Klasa smartfonu C (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-6 (5 – bardzo dobry)
Wstęp
Samsung jest niekwestionowanym liderem wśród producentów telefonów działających na systemie Android. Ma w swojej ofercie kilka naprawdę udanych modeli. Jednym z nich jest flagowiec Samsung Galaxy S III. Samsung S III Mini dzieli ze swoim starszym bratem niemal identyczny wygląd obudowy. Oba modele różnią się wielkością, co z resztą sugeruje sama nazwa, ale przede wszystkim specyfikacją i ceną. Mini nie jest po prostu mniejszą wersją S3, jest o połowę tańszy i posiada całkiem inne wnętrzności. Nie oznacza to jednak, że nie jest godny uwagi. Dzięki uprzejmości sieci Orange, która dostarczyła telefon do testów, mamy możliwość sprawdzić to w praktyce.
Główne wady i zalety telefonu Samsung S3 Mini
Zalety:
Bardzo dobrej jakości wyświetlacz Super AMOLED
Android w wersji 4.1.2 który działa płynniej od poprzednich wersji
Nowa wersja nakładki TouchWiz – Nature UX
Stabilny i dopracowany system
Aparat robi dobre, ostre zdjęcia
Bateria starcza na dwa dni umiarkowanego używania
Wygodny do obsługi jedną ręką i noszenia w kieszeni
Odtwarzanie wideo w osobnym oknie
Wady:
Brak słuchawek w zestawie, ładowarka bez odłączanego kabla
Niewystarczająca moc obliczeniowa do odtwarzania filmów 1080p
Nie obsługuje plików MKV
Brak możliwości nagrywania wideo 1080p
Pliki Office bez edycji, tylko podgląd
W zasadzie brak dodatkowych bajerów np. dodatkowych aplikacji
Zestaw – ocena 3
Zestaw jest całkowicie standardowy. W pudełku znajdziemy ładowarkę i kabel micro USB. Różnica polega na tym, że ładowarka ma kabel przymocowany na stałe, więc do podłączenia do komputera dostajemy osobny przewód. W większości ostatnio testowanych telefonów kabel od ładowarki był odłączany. W pudełku nie znajdziemy niestety słuchawek.
Obudowa – ocena 5
Samsung Galaxy S3 Mini jest bardzo podobny do większego i znacznie droższego modelu S3 – gdyby nie różnica wielkości byłby niemal nie do rozróżnienia. Krawędzie i rogi telefonu są mocno zaokrąglone, nie znajdziemy tu wielu ostrych kantów. Zaokrąglenia widać szczególnie gdy położymy telefon ekranem na stole. Cała tylna część obudowy jest obła. Taki design podzielił zwolenników telefonów Samsunga. Jednym się podoba, innym nie. Naszym zdaniem biały S3 mini wygląda bardzo zgrabnie i dobrze leży w ręku. Można go obsłużyć jedną ręką. Cały telefon jest wykonany z plastiku, ale jest to tworzywo wysokiej jakości, odporne na zarysowania.
Rozkład przycisków jest charakterystyczny dla Samsungów. Z lewej znajdziemy regulację głośności, z prawej przycisk zasilania i usypiania. Poniżej ekranu, centralnie znajduje się przycisk Home, a po jego bokach dwa przyciski sensoryczne: wstecz i opcje. Oprócz tego na górnej krawędzi znajduje się gniazdo słuchawek, a na dolnej gniazdo micro USB. Z tyłu budowy producent umieścił obiektyw aparatu i lampę doświetlająca zdjęcia oraz tylny głośnik.
Wyświetlacz – ocena 5
W Galaxy S III mini Samsung zdecydował się umieścić 4 calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości 480 x 800 pikseli, co przy tej wielkości wyświetlacza przekłada się na przyzwoitą gęstość pikseli 233 PPI. Chociaż rozdzielczość w dzisiejszych czasach delikatnie mówiąc nie robi już wrażenia, to jest całkowicie wystarczająca do komfortowego korzystania z telefonu i gwarantuje gładkie krawędzie wyświetlanej czcionki.
Jak to zwykle w przypadku Super AMOLED kolory są mocno nasycone, a obraz jest kontrastowy. Nie jest to do końca naturalne odwzorowanie kolorów, ale takie było założenie producenta i w wielu przypadkach większe nasycenie może się podobać.
Ekran jest czytelny nawet pod dużym kątem, kontrast zostaje zachowany, obraz nie blaknie, aczkolwiek na niektórych zdjęciach o ciepłych barwach daje się zauważyć, że po odchyleniu ekranu tonacja barw zaczyna wpadać lekko w zielonkawy odcień. Nie na wszystkich zdjęciach efekt jest widoczny i nie wpływa na czytelność, ale warto go odnotować.
Podsumowując, wyświetlacz S III mini plasuje się w ścisłej czołówce.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 4
Wewnątrz telefonu znajdziemy dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem 1 GHz wspomagany przez 1 GB pamięci operacyjnej. System działa na telefonie bardzo płynnie, po części jest to zasługa wystarczającej mocy obliczeniowej procesora i odpowiedniej ilości pamięci, a po części optymalizacjom jakich dokonał Google w Androidzie 4.1 wprowadzając w życie „Project Butter”.
Telefon uzyskuje dość przeciętne wyniki w benchmarkach, bo nie odziedziczył po S3 jego mocy, ale mimo to z telefonu korzysta się bardzo przyjemnie i raczej nie zdarza się aby użytkownik odczuł, że brakuje mu mocy obliczeniowej. Czasem zdarzy się chwilę dłużej poczekać na otworzenie jakiegoś większego pliku np. Office. Urządzenie poradzi sobie z większością gier. W dość wymagającym benchmarku testującym wydajność generowania zaawansowanej grafiki – Epic Citadel uzyskał przyzwoity wynik, chociaż w trakcie testów było widać szarpnięcia animacji.
System – ocena 5
Samsung Galaxy S3 Mini pracuje pod kontrolą Androida, najpopularniejszego systemu mobilnego na rynku. Co istotne wersja systemu 4.1.2 jest w zasadzie najnowszą dostępną wśród urządzeń nie będących Nexusami, które aktualizacje dostają prosto od Google, a nie od producentów sprzętu. Jest to o tyle istotne, że w Androidzie 4.1 znajdziemy sporo istotnych z punktu widzenia użytkownika usprawnień, między innymi bardzo wyraźną poprawę płynności działania systemu, osobistego asystenta Google Now, bardziej rozbudowane powiadomienia systemowe, widżety o regulowanej wielości czy wreszcie możliwość wydawania poleceń głosowych bez dostępu do internetu.
Ekran główny/nakładka – ocena 6
Nowszy system przy okazji otrzymał nową wersję nakładki TouchWiz o nazwie Nature UX. W porównaniu do wcześniejszych wydań nakładka zyskała bardziej współczesny wygląd, jednocześnie sprawia wrażenie bardziej minimalistycznej i lżejszej. Pojawiły się nowe animacje i przejścia pomiędzy ekranami, które działają bardzo płynnie i nie spowalniają obsługi telefonu. Z całą pewnością nowsza wersja TouchWiz to krok w dobrym kierunku, a telefon bez problemu radzi sobie z jej obsługą. Podoba mi się efekt przechodzenia pomiędzy pulpitami, który jednocześnie jest trójwymiarowy, ale nie nachalny.
Wprowadzanie tekstu – ocena 5
Mimo stosunkowo niewielkich klawiszy klawiatura jest wygodna i pisanie za jej pomocą zaskakuje niewielką liczbą literówek powodowanych przyciśnięciem nie tego klawisza, który byśmy chcieli. Klawiatura systemowa jest bezwątpienia lepsza niż w „czystym” Androidzie i oferuje również znacznie lepszy słownik, przynajmniej jeżeli chodzi o język polski. Bardzo skutecznie radzi sobie z odgadywaniem wyrazów, które planowaliśmy wpisać. Dodatkowo umożliwia wprowadzanie słów bez odrywania palca od ekranu, przesuwając go od listery do litery, co jest szybkim i wygodnym sposobem zwłaszcza w komunikacji miejskiej, gdy nami trochę trzęsie.
Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 5
Galaxy S3 Mini ma bardzo przyjemną akustykę – rozmówcę słychać wyraźnie i jednocześnie nie trzeba w tym celu wysoko podnosić głośności. Zasięg jest stabilny i nie spada bez powodu. Sama aplikacja jest estetyczna i czytelna, podobnie jak reszta interfejsu. Bez problemu można wybrać numer telefonu jedną ręką. Nie zabrakło też często przeze mnie wykorzystywanych ulubionych kontaktów, które stanowią osobną kategorię kontaktów i nie są ukryte w żadnym dodatkowym menu. Słowem, wszystko jest na swoim miejscu.
Kamera – ocena 5
Wbudowany aparat posiada rozdzielczość 5 megapikseli. Jest to standard w tej klasie telefonów. Zdjęcia nie są przesadnie zaszumione ani rozmyte przy powiększeniu do 100%. Bez problemu nadają się do wyświetlenia na pełnym ekranie, tym bardziej do umieszczenia ich w internecie. W standardowej wielkości odbitki również powinny wyjść całkiem ładnie. Aplikacja aparatu oferuje lepiej niż przyzwoitą ilość opcji, sprawnie łapie ostrość i jest przyjemna w obsłudze.
Kręcenie filmów jest ograniczone do rozdzielczości HD czyli 720p, chociaż matryca poradziłaby sobie z rejestracją materiału 1080p. Zdjęcia przypadły mi do gustu bardziej niż filmy. Do dobrego efektu brakuje stabilizacji obrazu, ale telefon oferuje i tak lepszą jakość niż amatorskie kamery filmowe sprzed paru lat. Interesująca jest możliwość wstrzymania i wznowienia nagrywania bez jego przerywania, co zaowocuje stworzeniem pojedynczego pliku z widocznymi cięciami. Jest to forma prostego montażu w trakcie nagrywania, pozwalająca pominąć dłużyzny i inne zbędne fragmenty filmu.
Przykłady zdjęć (reszta zdjęć znajduje się na końcu tego testu):
Przykład wideo nagranego smartfonem:
Przeglądarka – ocena 6
S3 Mini nie jest wyjątkiem na tle innych telefonów z Androidem i przeglądarka systemowa spisuje się świetnie. A w zasadzie obie przeglądarki, mamy bowiem do dyspozycji zarówno przeglądarkę wbudowaną w system Android jak i znanego i lubianego Google Chrome. Wyszukiwanie informacji w Internecie, przeglądanie stron nie stanowi najmniejszego problemu. Dostępne są wielokrotnie wspominane w innych testach funkcje, taki jak: synchronizacja zakładek, wyświetlenie desktopowej wersji strony, wyszukiwanie na stronie czy korzystanie z trybu incognito.
Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą zainteresować się Chrome w wersji Beta, która została dodana do sklepu Play stosunkowo niedawno i kilkakrotnie zaktualizowana. Chociaż jest to testowa wersja przeglądarki i może potencjalnie sprawiać kłopoty, działa wyraźnie szybciej i oferuje szereg różnych testowych opcji, w tym tryb pełnoekranowy. Jeżeli chodzi o przeglądarki internetowe i dostępne opcje, S3 Mini, podobnie jak inne telefony z Androidem, oferują to co najlepsze.
Odtwarzacz wideo – ocena 4
Wbudowany odtwarzacz pozytywnie zaskakuje liczbą funkcji jakie oferuje. Często zdarza się, zwłaszcza w niekoniecznie najdroższych modelach telefonów, że systemowego odtwarzacza filmów nie ma w ogóle, albo nie oferuje on zupełnie nic poza absolutnie podstawowymi funkcjami. Tym razem jest znacznie lepiej. Użytkownik ma możliwość dopasować obraz do ekranu (wykadrować pozbywając się czarnych pasów u góry i na dole), jest wbudowana obsługa niektórych napisów i odtwarzacz również przechwytywać klatki filmu w postaci obrazów. Jedną z ciekawszych funkcji jest odtwarzanie wideo w małym oknie, które można umieścić w dowolnym miejscu na ekranie, podczas wykonywania innych czynności.
Wszystkie filmy w rozdzielczości SD odtwarzane były poprawnie, włącznie z Divx i Xvid, obyło się również bez problemów w przypadku pliku mp4 720p. Niestety filmy powyżej tej rozdzielczości nie było odtwarzane w ogóle, pojawiał się czarny ekran z informacją, że odtworzony będzie tylko dźwięk. Plik MKV w ogóle nie został otwarty.
Tutaj z pomocą może przyjść dowolny inny odtwarzacz zainstalowany z Google Play, np. BSPlayer, wtedy jednak staje się jasne czemu odtwarzacz systemowy nie odtwarzał plików 1080p. Po prostu moc telefonu jest niewystarczająca, aby oglądać je płynnie i producent umyślnie zablokował odtwarzanie niektórych materiałów. W BSPlayer pozbawionym sztucznych ograniczeń widać wyraźne „klatkowanie", które w zasadzie uniemożliwia oglądanie.
Odtwarzacz muzyki – ocena 5
Odtwarzacz muzyczny wpisuje się w nowy wygląd nakładki systemowej. Oferuje szereg standardowych funkcji, takich jak odtwarzanie losowe czy powtarzanie utworu. Daje również dostęp do 7 pasmowego equalizera oraz 5 dodatkowych regulacji, kolejno: 3D, Bass, Reverb level, Room size oraz Clarity. Można też wybrać predefiniowane ustawienia equalizera z listy.
Pewną ciekawostką jest również funkcja „Plac muzyczny”, gdzie utwory muzyczne są przedstawione na osi współrzędnych. Jej skrajne wartości to: Radosne, Pasjonujące, Żarliwe oraz Spokojna. Użytkownik może zaznaczyć dowolny obszar z którego chce znaleźć piosenki o określonym nastroju. Miałem za mało wgranych utworów, żeby funkcja zaczęła działać, więc ciężko mi ocenić jej przydatność w praktyce. Mimo to odtwarzacz wydaje się solidną pozycją i nie widzę potrzeby aby go zastępować innym rozwiązaniem. Nie zabrakło w nim także przeglądania po folderach.
Obsługa plików Office – ocena 3
Za obsługę plików Office odpowiada Polaris Viewer i zgodnie z sugestią w nazwie pozwala podglądać wszystkie rodzaje plików Office i PDF, ale nie pozwala na ich edycję. Aby edytować pliki Office trzeba we własnym zakresie zapatrzeć się w odpowiednią aplikację.
Bateria – ocena 4
Bateria S3 Mini wystarcza na dwa dni umiarkowanego, czyli w zasadzie normalnego użytkowania, jeden dzień używania bardzo intensywnego i między 7 a 9 godzin używania non stop (zapętlone wideo). Jest to przyzwoity wynik jak na smartfona, chociaż oczywiście chciałoby się więcej.
Bajery – ocena 4
Telefon odziedziczył kilka przydatnych funkcji po swoim starszym bracie. Są to różnego rodzaju gesty, które można wykonać telefonem, np. odwrócić go ekranem w stronę stołu, aby wyciszyć dzwonek telefonu lub grające multimedia. Innym udogodnieniem jest niewygaszanie ekranu dopóki użytkownik na niego patrzy, co przydaje się podczas czytania dłuższych tekstów np. stron internetowych czy e-booków. Nie zabrakło również radia.
Podsumowanie
Samsung Galaxy S3 Mini to solidna propozycja, zwłaszcza w swoim przedziale cenowym, czyli w cenie około 1100zł. Charakteryzuje się ponadprzeciętnie dobrym, jak na swoją półkę cenową, aparatem oraz wyświetlaczem, wysoką jakością wykonania i może być szczególnie atrakcyjny zwłaszcza dla osób szukających trochę mniejszego telefonu. Pozytywny obraz dopełnia stosunkowo nowa wersja Androida z licznymi usprawnieniami. Urządzenie jest warte swojej ceny, należy jednak pamiętać, że oprócz wyglądu i technologii w jakiej został wykonany ekran ma niewiele więcej wspólnego z flagowym modelem tego samego producenta S3. Różni się bowiem nie tylko wielkością, ale „wnętrznościami”, które jednak powinny zadowolić większość użytkowników. Jest to z pewnością solidny i dopracowany produkt.
Zdjęcia telefonu:
Zdjęcia wykonane telefonem: