i ładowarkę osobno - kabel może być podpięty na stałe np. do peceta, a ładowarka przyda się w podróży. Przepinanie kabla z ładowarki do komputera nie jest zbyt wygodne.
    0
  • Users Avatars Mini
    Preza pisze: 2011-12-02 11:54
    Do note mam mala ladowarke i kabelek oddzielny a s2 ma ladowarke za kabelkiem polaczona. I szczeze mowiac wole rozwiazanie z Note. ladowarka od s2 lezy w szufladzie
    0
  • Users Avatars Mini
    Edi pisze: 2011-12-16 19:39
    Problemy z grami HD to nie dziwota, bo dla tego modelu należy instalować THD zoptymalizowane dla Tegry.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: